Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Per-Olov Nylander

Sök kontaktuppgifter till Per-Olov Nylander på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Per-Olov Nylander

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Per-Olov Nylander medverkat i ( 8 st. ):

Utredningen om fritt val av hjälpmedel (S 2011:02) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Utredningen om fritt val av hjälpmedel (S 2011:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-02-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:7
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:77 Hjälpmedel - ökad delaktighet och valfrihet.
Medverkande :
Särskild utredare : Karin Bergh, chefsjurist, fr.o.m. 2001-02-04
Sakkunnig : Maria Boschnakova, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-04-01
Sakkunnig : Malin Ekman Aldén, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-22
Sakkunnig : Ylva Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2011-09-21
Sakkunnig : Szilárd Rado, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-04-01
Expert : Ingalill Björquist, förbundsstyrelseledamot, fr.o.m. 2011-04-01
Expert : Lars-Erik Gotthard, inspektör, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2011-09-21
Expert : Anna Hagersten, konkurrenssakkunnig, fr.o.m. 2011-09-22
Expert : Pelle Kölhed, ordförande, fr.o.m. 2011-04-01
Expert : Ann Lund, utredare, fr.o.m. 2011-04-01
Expert : Josefin Nilsson, konkurrenssakkunnig, fr.o.m. 2011-04-01 t.o.m. 2011-09-21
Expert : Per-Olov Nylander, handläggare, fr.o.m. 2011-04-01
Expert : Olle Olsson, handläggare, fr.o.m. 2011-04-01
Expert : Jan-Peter Strömgren, ordförande, fr.o.m. 2011-04-01
Expert : Sofie Tängman, inspektör, fr.o.m. 2011-09-22
Expert : Irene Vasberg, kvalitetssamordnare, fr.o.m. 2011-04-01
Expert : Anders Wennerberg, vice vd, fr.o.m. 2011-04-01
Sekreterare : Cecilia Ljung, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2011-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2011:7 Fritt val av hjälpmedel [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:77 Hjälpmedel – ökad delaktighet och valfrihet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om alkoholfrågor (S 2010:03) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Utredningen om alkoholfrågor (S 2010:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-03-04
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:21 och dir. 2010:85
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:98 Gårdsförsäljning
SOU 2011:41 Alkoholservering på särskilda boenden
Medverkande :
Särskild utredare : Lotty Nordling, f.d. ordföranden och chefen för Allmänna reklamationsnämnden, fr.o.m. 2010-04-08
Sakkunnig : Carin Jahn, ämnesråd, fr.o.m. 2010-04-20
Sakkunnig : Sara Johannesson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Sakkunnig : Kent Löfgren, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-20
Sakkunnig : Anette Madsen, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Sakkunnig : Bengt Rönngren, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Karin Eckerberg, chefsjurist, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Expert : Jörgen Hettne, forskare, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Expert : Anders Johannesson, expert, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Expert : Matz Larsson, avdelningschef, fr.o.m. 2010-04-20
Expert : Stefan Lundin, avdelningschef, fr.o.m. 2010-12-08
Expert : Britta Mellfors, utredare, fr.o.m. 2010-04-20
Expert : Peter Moilanen, verksamhetschef, fr.o.m. 2010-12-08
Expert : Per-Olov Nylander, handläggare, fr.o.m. 2010-04-20
Expert : Ronny Persson, verkst. direktör, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Expert : Ingeborg Simonsson, rådman, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-01-02
Sekreterare : Charlotte Lönnheim, kansliråd, fr.o.m. 2010-04-12 t.o.m. 2011-04-17
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2010:98 Gårdsförsäljning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2011:41 Alkoholservering på särskilda boenden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Stalkningsutredningen (Ju 2006:09) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Stalkningsutredningen (Ju 2006:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-07-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:84
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:81 Stalkning - ett allvarligt brott
Medverkande :
Särskild utredare : Ebba Sverne Arvill, rektor vid Polishögskolan, fr.o.m. 2006-11-17 t.o.m. 2008-10-31
Sakkunnig : Jessica Lundahl, kansliråd, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2007-10-14
Sakkunnig : Erica Neiglick, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-15 t.o.m. 2008-10-07
Sakkunnig : Daniel Sjölund, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Expert : Abigail Choate, strategisamordnare, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Expert : Martin Grann, utvecklingschef, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Expert : Carina Maxson, chefsåklagare, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Expert : Per-Olov Nylander, socialtjänstexpert, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Expert : Lars Tegenfeldt, folkbokföringsexpert, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Expert : Mårten Unbeck, chefsjurist, fr.o.m. 2008-01-07 t.o.m. 2008-10-07
Expert : Katarina von Wowern, kriminalinspektör, fr.o.m. 2007-01-19 t.o.m. 2008-10-07
Sekreterare : Johan Sörensson, chefsjurist, fr.o.m. 2007-11-26 t.o.m. 2008-10-31
Sekreterare : Mårten Unbeck, hovrättsassessor, fr.o.m. 2006-12-01 t.o.m. 2008-01-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:81 Stalkning – ett allvarligt brott [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Äldreboendedelegationen (S 2006:03) [ Avslutad 2008 ] [ Ledamot ]
Äldreboendedelegationen (S 2006:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-05-24
Direktiv för delegationen, se dir. 2006:63 och dir. 2006:137
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:103 Bo för att leva - seniorbostäder och trygghetsbostäder
SOU 2008:113 Bo bra hela livet
Medverkande :
Särskild utredare : Anita Gradin, f.d. utrikeshandelsminister och Sveriges första EU-kommissionär, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2006-11-22
Särskild utredare : Barbro Westerholm, professor, fr.o.m. 2006-11-23
Ledamot : Carl-Olof Bengtsson, kommunstyrelseledamot, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Mats Bergström, t.f. ordförande, fr.o.m. 2006-12-07 t.o.m. 2008-02-27
Ledamot : Annika Billström, ordförande, fr.o.m. 2006-07-10 t.o.m. 2007-09-09
Ledamot : Siri Dannaeus, distriktsordförande, fr.o.m. 2008-02-28
Ledamot : Lillemor Husberg, arkitekt och verksamhetschef, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Lena Johansson, enhetschef, fr.o.m. 2007-09-10
Ledamot : Gösta Kenndal, avdelningsordförande, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Peter Kovacs, kommunalråd, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Ann Lindgren, ordförande, fr.o.m. 2006-07-10 t.o.m. 2006-12-06
Ledamot : Anders Lönnberg, departementsråd, fr.o.m. 2006-07-10 t.o.m. 2006-12-06
Ledamot : Kent Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-07
Ledamot : Gunilla Malmborg, departementsråd, fr.o.m. 2006-07-10 t.o.m. 2006-12-06
Ledamot : Anita Modin, ordförande, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Per-Olov Nylander, handläggare, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Johanna Ode, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-12-07 t.o.m. 2007-08-14
Ledamot : Eva Olofsson, led. av riksdagen/v, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Martin Pohjanen, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-08-15
Ledamot : Ewa Samuelsson, äldreborgarråd, fr.o.m. 2006-12-07
Ledamot : Anders Sandberg, verkst. direktör, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Kerstin Sjöström, kommunfullmäktigeledamot, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Mats Thorslund, professor, fr.o.m. 2006-07-10
Ledamot : Lars Wettergren, ordförande, fr.o.m. 2006-07-10
Sekreterare : Monica Albertsson, fr.o.m. 2006-08-12 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Henrik Bengtsson, fr.o.m. 2008-09-08 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Annika Gottberg, fr.o.m. 2007-02-05 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Marie Olsson, regeringsrättssekreterare, fr.o.m. 2008-08-04 t.o.m. 2008-12-31
Sekreterare : Ingmar Rosén, fr.o.m. 2007-06-01 t.o.m. 2008-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:103 Bo för att leva – seniorbostäder och trygghetsbostäder [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2008:113 Bo bra hela livet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om socialtjänstens stöd till våldsutsatta kvinnor (S 2005:04) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen om socialtjänstens stöd till våldsutsatta kvinnor(S 2005:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-03-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:32
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:65 Att ta ansvar för sina insatser. Socialtjänstens stöd till våldsutsatta kvinnor
Medverkande :
Särskild utredare : Heléne Fritzon, kommunalråd, fr.o.m. 2005-04-11
Expert : Agneta Frick, sektionschef, fr.o.m. 2005-09-23
Expert : Beatrice Hopstadius, enhetssamordnare, fr.o.m. 2005-09-23
Expert : Hanna Lantz, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-09-23
Expert : Per-Olov Nylander, handläggare, fr.o.m. 2005-09-23
Expert : Daniel Sjölund, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2005-09-23
Expert : Linda Österberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-09-23
Sekreterare : Annika Eriksson, fr.o.m. 2005-08-08 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Camilla Nevstad, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2006-07-31
Sekreterare : Anna Odebäck, fr.o.m. 2005-06-20 t.o.m. 2006-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Matavgiftsutredningen (S 2005:03) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Matavgiftsutredningen (S 2005:03)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-02-10
Direktiv för utredningen, se dir 2005:15 och dir. 2005:110
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:24 Avgift för matservice inom äldre- och handikappomsorgen
Medverkande :
Särskild utredare : Helena Starup, generaldirektör, fr.o.m. 2005-03-18
Sakkunnig : Kent Löfgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-05-16
Sakkunnig : Peter Sjöquist, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-05-16
Expert : Per-Olov Nylander, förbundssekreterare, fr.o.m. 2005-05-16
Expert : Katrin Östman, utredare, fr.o.m. 2005-05-16
Sekreterare : Emma Mesán, fr.o.m. 2005-04-27 t.o.m. 2006-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:24 Avgift för matservice inom äldre- och handikappomsorgen [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om vräkning och hemlöshet bland barnfamiljer (S 2004:09) [ Avslutad 2005 ] [ Expert ]
Utredningen om vräkning och hemlöshet bland barnfamiljer (S 2004:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-10-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:145
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:88 Vräkning och hemlöshet - drabbar också barn
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Johansson, utredare, fr.o.m. 2004-11-01 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Ann Holmberg, enhetschef, fr.o.m. 2005-01-01
Expert : Leif Klingensjö, förbundssekreterare, fr.o.m. 2005-01-01 t.o.m. 2005-07-10
Expert : Åsa Mattsson, verksjurist, fr.o.m. 2005-01-01
Expert : Per-Olof Nylander, förbundssekreterare, fr.o.m. 2005-08-08
Expert : Jonas Wiklund, enhetschef, fr.o.m. 2005-01-01
Sekreterare : Agneta Björklund, fr.o.m. 2004-12-15 t.o.m. 2005-10-31
Sekreterare : Janne Flyghed, fr.o.m. 2005-03-01 t.o.m. 2005-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:88 Vräkning och hemlöshet – drabbar också barn [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
LSS- och hjälpmedelsutredningen (S 2001:06) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
LSS- och hjälpmedelsutredningen (S 2001:06)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-10-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:81, dir. 2002:20, dir. 2003:111 och dir. 2004:100
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:83 Hjälpmedel
SOU 2004:103 LSS - Särskilt personligt stöd m.m.
Medverkande :
Särskild utredare : Catherine Persson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2001-10-18
Sakkunnig : Henrik Elmefur, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-09-23
Sakkunnig : Kerstin Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03
Sakkunnig : Karin Liby, fr.o.m. 2004-05-03
Sakkunnig : Sofia Lidström, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03 t.o.m. 2003-12-31
Sakkunnig : Merja Strömberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03
Sakkunnig : Mona Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-04-03
Expert : Eva Björk, verksamhetschef, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Jan Breding, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Ann-Charlotte Carlberg, kanslichef, fr.o.m. 2002-09-25
Expert : Ulla Clevnert, fr.o.m. 2003-02-17
Expert : Ylva Eklund, fr.o.m. 2003-02-21
Expert : Caisa Ekstrand, lärare, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Ellinor Englund, jurist, fr.o.m. 2003-05-25
Expert : Susann Forsberg, avdelningschef, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Anna-Karin Gullberg, byrådirektör, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Per Gunvall, avdelningschef, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Christina Janzon, byrådirektör, fr.o.m. 2002-04-03 t.o.m. 2003-01-06
Expert : Pelle Kölhed, ombudsman, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Bodil Ljunghall, t.o.m. 2003-03-11
Expert : Per-Olov Nylander, förbundssekreterare, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Jan-Peter Strömgren, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Ingrid Söderström, förbundssekreterare, fr.o.m. 2002-02-15 t.o.m. 2003-05-24
Expert : Håkan Walander, sakkunnig, fr.o.m. 2002-02-15
Expert : Stig Wintzer, utredare, fr.o.m. 2002-02-15
Sekreterare : Ann-Christine Johnsson, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-08-31
Sekreterare : Maria Krönmark, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-08-29
Sekreterare : Margita Lundman, fr.o.m. 2002-09-16 t.o.m. 2004-08-31
Sekreterare : Guy Lööv, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-08-08
Sekreterare : Ian MacArthur, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-04-30
Sekreterare : Camilla Nordgren, fr.o.m. 2004-08-30 t.o.m. 2004-09-03
Sekreterare : Greger Nyberg, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2004-11-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:83 Hjälpmedel [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:103 LSS – Särskilt personligt stöd m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman