Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Lotsutredningen (N 2006:13)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Lotsutredningen (N 2006:13) [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 8 ♂ 7 ) :

Jonas Bjelfvenstam  []  ( Särskild utredare )
Tommie Börjesson  []  ( Expert )
Gunnar Eriksson  []  ( Expert )
Ellen Hausel Heldahl  []  ( Expert )
Maria Häll  []  ( Expert )
Sofia Karlsson  []  ( Expert )
Helena Lefvert  []  ( Expert )
Astrid Nensén Uggla  []  ( Expert )
Thomas Nielsen  []  ( Expert )
Magnus Oldenburg  []  ( Expert )
Carl-Göran Rosén  []  ( Expert )
Nina Andersson  []  ( Sekreterare )
Peter Andersson  []  ( Sekreterare )
Ann-Cathrine Nilsson  []  ( Sekreterare )
Pia Stork Edhall  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Lotsutredningen (N 2006:13)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-11-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:116 och dir. 2007:69
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:106 Lotsa rätt!
Medverkande :
Särskild utredare : Jonas Bjelfvenstam, generaldirektör, fr.o.m. 2006-11-30 t.o.m. 2008-05-14
Expert : Tommie Börjesson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-01-18 t.o.m. 2008-05-02
Expert : Gunnar Eriksson, sammhällseknom, fr.o.m. 2007-01-18 t.o.m. 2008-05-02
Expert : Ellen Hausel Heldahl, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-01-18 t.o.m. 2008-05-02
Expert : Maria Häll, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2007-01-18 t.o.m. 2008-05-02
Expert : Sofia Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-01-18 t.o.m. 2008-05-02
Expert : Helena Lefvert, ämnesråd, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2008-05-02
Expert : Astrid Nensén Uggla, ämnesråd, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2008-05-02
Expert : Thomas Nielsen, kansliråd, fr.o.m. 2007-09-11 t.o.m. 2008-05-02
Expert : Magnus Oldenburg, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-01-18 t.o.m. 2008-05-02
Expert : Carl-Göran Rosén, sjökapten, fr.o.m. 2007-01-18 t.o.m. 2008-05-02
Expert : Pia Stork-Edhall, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-01-18 t.o.m. 2008-05-02
Sekreterare : Nina Andersson, fr.o.m. 2007-10-02 t.o.m. 2008-05-31
Sekreterare : Peter Andersson, fr.o.m. 2008-02-11 t.o.m. 2008-04-30
Sekreterare : Ann-Cathrine Nilsson, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2008-05-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman