Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (N 2006:01) om alternativa modeller för ytterligare gemensam marknadsföring av Sverige som resmål

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (N 2006:01) om alternativa modeller för ytterligare gemensam marknadsföring av Sverige som resmål [ Avslutad 2007 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 7 ♂ 5 ) :

Anders Lindström  []  ( Särskild utredare )
Ann-Charlotte Bernhard  []  ( Expert )
Åsa Edman  []  ( Expert )
Niclas Elofsson  []  ( Expert )
Hans Enflo  []  ( Expert )
Ellen Hausel Heldahl  []  ( Expert )
Sara Kilander  []  ( Expert )
Johan Lantto  []  ( Expert )
Cecilia Vestman  []  ( Expert )
Keneth Wising  []  ( Expert )
Therese Larsson  []  ( Sekreterare )
Karin Voltaire  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (N 2006:01) om alternativa modeller för ytterligare gemensam marknadsföring av Sverige som resmål
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:133 och dir. 2006:99
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:32 Tillväxt genom turistnäringen
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Lindström, fr.o.m. 2006-01-09 t.o.m. 2007-05-07
Expert : Ann-Charlotte Bernhard, kansliråd, fr.o.m. 2006-04-04 t.o.m. 2007-05-08
Expert : Åsa Edman, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-06-08
Expert : Niclas Elofsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-11-30 t.o.m. 2007-05-07
Expert : Hans Enflo, kansliråd, fr.o.m. 2006-11-30 t.o.m. 2007-05-07
Expert : Ellen Hausel Heldahl, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-11-30 t.o.m. 2007-05-07
Expert : Sara Kilander, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-04 t.o.m. 2007-05-07
Expert : Johan Lantto, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-11-30 t.o.m. 2007-05-07
Expert : Cecilia Vestman, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-04-04
Expert : Keneth Wising, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-11-30 t.o.m. 2007-05-07
Sekreterare : Therese Larsson, fr.o.m. 2006-10-30 t.o.m. 2007-05-05
Sekreterare : Karin Voltaire, fr.o.m. 2006-02-09 t.o.m. 2007-05-07

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman