Hem: Teman: Offentliga utredningar:

2005 års katastrofkommission (Fi 2005:01)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

2005 års katastrofkommission (Fi 2005:01) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:104 Sverige och tsunamin – granskning och förslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 18 st. ♀ 10 ♂ 8 ) :

Johan Hirschfeldt  []  ( Ordförande )
Gunnel Gustafsson  []  ( Ledamot )
Anders Milton  []  ( Ledamot )
Marianne Nivert  []  ( Ledamot )
Bo Pellnäs  []  ( Ledamot )
Örjan Berner  []  ( Expert )
Kerstin Castenfors  []  ( Expert )
Sven Hirdman  []  ( Expert )
Birgitta Karlström Dorph  []  ( Expert )
Petra Lundh  []  ( Expert )
Staffan Sohlman  []  ( Expert )
Per Molander  []  ( Huvudsekreterare )
Charlotte Kugelberg  []  ( Sekreterare )
Sanna Viklund  []  ( Sekreterare )
Annika Olofsdotter  []  ( Informationsansvarig )
Karin Mostad  []  ( Bitr. sekreterare )
Solveig Grunéus  []  ( Assistent )
Claes Sandgren  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

2005 års katastrofkommission (Fi 2005:01)


Beteckning : Fi 2005:01
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-09
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2005-01-30
Direktiv för kommissionen, se dir. 2005:3
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Hirschfeldt, Johan, fr.o.m. 2005-01-13 t.o.m. 2005-12-01
Ledamot : Gustafsson, Gunnel, fr.o.m. 2005-01-13 t.o.m. 2005-12-01
Ledamot : Milton, Anders, fr.o.m. 2005-01-13 t.o.m. 2005-12-01
Ledamot : Nivert, Marianne, fr.o.m. 2005-01-13 t.o.m. 2005-12-01
Ledamot : Pellnäs, Bo, fr.o.m. 2005-01-13 t.o.m. 2005-12-01
Expert : Berner, Örjan, fr.o.m. 2005-03-10 t.o.m. 2005-12-01
Expert : Castenfors, Kerstin, fr.o.m. 2005-04-19 t.o.m. 2005-12-01
Expert : Hirdman, Sven, fr.o.m. 2005-03-10 t.o.m. 2005-12-01
Expert : Karlström Dorph, Birgitta, fr.o.m. 2005-03-10 t.o.m. 2005-12-01
Expert : Lundh, Petra, fr.o.m. 2005-01-31 t.o.m. 2005-12-01
Expert : Sangren, Claes, fr.o.m. 2005-03-10 t.o.m. 2005-12-01
Expert : Sohlman, Staffan, fr.o.m. 2005-03-10 t.o.m. 2005-12-01
Huvudsekreterare : Molander, Per, fr.o.m. 2005-01-25 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Kugelberg, Charlotte, fr.o.m. 2005-05-14 t.o.m. 2006-01-08
Sekreterare : Viklund, Sanna, fr.o.m. 2005-05-14 t.o.m. 2006-01-08
Informationsansvarig : Olofsdotter, Annika, fr.o.m. 2005-02-18 t.o.m. 2005-12-17
Bitr. sekreterare : Mostad, Karin, fr.o.m. 2005-02-07 t.o.m. 2005-01-08
Assisent : Grunéus, Solveig, fr.o.m. 2005-01-17 t.o.m. 2005-12-01
Expert :

Rapporter

SOU 2005:104Sverige och tsunamin – granskning och förslag

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman