Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (UD 2004:02) om tidsbegränsat uppehållstillstånd för dokumentlösa asylsökande

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (UD 2004:02) om tidsbegränsat uppehållstillstånd för dokumentlösa asylsökande [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 8 ♂ 5 ) :

Hans Emanuelsson  []  ( Utredare )
Marie Ahlqvist Bresle  []  ( Expert )
Carin Bratt  []  ( Expert )
Anna Gralberg  []  ( Expert )
Per Löwenberg  []  ( Expert )
Johan Malkan  []  ( Expert )
Lena Malmberg  []  ( Expert )
Gunnar Sallstedt  []  ( Expert )
Carl-Otto Schéle  []  ( Expert )
Viktoria Sjögren Samuelsson  []  ( Expert )
Barbro Uppling  []  ( Expert )
Annica Warngård  []  ( Expert )
Annika Friberg  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (UD 2004:02) om tidsbegränsat uppehållstillstånd för dokumentlösa asylsökande
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-02-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:20 och dir. 2004:109
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:132 Tidsbegränsat uppehållstillstånd vid oklar identitet och resväg
Medverkande :
Utredare : Hans Emanuelsson, regiondirektör, fr.o.m. 2004-03-17 t.o.m. 2005-01-24
Expert : Marie Ahlqvist Bresle, folkbokföringsjurist, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Carin Bratt, kansliråd, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Per Löwenberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Johan Malkan, föredragande, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Lena Malmberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-09-09 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Gunnar Sallstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Carl-Otto Schéle, ställföreträdande generaldirektör, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Viktoria Sjögren Samuelsson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-09-09 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Barbro Uppling, asylråd, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Annica Warngård, kommissarie, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Annika Friberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-01-24

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman