Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Annika Friberg

Sök kontaktuppgifter till Annika Friberg på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Annika Friberg

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Annika Friberg medverkat i ( 4 st. ):

Viseringsutredningen (Ju 2008:13) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]

Viseringsutredningen (Ju 2008:13)


Beteckning : Ju 2008:13
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2010-03-03
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2008-10-02
Direktiv för utredningen, se dir. 2008:104 och dir. 2009:52
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Sandesjö, Håkan, fr.o.m. 2008-10-02 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Andersson, Daniel, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Benson, Karin, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Kopparberg, Christina, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Lambert, Jonn, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Lindblad, Kerstin, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Makarowski, Christel, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-11-30
Expert : Nordström, Magnus, fr.o.m. 2008-12-08 t.o.m. 2009-11-30
Sekreterare : Friberg, Annika, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2009-11-30
Sekreterare : Gutrad, Dina, fr.o.m. 2009-06-08 t.o.m. 2009-11-30

Rapporter

SOU 2009:77EU:s Viseringskodex – delbetänkande
SOU 2009:91Fingeravtryck i uppehållstillstånd
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2009:77 EU:s viseringskodex [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:91 Fingeravtryck i uppehållstillstånd [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
VIS-förordningen (Ju 2007:A) [ Avslutad 2008 ]
VIS-förordningen (Ju 2007:A)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007
Medverkande :
Annika Friberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (UD 2004:02) om tidsbegränsat uppehållstillstånd för dokumentlösa asylsökande [ Avslutad 2005 ] [ Sekreterare ]

Utredningen (UD 2004:02) om tidsbegränsat uppehållstillstånd för dokumentlösa asylsökande


Beteckning : UD 2004:02
Departement : Utrikesdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-01
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-02-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:20 och dir. 2004:109
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Utredare : Emanuelsson, Hans, fr.o.m. 2004-03-17 t.o.m. 2005-01-24
Expert : Ahlqvist Bresle, Marie, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Bratt, Carin, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Gralberg, Anna, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Löwenberg, Per, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Malkan, Johan, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Malmberg, Lena, fr.o.m. 2004-09-09 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Sallstedt, Gunnar, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Schéle, Carl-Otto, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Sjögren Samuelsson, Viktoria, fr.o.m. 2004-09-09 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Uppling, Barbro, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Warngård, Annica, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Friberg, Annika, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-01-24

Rapporter

SOU 2004:132Tidsbegränsat uppehållstillstånd vid oklar identitet och resväg
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:132 Tidsbegränsat uppehållstillstånd vid oklar identitet och resväg [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp med uppgift att se över användningen av begreppet invandrare (In 1998:F) [ Avslutad 2000 ] [ Sekreterare ]

Arbetsgrupp med uppgift att se över användningen av begreppetinvandrare (In 1998:F)


Beteckning : In 1998:F
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-06
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-11-19
Direktiv för
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 MALMÖ, tel. 040-35 58 10 (A. Friberg)
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Hermanson, Gunnar, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Abrahamsson, Charlotte, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Alberto Diaz, José, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-04-25
Ledamot : Alvner, Johan, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Falk, Klas, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 1999-09-06
Ledamot : Hasselrot, Anne-Marie, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Johansson, Eva Lotta, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Nilsson, Åke, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Ringborg, Pontus, fr.o.m. 1999-01-12 t.o.m. 2000-06-30
Ledamot : Stenström, Erik, fr.o.m. 2000-04-26 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Friberg, Annika, fr.o.m. 1999-01-18 t.o.m. 2000-06-30

Rapporter

Ds 1999:48Begreppet invandrare – användningen i lagar och förordningar
Ds 2000:43Begreppet invandrare – användningen i myndigheters verksamhet, slutrapport.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman