Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Hans Emanuelsson

Sök kontaktuppgifter till Hans Emanuelsson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Hans Emanuelsson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Hans Emanuelsson medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen (UD 2004:02) om tidsbegränsat uppehållstillstånd för dokumentlösa asylsökande [ Avslutad 2005 ] [ Utredare ]
Utredningen (UD 2004:02) om tidsbegränsat uppehållstillstånd för dokumentlösa asylsökande
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-02-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:20 och dir. 2004:109
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:132 Tidsbegränsat uppehållstillstånd vid oklar identitet och resväg
Medverkande :
Utredare : Hans Emanuelsson, regiondirektör, fr.o.m. 2004-03-17 t.o.m. 2005-01-24
Expert : Marie Ahlqvist Bresle, folkbokföringsjurist, fr.o.m. 2004-09-13 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Carin Bratt, kansliråd, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Per Löwenberg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Johan Malkan, föredragande, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Lena Malmberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-09-09 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Gunnar Sallstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Carl-Otto Schéle, ställföreträdande generaldirektör, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Viktoria Sjögren Samuelsson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2004-09-09 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Barbro Uppling, asylråd, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Expert : Annica Warngård, kommissarie, fr.o.m. 2004-05-01 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Annika Friberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2005-01-24
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:132 Tidsbegränsat uppehållstillstånd vid oklar identitet och resväg [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om översyn av utlänningslagstiftningen (UD 2003:02) [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
Utredningen om översyn av utlänningslagstiftningen (UD 2003:02)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-03-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:28 och dir. 2003:147
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Göran Schäder, regeringsråd, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-30
Ledamot : Sven Berus, led. av riksdagen /kd, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Birgitta Carlsson, led. av riksdagen /c, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Bodil Ceballos, oppisitionsråd, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Hillevi Engström, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Kalle Larsson, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Mariam Osman Sherifay, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Sten Tolgfors, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Erik Ullenhag, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Göte Wahlström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Ledamot : Helena Zakariasén, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Sakkunnig : Hans Emanuelsson, regiondirektör, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Sakkunnig : Ola Henrikson, departementsråd, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Sakkunnig : Håkan Sandesjö, stf. generaldirektör, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Expert : Anders Ahlqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Expert : Björn Berselius, kansliråd, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Expert : Anette Briheim Fällman, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-01-12
Expert : Ingela Fridström, ämnesråd, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-06-01
Expert : Måns Wigén, rättssakkunnig, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2004-06-01
Huvudsekreterare : Lii Orlov-Lempert, hovrättsråd, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-07-04
Bitr. sekreterare : Kerstin Eriksson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-05-01 t.o.m. 2004-07-04
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:74 Utlänningslagstiftningen i ett domstolsperspektiv [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman