Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Försvarsförvaltningsutredningen (Fö 2004:07)

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Försvarsförvaltningsutredningen (Fö 2004:07) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 18 st. ♀ 7 ♂ 11 ) :

Peter Lagerblad  []  ( Särskild utredare )
Åke Hjalmarsson  []  ( Sakkunnig )
Reidar Ljöstad  []  ( Sakkunnig )
Dan Ohlsson  []  ( Sakkunnig )
Astrid Nensén Uggla  []  ( Sakkunnig )
Mattias Broman  []  ( Expert )
Eva Haldén  []  ( Expert )
Viveca Svensson  []  ( Expert )
Stina Åkerman  []  ( Expert )
Ola Hedin  []  ( Sekreterare )
Tobias Steen  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Försvarsförvaltningsutredningen (Fö 2004:07)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-12-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:181 och dir. 2005:54
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:96 En effektiv förvaltning av insatsförsvaret
Medverkande :
Särskild utredare : Peter Lagerblad, fr.o.m. 2004-12-22
Sakkunnig : Åke Hjalmarsson, departementsråd, fr.o.m. 2005-02-22
Sakkunnig : Reidar Ljöstad, departementsråd, fr.o.m. 2005-02-22
Sakkunnig : Dan Ohlsson, departementsråd, fr.o.m. 2005-02-22
Sakkunnig : Astrid Nensén Uggla, ämnesråd, fr.o.m. 2005-02-22
Expert : Mattias Broman, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-22
Expert : Eva Haldén, fil.dr., fr.o.m. 2005-02-22
Expert : Viveca Svensson, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-22
Expert : Stina Åkerman, departementssekreterere, fr.o.m. 2005-09-08
Rolf Gunnarsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2005-03-22
Berit Jóhannesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2005-03-22
Lennart Olsen, politisk sakkunnig, fr.o.m. 2005-03-22
Rigmor Stenmark, led. av riksdagen, fr.o.m. 2005-03-22
Tone Tingsgård, led. av riksdagen, fr.o.m. 2005-03-22
Allan Widman, led. av riksdagen, fr.o.m. 2005-03-22
Erling Wälivaara, led. av riksdagen, fr.o.m. 2005-03-22
Sekreterare : Ola Hedin, ämnesråd, fr.o.m. 2005-02-01
Sekreterare : Tobias Steen, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-02-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman