Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om Kustbevakningens personuppgiftsbehandling (Fö 2004:04)

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om Kustbevakningens personuppgiftsbehandling (Fö 2004:04) [ Avslutad 2006 ]

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Första sidan av utredningsdirektivet
Dir. 2004:143 Behandling av personuppgifter i Kustbevakningens verksamhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 8 st. ♀ 3 ♂ 5 ) :

Sten Wahlqvist  []  ( Särskild utredare )
Annkatrin Hübinette  []  ( Expert )
Aimée Jillger  []  ( Expert )
Peder Liljeqvist  []  ( Expert )
Peter Samuelson  []  ( Expert )
Daniel Ström  []  ( Expert )
Lars Dahlström  []  ( Sekreterare )
Annika Wikingsson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om Kustbevakningens personuppgiftsbehandling(Fö 2004:04)


Beteckning : Fö 2004:04
Departement : Försvarsdepartementet
Senast ändrad : 2007-03-05
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-10-21
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:143
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Wahlqvist, Sten, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Hübinette, Annkatrin, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Jillger, Aimée, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Liljeqvist, Peder, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Samuelson, Peter, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Ström, Daniel, fr.o.m. 2004-11-01
Expert : Wikingsson, Annika W., fr.o.m. 2004-11-01
Sekreterare : Dahlström, Lars, fr.o.m. 2004-11-01

Rapporter

SOU 2006:18Kustbevakningens personuppgiftsbehandling Integritet – Effektivitet.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman