Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (Jo 2003:06) om den officiella kontrollen av utsäde i Sverige

Offentlig utredning under Jordbruksdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (Jo 2003:06) om den officiella kontrollen av utsäde i Sverige [ Avslutad 2004 ]

Offentlig utredning under Jordbruksdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 3 ♂ 7 ) :

Bo Jonsson  []  ( Särskild utredare )
Dag von Schantz  []  ( Sakkunnig )
Eva Dahlberg  []  ( Expert )
Folke Eriksson  []  ( Expert )
Jan Hyttring  []  ( Expert )
Gunnar Karltorp  []  ( Expert )
Monica Rupprecht-Hjort  []  ( Expert )
Marianne Sjöblom  []  ( Expert )
Johan von Sydow  []  ( Expert )
Olle Högrell  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (Jo 2003:06) om den officiella kontrollen av utsäde i Sverige
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-12-11
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:72 Utsädeskontroll i förändring
Medverkande :
Särskild utredare : Bo Jonsson, generaldirektör, fr.o.m. 2003-12-11
Sakkunnig : Dag von Schantz, departementsråd, fr.o.m. 2004-01-19
Expert : Eva Dahlberg, agronom, fr.o.m. 2004-01-19
Expert : Folke Eriksson, lantmästare, fr.o.m. 2004-01-19
Expert : Jan Hyttring, generaldirektör, fr.o.m. 2004-01-19
Expert : Gunnar Karltorp, kanslichef, fr.o.m. 2004-01-19
Expert : Monica Rupprecht-Hjort, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2004-01-19
Expert : Marianne Sjöblom, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-01-19
Expert : Johan von Sydow, departementssekreterare, fr.o.m. 2004-01-19
Sekreterare : Olle Högrell, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-07-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman