Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Leif Tallskog

Sök kontaktuppgifter till Leif Tallskog på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Leif Tallskog

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Leif Tallskog medverkat i ( 4 st. ):

FUT-delegationen (Fi 2005:03) [ Avslutad 2008 ] [ Ledamot ]
FUT-delegationen (Fi 2005:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-05-12
Direktiv för delegationen, se dir. 2005:52
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport 1 Från risk till mål och resultat
Rapport 2 Orsaker till felaktiga utbetalningar av ekonomiskt bistånd från kommunerna
Rapport 3 Riskhantering inom trygghetssystemen - Vägledning från FUT-delegationen
Rapport 4 Anmälan vid misstanke om brott mot trygghetssystemen - Vägledning från FUT-delegationen
Rapport 5 Varför blir det fel? Orsaker till felaktiga utbetalningar från trygghetssystemen
Rapport 6 Vem fuskar och varför? Om attityder till bidragsfusk i Sverige
Rapport 7 Vad kostnar felen? Omfattning av felaktiga utbetalningar från trygghetssystemen
Rapport 8 Hur tryggar vi trygghetssystemet i Norden?
Rapport 9 Hur tryggar vi trygghetssystemen? Kontroller och kontrollmetoder
Rapport 10 Varför söks inte anvisad plats?
SOU 2008:74 Rätt och riktigt Åtgärder mot felaktiga utbetalningar från välfärdssystemen
Medverkande :
Ordförande : Björn Blomqvist, fr.o.m. 2005-06-23 t.o.m. 2008-07-03
Ledamot : Jan Almqvist, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Jan-Erik Bäckman, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-08-31
Ledamot : Nils-Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2006-06-08 t.o.m. 2006-08-30
Ledamot : Astrid Eklund, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Caroline Henjered, fr.o.m. 2007-09-13
Ledamot : Tomas Höglund, fr.o.m. 2008-02-15
Ledamot : Bo Jangenäs, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-04-18
Ledamot : Nils Johansson, fr.o.m. 2005-11-23
Ledamot : Stig Kattilakoski, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-25
Ledamot : Erik Lagerholm, fr.o.m. 2005-10-26 t.o.m. 2008-01-06
Ledamot : Ewa Lidström, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2007-09-13
Ledamot : Bo Lundgren, fr.o.m. 2007-04-19 t.o.m. 2007-12-31
Ledamot : Therese Mattsson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-25
Ledamot : Stig Orustfjord, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Anne-Marie Qvarfort, fr.o.m. 2008-01-01
Ledamot : Niklas Rahm, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Annika Rydberg, fr.o.m. 2005-10-26 t.o.m. 2006-11-15
Ledamot : Tommy Sundlén, fr.o.m. 2008-01-07
Ledamot : Leif Tallskog, fr.o.m. 2005-09-21
Ledamot : Janna Valik, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-11-15
Expert : Bengt Andersson, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Gunnar Anderzon, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Ulf Arvidsson, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Nils Blom, fr.o.m. 2005-10-27
Expert : Anna Elvkull Saarväli, fr.o.m. 2006-10-23
Expert : Nils-Fredrik Carlsson, fr.o.m. 2006-08-31
Expert : Håkan Ceder, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2005-10-26
Expert : Peter Edman, fr.o.m. 2008-01-24
Expert : Eva Marie Engström, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-10-22
Expert : Jan Erlandsson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-01-17
Expert : Lotta Ganeteg, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-03-15
Expert : Eva Gullfeldt, fr.o.m. 2006-03-16 t.o.m. 2008-01-23
Expert : Jenny Johansson, fr.o.m. 2008-04-01
Expert : Anna Karlgren, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Monika Karlsson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2006-10-31
Expert : Thomas Küchen, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Malin Larsson, fr.o.m. 2008-03-18
Expert : Sverker Lönnerholm, fr.o.m. 2007-05-31 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Susanne Mattson, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2008-03-17
Expert : Ann-Cathrine Nilsson, fr.o.m. 2006-08-31 t.o.m. 2007-03-14
Expert : Anne Rapp, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-05-30
Expert : Peter Schönefeld, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Johannes Sjögren, fr.o.m. 2005-09-21
Expert : Johanna Skinnari, fr.o.m. 2006-11-01
Expert : Elisabeth Wass Löfstedt, fr.o.m. 2007-05-31 t.o.m. 2008-03-31
Expert : Anna Zeidler, fr.o.m. 2007-03-15
Expert : Mikael Åsell, fr.o.m. 2005-09-21 t.o.m. 2007-05-30
Projekledare : Bodil Ljunghall, fr.o.m. 2008-06-17 t.o.m. 2008-08-31
Huvudsekreterare : Bettina Kashefi, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-10-11
Huvudsekreterare : Kristina Padrón, fr.o.m. 2006-10-16 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Christina Kvarnström, fr.o.m. 2006-11-16 t.o.m. 2008-08-31
Sekreterare : Bodil Ljunghall, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2008-06-16
Sekreterare : Lena Olofsson, fr.o.m. 2006-03-13 t.o.m. 2008-06-30
Sekreterare : Kristina Padrón, fr.o.m. 2006-01-09 t.o.m. 2006-10-15
Assistent : Marit Dozzi, fr.o.m. 2006-12-01 t.o.m. 2008-08-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Studiesociala utredningen (S 2002:13) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Studiesociala utredningen (S 2002:13)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-09-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:120 och dir. 2003:13
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:130 Studerande och trygghetssystemen
Medverkande :
Särskild utredare : Cinnika Beiming, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2002-09-19
Sakkunnig : Anna Gralberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-11-18 t.o.m. 2003-10-14
Sakkunnig : Eva Gullfeldt, ämnesråd, fr.o.m. 2002-11-18
Sakkunnig : Eivy Häggström, kansliråd, fr.o.m. 2002-11-18
Sakkunnig : Anneli Josefsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-11-18
Sakkunnig : Maria Lindqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-11-18
Sakkunnig : Siv Orbelius, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-11-18
Sakkunnig : Annelie Westman, kansliråd, fr.o.m. 2002-11-18
Expert : Anna Eva Askensten, enhetschef, fr.o.m. 2002-11-18
Expert : Per Gillström, utredare, fr.o.m. 2002-11-18
Expert : Jan-Olof Larsson, administrativ strateg, fr.o.m. 2002-11-18
Expert : Leif Tallskog, enhetschef, fr.o.m. 2002-11-18
Sekreterare : Jan Boström, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2004-01-31
Sekreterare : Eva Gullfeldt, ämnesråd, fr.o.m. 2003-10-15
Sekreterare : Stig-Åke Petersson, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:130 Studerande och trygghetssystemen [ pdf |Paragraftecken ]
Informationsutbytesutredningen (Fi 1999:06) [ Avslutad 2000 ] [ Expert ]
Informationsutbytesutredningen (Fi 1999:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-06-23
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:53
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:97 Rätt underlag - rätt beslut.
Medverkande :
Ordförande : Sven-Erik Österberg, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Sakkunniga : Lars-Åke Johansson, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-08
Sakkunniga : Robert Modlitba, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Sakkunniga : Erik Nymansson, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Sakkunniga : Magdalena Sinander, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Gertrude Hedenström-Eriksson, fr.o.m. 2000-04-10 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Lennart Hillström, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-04-09
Expert : Hans-Olof Larsson, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Hans-Olof Lindblom, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Katarina Sinerius, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Leif Tallskog, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Expert : Tommy Thunberg, fr.o.m. 1999-10-12 t.o.m. 2000-10-31
Sekreterare : Helena Rosén Andersson, fr.o.m. 1999-10-18 t.o.m. 2000-11-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (S 1997:21) om företagares rätt till ersättning från arbetslöshets- och socialförsäkring [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Utredningen (S 1997:21) om företagares rätt till ersättning från arbetslöshets- och socialförsäkring
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1997:137.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:34 Företagare med restarbetsförmåga. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Göte Ekström, direktör, fr.o.m. 1997-12-01
Sakkunnig : Karin Hovlin, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-12-01
Sakkunnig : Kristina Lindström, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-12-01
Sakkunnig : Per Tillander, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-12-01
Sakkunnig : Per Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Leif Dellmo, försäkringschef, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Leif Johansson, lantbrukare, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Bo Karlsson, ombudsman, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Charlotta Krafft, ombudsman, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Ingvar Liljeroos, ordförande, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Jan-Erik Nyberg, enhetschef, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Carl-Magnus Pontén, bitr. direktör, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Eva Sylwander, byrådirektör, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Leif Tallskog, byråchef, fr.o.m. 1997-12-01
Sekreterare : Kajsa Wikström, jur.kand., fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1998-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:34 Företagare med restarbetsförmåga [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman