Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om samhällets insatser mot hiv/aids (S 2002:11)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om samhällets insatser mot hiv/aids (S 2002:11) [ Avslutad 2004 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 28 st. ♀ 11 ♂ 17 ) :

Anders Milton  []  ( Särskild utredare )
Camilla Adolfsson  []  ( Sakkunnig )
Bengt Gunnar Herrström  []  ( Sakkunnig )
Niclas Jacobson  []  ( Sakkunnig )
Stefan Karlsson  []  ( Sakkunnig )
Anna-Karin Asp  []  ( Expert )
Torsten Berglund  []  ( Sekreterare )
Staffan Hallin  []  ( Expert )
Claes Heijbel  []  ( Expert )
Anders Karlsson  []  ( Expert )
Kerstin Käll  []  ( Expert )
Knut Lidman  []  ( Expert )
Eva Lithander  []  ( Expert )
Amosy M`Koma  []  ( Expert )
Jan-Olof Morfeldt  []  ( Expert )
Hans Nilsson  []  ( Expert )
Lena Nilsson Schönnesson  []  ( Expert )
Ragnar Norrby  []  ( Expert )
Lars Palm  []  ( Expert )
Christina Ralsgård  []  ( Expert )
Kristina Ramstedt  []  ( Expert )
Anita Sundin  []  ( Expert )
Viveca Urwitz  []  ( Expert )
Johan Carlson  []  ( Sekreterare )
Kristy Delisle  []  ( Sekreterare )
Hans Bertil Hansson  []  ( Expert )
Linda Morfeldt  []  ( Expert )
Amosy M’Koma  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om samhällets insatser mot hiv/aids (S 2002:11)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-05-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:68
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:13 Samhällets insatser mot hiv/STI - att möta förändring
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Milton, medicine doktor, fr.o.m. 2002-05-15
Sakkunnig : Camilla Adolfsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-10-01
Sakkunnig : Bengt Gunnar Herrström, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-01
Sakkunnig : Niclas Jacobson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-10-01
Sakkunnig : Stefan Karlsson, kansliråd, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Anna-Karin Asp, enhetschef, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Torsten Berglund, kurator, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Staffan Hallin, handläggare, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Hans-Bertil Hansson, smittskyddsläkare, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Claes Heijbel, ordförande, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Anders Karlsson, läkare, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Kerstin Käll, överläkare, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Knut Lidman, överläkare, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Eva Lithander, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Amosy M`Koma, läkare, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Jan-Olof Morfeldt, verksamhetschef, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Linda Morfedt, överläkare, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Hans Nilsson, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Lena Nilsson Schönnesson, psykolog, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Ragnar Norrby, generaldirektör, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Lars Palm, docent, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Christina Ralsgård, kurator, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Kristina Ramstedt, avdelningschef, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Anita Sundin, sektionschef, fr.o.m. 2002-10-01
Expert : Viveca Urwitz, utvecklingschef, fr.o.m. 2002-10-01
Sekreterare : Torsten Berglund, fr.o.m. 2003-01-15 t.o.m. 2004-01-31
Sekreterare : Johan Carlson, fr.o.m. 2002-07-15 t.o.m. 2004-01-31
Sekreterare : Kristy Delisle, fr.o.m. 2002-09-09 t.o.m. 2004-01-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman