Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Dentalmaterialutredningen – vård och bemötande (S 2002:09)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Dentalmaterialutredningen – vård och bemötande (S 2002:09) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 6 ♂ 5 ) :

Helena Starup  []  ( Särskild utredare )
Mariana Blixt  []  ( Sakkunnig )
Bo Jordin  []  ( Sakkunnig )
Viktoria Ljung  []  ( Sakkunnig )
Christer Malmström  []  ( Sakkunnig )
Helena Santesson Kurti  []  ( Sakkunnig )
Lars Sjödin  []  ( Sakkunnig )
Bengt Järvholm  []  ( Expert )
Magnus Nylander  []  ( Expert )
Ann-Marie Lidmark  []  ( Sekreterare )
Ann-Kristin Myrman  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Dentalmaterialutredningen - vård och bemötande (S 2002:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-04-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:60 och dir. 2002:132
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:76 Ohälsa till följd av tandfyllningsmaterial. Särskilda medel för kunskapsutveckling
SOU 2003:53 Dentala material och hälsa
Medverkande :
Särskild utredare : Helena Starup, generaldirektör, fr.o.m. 2002-04-25
Sakkunnig : Mariana Blixt, tandläkare, fr.o.m. 2002-08-16
Sakkunnig : Bo Jordin, primärvårdsråd, fr.o.m. 2002-08-16
Sakkunnig : Viktoria Ljung, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-08-16
Sakkunnig : Christer Malmström, tandläkare, fr.o.m. 2002-08-16
Sakkunnig : Helena Santesson Kurti, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-08-16
Sakkunnig : Lars Sjödin, övertandläkare, fr.o.m. 2002-08-16
Expert : Bengt Järvholm, professor, fr.o.m. 2002-08-21
Expert : Magnus Nylander, docent, fr.o.m. 2002-08-21
Sekreterare : Ann-Marie Lidmark, fr.o.m. 2002-08-05 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Ann-Kristin Myrman, fr.o.m. 2002-08-28 t.o.m. 2003-06-09

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman