Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ann-Marie Lidmark

Sök kontaktuppgifter till Ann-Marie Lidmark på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ann-Marie Lidmark

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ann-Marie Lidmark medverkat i ( 3 st. ):

Dentalmaterialutredningen – vård och bemötande (S 2002:09) [ Avslutad 2003 ] [ Sekreterare ]
Dentalmaterialutredningen - vård och bemötande (S 2002:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-04-25
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:60 och dir. 2002:132
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:76 Ohälsa till följd av tandfyllningsmaterial. Särskilda medel för kunskapsutveckling
SOU 2003:53 Dentala material och hälsa
Medverkande :
Särskild utredare : Helena Starup, generaldirektör, fr.o.m. 2002-04-25
Sakkunnig : Mariana Blixt, tandläkare, fr.o.m. 2002-08-16
Sakkunnig : Bo Jordin, primärvårdsråd, fr.o.m. 2002-08-16
Sakkunnig : Viktoria Ljung, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-08-16
Sakkunnig : Christer Malmström, tandläkare, fr.o.m. 2002-08-16
Sakkunnig : Helena Santesson Kurti, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-08-16
Sakkunnig : Lars Sjödin, övertandläkare, fr.o.m. 2002-08-16
Expert : Bengt Järvholm, professor, fr.o.m. 2002-08-21
Expert : Magnus Nylander, docent, fr.o.m. 2002-08-21
Sekreterare : Ann-Marie Lidmark, fr.o.m. 2002-08-05 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Ann-Kristin Myrman, fr.o.m. 2002-08-28 t.o.m. 2003-06-09
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:76 Ohälsa till följd av tandfyllningsmaterial [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:53 Dentala material och hälsa [ pdf |Paragraftecken ]
Förvaltning av statligt ägd skogsmark (N 2000:09) [ Avslutad 2002 ] [ Huvudsekreterare ]
Förvaltning av statligt ägd skogsmark (N 2000:09)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-09-21
Direktiv för förvaltningen, se dir. 2000:60
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:40 Statlig skog och skyddad mark
Medverkande :
Särskild utredare : Åsa Tham, stiftsjägmästare, fr.o.m. 2001-03-01 t.o.m. 2002-05-02
Sakkunnig : Christer Berggren, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-04-17 t.o.m. 2002-05-02
Sakkunnig : Olof Johansson, ekolog, fr.o.m. 2001-04-17 t.o.m. 2002-05-02
Sakkunnig : Monica Lundberg, kansliråd, fr.o.m. 2001-05-22 t.o.m. 2002-05-02
Sakkunnig : Peter Westman, departementsråd, fr.o.m. 2001-05-22 t.o.m. 2002-05-02
Sakkunnig : Bertil Wrethag, verkst. direktör, fr.o.m. 2001-04-17 t.o.m. 2002-05-02
Huvudsekreterare : Ann-Marie Lidmark, fr.o.m. 2001-04-17 t.o.m. 2002-05-25
Bitr. sekreterare : Carl-Johan Hjälme, fr.o.m. 2001-04-17 t.o.m. 2001-12-31
Bitr. sekreterare : Ann-Kristin Myrman, fr.o.m. 2002-02-15 t.o.m. 2002-03-31
Bitr. sekreterare : Nilla Thomson, fr.o.m. 2001-04-17 t.o.m. 2001-07-15
Bitr. sekreterare : Karin Östberg, fr.o.m. 2001-08-14 t.o.m. 2002-05-02
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:40 Statlig skog och skyddad mark [ pdf |Paragraftecken ]
Agenda 21-kommittén (M 1995:02) [ Avslutad 1998 ] [ Sekreterare ]
Agenda 21-kommittén (M 1995:02)
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1998
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1995-03-16
Direktiv för se dir. 1995:34.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:105 Agenda 21 i Sverige. Fem år efter Rio - resultat och framtid. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Anna Lindh, statsråd, fr.o.m. 1995-03-16 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Bert Bolin, professor, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Sinikka Bohlin, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Åsa Domeij, agronom, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Nina Ekelund-Cronberg, studerande, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Mats Engström, bitr. statssekreterare, fr.o.m. 1996-10-01 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Eva Eriksson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Lars Fladvad, sektionschef, fr.o.m. 1995-05-16 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Kristina Hansson, förbundsordförande, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Roger Hildingsson, studerande, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Arne Jonsson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Bodil Jönsson, lektor, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Åsa Lindell, miljörevisor, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Wanja Lundby, vice ordförande, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Sindre Magnusson, konsult, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Gun-Britt Mårtensson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-04-27
Ledamot : m Nilsson, Örjan partistyrelsen, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Staffan Norberg, borgarrådssekreterare, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Ulrika Rasmusson, generalsekreterare, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Kia Regnér, miljöchef, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Roland Svensson, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Ewa Söderberg, lanstingsråd, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Helene Wintzell, direktör, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Rolf Wirtén, landshövding, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Ledamot : Claes-Bertil Ytterberg, biskop, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1997-03-31
Sakkunnig : Bo Kjellén, ambassadör, fr.o.m. 1995-05-31 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Gunilla Blomquist, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-21 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Kristina Bovin, expert, fr.o.m. 1996-02-01 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Stellan Kronvall, departementsråd, fr.o.m. 1996-10-21 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Michael Odevall, kansliråd, fr.o.m. 1996-10-21 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Marcela Petkov, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1996-10-20
Expert : Sture Persson, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Inger Vihlborg, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-04-27 t.o.m. 1998-04-30
Rolf Lindell, departementsråd, fr.o.m. 1995-11-01 t.o.m. 1998-04-30
Måns Lönnroth, statssekreterare, fr.o.m. 1995-05-30 t.o.m. 1995-10-31
Sekreterare : Urban Boije, fr.o.m. 1996-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Helene Carlsson, fr.o.m. 1996-05-06 t.o.m. 1997-06-11
Sekreterare : Gunnar Landborn, fr.o.m. 1995-05-23 t.o.m. 1998-05-31
Sekreterare : Ann-Marie Lidmark, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-05-14
Kristina Bovin, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-01-31
Anita Arnell, fr.o.m. 1995-12-04 t.o.m. 1998-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1995:34 Agenda 21-kommittén

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman