Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Järnvägsutredningen (N 2001:09)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Järnvägsutredningen (N 2001:09) [ Avslutad 2004 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 33 st. ♀ 16 ♂ 17 ) :

Jan Brandborn  []  ( Särskild utredare )
Anders Iacobaeus  []  ( Sakkunnig )
Ove Andersson  []  ( Expert )
Tom Andersson  []  ( Expert )
Stig-Arne Ankner  []  ( Expert )
Stefan Back  []  ( Expert )
Christina Bergström  []  ( Expert )
Maria Braun  []  ( Expert )
Sven Bårström  []  ( Expert )
Lena Ericsson  []  ( Expert )
Peter Fäldt  []  ( Expert )
Anna Förander  []  ( Expert )
Lars Hallsten  []  ( Expert )
Dick Ivarsson  []  ( Expert )
Ann-Charlotte Jacobsson  []  ( Expert )
Kersti Karlsson  []  ( Expert )
Henrik Kjellin  []  ( Expert )
Helena Leufstadius  []  ( Expert )
Annika Olsson  []  ( Expert )
Peeter Puusepp  []  ( Sekreterare )
Ulrika Rosenberg  []  ( Expert )
Ulrika Sigerud  []  ( Expert )
Carl Silferswärd  []  ( Sekreterare )
Peter Wadman  []  ( Expert )
Pär-Erik Westin  []  ( Expert )
Lars Hellsvik  []  ( Huvudsekreterare )
Pia Bergdahl  []  ( Sekreterare )
Lovisa Hansson  []  ( Sekreterare )
Violeta Roso  []  ( Sekreterare )
Mattias Steen  []  ( Sekreterare )
Åsa Tysklind  []  ( Sekreterare )
Maria Lindström  []  ( Bitr. sekreterare )
Lotta Danin  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Järnvägstredningen (N 2001:09)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-05-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:48 och dir. 2002:128
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Brandborn, fr.o.m. 2001-08-14 t.o.m. 2003-12-31
Särskild utredare : Anders Iacobaeus, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-10-06
Sakkunnig : Anders Iacobaeus, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Ove Andersson, tillsynschef, fr.o.m. 2003-03-10 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Tom Andersson, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Stig-Arne Ankner, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Stefan Back, fr.o.m. 2002-01-22 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Christina Bergström, fr.o.m. 2004-02-16 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Maria Braun, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2003-08-24
Expert : Sven Bårström, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Lotta Darin, fr.o.m. 2002-02-11 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Lena Ericsson, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Peter Fäldt, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Anna Förander, fr.o.m. 2003-08-25 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Lars Hallsten, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Dick Ivarsson, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2003-03-09
Expert : Ann-Charlotte Jacobsson, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2002-02-10
Expert : Kersti Karlsson, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Henrik Kjellin, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Helena Leufstadius, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-12-15
Expert : Annika Olsson, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2001-12-02
Expert : Peeter Puusepp, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2002-08-14
Expert : Ulrika Rosenberg, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Ulrika Sigerud, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Carl Silferswärd, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Peter Wadman, fr.o.m. 2002-08-15 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Pär-Erik Westin, fr.o.m. 2001-12-03 t.o.m. 2004-10-06
Huvudsekreterare : Lars Hellsvik, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2004-02-01
Sekreterare : Pia Bergdahl, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-11-30
Sekreterare : Lovisa Hansson, fr.o.m. 2001-09-24 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Peeter Puusepp, fr.o.m. 2002-08-15 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Violeta Roso, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2003-09-30
Sekreterare : Carl Silfersvärd, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Mattias Steen, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2004-09-27
Sekreterare : Åsa Tysklind, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2003-08-31
Bitr. sekreterare : Maria Lindström, fr.o.m. 2002-06-22 t.o.m. 2002-08-29

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman