Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Lotta Danin

Sök kontaktuppgifter till Lotta Danin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Lotta Danin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Lotta Danin medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen om alkoholreklam i tryckta skrifter (S 2003:02) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen om alkoholreklam i tryckta skrifter (S 2003:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2003-03-18
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:33
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:69 Alkoholreklam i tryckta skrifter i ett folkhälsoperspektiv
Medverkande :
Ordförande : Susanne Eberstein, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2003-04-01
Sakkunnig : Ulrica Dyrke, kansliråd, fr.o.m. 2003-04-01
Sakkunnig : Anders Dölling, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-04-01
Sakkunnig : Jenny Egermark, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2003-04-01
Sakkunnig : Gert Knutsson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-04-01
Sakkunnig : Karin Wistrand, rättssakkunnig, fr.o.m. 2003-04-01
Expert : Hans Agnéus, enhetschef, fr.o.m. 2003-04-01
Expert : Lotta Danin, enhetschef, fr.o.m. 2003-04-01
Expert : Thomas Wallander, byråchef, fr.o.m. 2003-04-01
Sekreterare : Jan Lindström, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2003-06-30
Sekreterare : Angela Öst, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2003-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2003:33 Alkoholreklam i tryckta skrifter

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:69 Alkoholreklam i tryckta skrifter i ett folkhälsoperspektiv [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kollektivtrafikkommittén (N 2001:05) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Kollektivtrafikkommittén (N 2001:05)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-05-31
Direktiv för kommittén, se dir. 2001:1 och dir. 2002:53
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:67 Kollektivtrafik med människan i centrum
Medverkande :
Ordförande : Anna Berger-Kettner, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Britt-Marie Andrén Karlsson, rektor, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Sture Arnesson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Christina Axelsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Gunilla Berglund, kommunalråd, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Lars Björkman, kommunalråd, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Gertrud Brorsson, civilekonom, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Agneta Eriksson, ombudsman, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Viviann Gerdin, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Gunnar Hedberg, fr.o.m. 2001-12-17 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Leif Hjalmarsson, ordförande länstrafiken i Norrbotten, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Lieselotte Johansson, pol.sekreterare, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Britt-Marie Karlsson, landstingsråd, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Bengt-Åke Nilsson, civilekonom, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Sten Nordin, gatu- och fastighetsborgarråd, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2001-12-16
Ledamot : Jonas Rydberg, kanslichef, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Jan-Evert Rådhström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Ledamot : Jens Åberg, kommunalråd, fr.o.m. 2001-06-26 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Fredrik Ahlén, kansliråd, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Tom Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Håkan Bergeå, fr.o.m. 2003-03-04 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Christina Bergström, civilekonom, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Lotta Danin, enhetschef, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2002-12-15
Expert : Marika Engström, informationsansvarig, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Cilla Franzén, trafik- och personalchef, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Tove Friberg, kansliråd, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Lennart Hamnered, förbundsordförande, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Anders Hermansson, handläggare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Maria Höglander, verkst. direktör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Håkan Johansson, utredare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Jan-Erik Kjellberg, tf förbundsdirektör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Tove Källberg, fr.o.m. 2002-12-16 t.o.m. 2003-07-10
Expert : June Lindahl, projektledare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Kerstin Lindblad, utredare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Lena Lingqvist, arkitekt, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Monica Lövström, politisk sakkunnig, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Berndt Nielsen, kollektivtrafikchef, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Annika Olsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Magnus Persson, direktör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Helena Sundberg, planeringsdirektör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Einar Tufvesson, sft. avdelningschef, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Expert : Claes Westberg, verkst. direktör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2003-07-10
Huvudsekreterare : Bengt Holmberg, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-07-10
Sekreterare : Håkan Jansson, fr.o.m. 2001-09-01 t.o.m. 2003-07-11
Sekreterare : Bosse Wallin, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:106 Kollektivtrafik med människan i centrum [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:67 Kollektivtrafik med människan i centrum [ pdf |Paragraftecken ]
Järnvägsutredningen (N 2001:09) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Järnvägstredningen (N 2001:09)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-05-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:48 och dir. 2002:128
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Brandborn, fr.o.m. 2001-08-14 t.o.m. 2003-12-31
Särskild utredare : Anders Iacobaeus, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-10-06
Sakkunnig : Anders Iacobaeus, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Ove Andersson, tillsynschef, fr.o.m. 2003-03-10 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Tom Andersson, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Stig-Arne Ankner, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Stefan Back, fr.o.m. 2002-01-22 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Christina Bergström, fr.o.m. 2004-02-16 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Maria Braun, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2003-08-24
Expert : Sven Bårström, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Lotta Darin, fr.o.m. 2002-02-11 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Lena Ericsson, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Peter Fäldt, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Anna Förander, fr.o.m. 2003-08-25 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Lars Hallsten, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Dick Ivarsson, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2003-03-09
Expert : Ann-Charlotte Jacobsson, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2002-02-10
Expert : Kersti Karlsson, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Henrik Kjellin, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Helena Leufstadius, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-12-15
Expert : Annika Olsson, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2001-12-02
Expert : Peeter Puusepp, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2002-08-14
Expert : Ulrika Rosenberg, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Ulrika Sigerud, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Carl Silferswärd, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Peter Wadman, fr.o.m. 2002-08-15 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Pär-Erik Westin, fr.o.m. 2001-12-03 t.o.m. 2004-10-06
Huvudsekreterare : Lars Hellsvik, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2004-02-01
Sekreterare : Pia Bergdahl, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-11-30
Sekreterare : Lovisa Hansson, fr.o.m. 2001-09-24 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Peeter Puusepp, fr.o.m. 2002-08-15 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Violeta Roso, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2003-09-30
Sekreterare : Carl Silfersvärd, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Mattias Steen, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2004-09-27
Sekreterare : Åsa Tysklind, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2003-08-31
Bitr. sekreterare : Maria Lindström, fr.o.m. 2002-06-22 t.o.m. 2002-08-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:48 Rätt på spåret [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:104 Järnväg för resenärer och gods [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:92 En samlad järnvägslagstiftning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Resegarantilagsutredningen (In 1998:08) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Resegarantilagsutredningen (In 1998:08)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-09-17
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:140 Ett nytt resegarantisystem
Medverkande :
Särskild utredare : Karin Lindell, fr.o.m. 1998-12-21
Expert : Lotta Danin, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Anders Heiborn, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Bertil Kallner, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Staffan Moberg, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Christina Striby, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Tomas Tetzell, fr.o.m. 1999-02-01
Expert : Jan Widlund, fr.o.m. 1999-02-01
Sekreterare : Dag Cohen, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 1999-12-01
Sekreterare : Lars Seger, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 1999-12-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:140 Ett nytt resegarantisystem [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman