Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Mattias Steen

Sök kontaktuppgifter till Mattias Steen på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Mattias Steen

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Mattias Steen medverkat i ( 3 st. ):

Energinätsutredningen (M 2006:03) [ Avslutad 2009 ] [ Sekreterare ]
Energinätsutredningen (M 2006:03)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-03-30
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:39, dir. 2007:27, 2007:86, dir. 2008:54 och dir. 2009:23
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:99 Förhandsprövning av nättariffer m.m.
SOU 2009:2 Nya nät för förnybar el
SOU 2009:48 Konsessioner för el- och gasnät
Medverkande :
Särskild utredare : Sten Kjellman, direktör, fr.o.m. 2006-05-01 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Catarina Eriksson, kansliråd, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2006-08-24
Sakkunnig : Karin Israelsson, enhetschef, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-02-27
Sakkunnig : Iris Heldt, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Rémy Kollessar, enhetschef, fr.o.m. 2007-12-12 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Andreas Lindholm, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-12-12 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Eva Lindström, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-11-21
Sakkunnig : Göran Morén, rådman, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-12-31
Sakkunnig : Mikael Möller, ansvarig energi och klimatfrågor, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Bertil Persson, chefsjurist, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Anders Richert, enhetschef, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Camilla Rosenberg, enhetschef, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-10
Sakkunnig : Maria Röske, projektledare, fr.o.m. 2008-09-25 t.o.m. 2009-05-08
Sakkunnig : Karin Sjökvist, kansliråd, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-02-27
Sakkunnig : Ylva Svensson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-10
Sakkunnig : Ulf Sävström, kansliråd, fr.o.m. 2006-08-25 t.o.m. 2007-12-10
Sakkunnig : Caroline Törnqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Roger Husblad, enhetschef, fr.o.m. 2007-12-12 t.o.m. 2009-05-08
Expert : Ronald Liljegren, chefsjurist, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2009-05-08
Expert : Joakim Lindström, handläggare, fr.o.m. 2006-06-20 t.o.m. 2007-02-27
Expert : Bo Rutberg, fil.mag., fr.o.m. 2008-01-25 t.o.m. 2009-05-08
Expert : Hans Åkesson, chef, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2009-05-08
Huvudsekreterare : Jan-Olof Lundgren, fr.o.m. 2008-02-15 t.o.m. 2009-05-22
Sekreterare : Martin Bengtsson, fr.o.m. 2007-11-01 t.o.m. 2009-05-08
Sekreterare : Åsa Camilla Leander, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2007-09-30
Sekreterare : Hans Olander, fr.o.m. 2007-09-04 t.o.m. 2009-05-08
Sekreterare : Mattias Steen, fr.o.m. 2006-08-01 t.o.m. 2008-01-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2007:99 Förhandsprövning av nättariffer m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:2 Nya nät för förnybar el [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2009:48 Koncessioner för el- och gasnät [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Värdepappersmarknadsutredningen (Fi 2004:11) [ Avslutad 2006 ] [ Sekreterare ]
Värdepappersmarknadsutredningen (Fi 2004:11)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-06-23
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:90, dir. 2004:172, dir. 2005:46, dir. 2005:149 och dir. 2006:45
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:50 En ny lag om värdepappersmarknaden - huvudbetänkande + bilagor
SOU 2006:74 En ny lag om värdepappersmarknaden - supplement
Medverkande :
Särskild utredare : Hans (avliden) Jacobsson, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2005-10-03
Särskild utredare : Johan Munck, fr.o.m. 2005-10-21 t.o.m. 2006-07-14
Sakkunnig : Mats Beckman, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2006-07-14
Sakkunnig : Kerstin Hermansson, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2006-07-14
Sakkunnig : Ülle-Reet Jakobson, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2006-07-14
Sakkunnig : Anna Jansson, fr.o.m. 2006-01-19 t.o.m. 2006-07-14
Sakkunnig : Svante Johansson, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2006-07-14
Sakkunnig : Henrik Lennefeldt, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2006-07-14
Sakkunnig : Amina Lundqvist, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2006-07-14
Sakkunnig : Lars Milberg, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2006-01-18
Sakkunnig : Jonas Niemeyer, fr.o.m. 2004-09-09 t.o.m. 2006-07-14
Sakkunnig : Anna Nystedt, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2005-06-30
Sakkunnig : Carina Öström, fr.o.m. 2004-07-01 t.o.m. 2006-07-14
Expert : Johan Lycke, fr.o.m. 2006-04-28 t.o.m. 2006-07-14
Expert : Johan Molin, fr.o.m. 2006-04-28 t.o.m. 2006-07-14
Sekreterare : Johan Lycke, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2006-04-27
Sekreterare : Johan Molin, fr.o.m. 2004-09-01 t.o.m. 2006-04-27
Sekreterare : Mattias Steen, fr.o.m. 2004-09-27 t.o.m. 2006-07-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:50 En ny lag om värdepappersmarknaden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2006:74 En ny lag om värdepappersmarknaden – supplement [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Järnvägsutredningen (N 2001:09) [ Avslutad 2004 ] [ Sekreterare ]
Järnvägstredningen (N 2001:09)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-05-31
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:48 och dir. 2002:128
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Brandborn, fr.o.m. 2001-08-14 t.o.m. 2003-12-31
Särskild utredare : Anders Iacobaeus, fr.o.m. 2004-01-01 t.o.m. 2004-10-06
Sakkunnig : Anders Iacobaeus, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2003-12-31
Expert : Ove Andersson, tillsynschef, fr.o.m. 2003-03-10 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Tom Andersson, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Stig-Arne Ankner, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Stefan Back, fr.o.m. 2002-01-22 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Christina Bergström, fr.o.m. 2004-02-16 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Maria Braun, fr.o.m. 2002-03-01 t.o.m. 2003-08-24
Expert : Sven Bårström, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Lotta Darin, fr.o.m. 2002-02-11 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Lena Ericsson, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Peter Fäldt, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Anna Förander, fr.o.m. 2003-08-25 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Lars Hallsten, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Dick Ivarsson, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2003-03-09
Expert : Ann-Charlotte Jacobsson, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2002-02-10
Expert : Kersti Karlsson, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Henrik Kjellin, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Helena Leufstadius, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-12-15
Expert : Annika Olsson, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2001-12-02
Expert : Peeter Puusepp, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2002-08-14
Expert : Ulrika Rosenberg, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Ulrika Sigerud, fr.o.m. 2001-10-09 t.o.m. 2002-05-31
Expert : Carl Silferswärd, fr.o.m. 2004-01-13 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Peter Wadman, fr.o.m. 2002-08-15 t.o.m. 2004-10-06
Expert : Pär-Erik Westin, fr.o.m. 2001-12-03 t.o.m. 2004-10-06
Huvudsekreterare : Lars Hellsvik, fr.o.m. 2001-10-15 t.o.m. 2004-02-01
Sekreterare : Pia Bergdahl, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-11-30
Sekreterare : Lovisa Hansson, fr.o.m. 2001-09-24 t.o.m. 2004-10-31
Sekreterare : Peeter Puusepp, fr.o.m. 2002-08-15 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Violeta Roso, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2003-09-30
Sekreterare : Carl Silfersvärd, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Mattias Steen, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2004-09-27
Sekreterare : Åsa Tysklind, fr.o.m. 2001-10-29 t.o.m. 2003-08-31
Bitr. sekreterare : Maria Lindström, fr.o.m. 2002-06-22 t.o.m. 2002-08-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 3 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:48 Rätt på spåret [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2003:104 Järnväg för resenärer och gods [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:92 En samlad järnvägslagstiftning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman