Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kameraövervakningsutredningen (Ju 2001:09)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kameraövervakningsutredningen (Ju 2001:09) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 7 st. ♀ 2 ♂ 5 ) :

Göran Schäder  []  ( Särskild utredare )
Erik Grevholm  []  ( Expert )
Katja Isberg Amnäs  []  ( Expert )
Peter Ljungqvist  []  ( Expert )
Viveca Lång  []  ( Expert )
Lars Tonneman  []  ( Expert )
Roy Johansson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kameraövervakningsutredningen (Ju 2001:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:53
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:110 Allmän kameraövervakning
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Schäder, regeringsråd, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Erik Grevholm, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Katja Isberg Amnäs, dataråd, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Peter Ljungqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Viveca Lång, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Lars Tonneman, polisintendent, fr.o.m. 2001-11-01 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Roy Johansson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-01-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman