Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om fördelning av tillgångar i samband med reformeringen av AP-fondssystemet (Fi 2000:03)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om fördelning av tillgångar i samband med reformeringen av AP-fondssystemet (Fi 2000:03) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 2 ♂ 10 ) :

Carl-Johan Åberg  []  ( Särskild utredare )
Ingrid Bonde  []  ( Sakkunnig )
Niklas Ekwall  []  ( Sakkunnig )
Erling Gustavsson  []  ( Sakkunnig )
Thomas Halvorsen  []  ( Sakkunnig )
Bo Ljunglöf  []  ( Sakkunnig )
Rolf Wirtén  []  ( Sakkunnig )
Peter Lindfelt  []  ( Expert )
Mikael Sedolin  []  ( Expert )
Margareta Kettis  []  ( Sekreterare )
Erik Utterström  []  ( Sekreterare )
Thomas Olofsson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om fördelning av tillgångar i samband med reformeringenav AP-fondssystemet (Fi 2000:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-02-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:8 och dir. 2000:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:94 Fördelningen av AP-fondens tillgångar
Medverkande :
Särskild utredare : Carl-Johan Åberg, fr.o.m. 2000-03-15 t.o.m. 2001-03-29
Sakkunnig : Ingrid Bonde, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Sakkunnig : Niklas Ekwall, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Sakkunnig : Erling Gustavsson, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Sakkunnig : Thomas Halvorsen, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Sakkunnig : Bo Ljunglöf, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Sakkunnig : Rolf Wirtén, fr.o.m. 2000-05-26 t.o.m. 2001-03-29
Expert : Peter Lindfelt, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Expert : Tomas Olofsson, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Expert : Mikael Sedolin, fr.o.m. 2000-09-12 t.o.m. 2000-12-10
Sekreterare : Margareta Kettis, fr.o.m. 2000-04-17 t.o.m. 2000-10-31
Sekreterare : Erik Utterström, fr.o.m. 2000-08-01 t.o.m. 2001-03-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman