Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Peter Lindfelt

Sök kontaktuppgifter till Peter Lindfelt på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Peter Lindfelt

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Peter Lindfelt medverkat i ( 4 st. ):

Finansmarknadskommittén (Fi 2009:03) [ Avslutad 2012 ] [ Ledamot ]
Finansmarknadskommittén (Fi 2009:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-05-07
Direktiv för kommittén, se dir. 2009:22
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Urban Karlström, fr.o.m. 2009-06-16 t.o.m. 2010-10-04
Ordförande : Johanna Lybeck Lilja, fr.o.m. 2010-11-01
Ledamot : Pär Boman, fr.o.m. 2009-06-16 t.o.m. 2011-02-10
Ledamot : Fredrik Bystedt, fr.o.m. 2011-05-26
Ledamot : Sten Dunér, fr.o.m. 2011-05-26
Ledamot : Johan Hansing, fr.o.m. 2012-01-01
Ledamot : Jens Henriksson, fr.o.m. 2010-11-25
Ledamot : Kerstin af Jochnick, fr.o.m. 2011-02-11 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot : Peter Lindfelt, fr.o.m. 2009-06-16 t.o.m. 2010-11-30
Ledamot : Torbjörn Magnusson, fr.o.m. 2009-06-16
Ledamot : Erik Thedéen, fr.o.m. 2009-06-16 t.o.m. 2010-10-18
Ledamot : Olle Zetterberg, fr.o.m. 2009-06-16
Huvudsekreterare : Pehr Wissén, fr.o.m. 2009-05-15 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Tom Andersson, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Pasel Assalum, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-12-31
Sekreterare : Camilla Ferenius, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2013-01-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2009:22 Finansmarknadskommittén [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Finansmarknadsrådet (Fi 2006:06) [ Avslutad 2009 ] [ Expert ]
Finansmarknadsrådet (Fi 2006:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2009
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-04-27
Direktiv för rådet, se dir. 2006:44, dir. 2007:115, och dir. 2007:148
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Tema rapport 1 Samlad satsning på finansiell sektor
Delrapport 1 Värdepappersmarknad i förändring
Slutrapport Finansiell sektor i förändring
Medverkande :
Ordförande : Kerstin Hessius, fr.o.m. 2006-05-02 t.o.m. 2009-04-27
Vice ordförande : Lars Hörngren, fr.o.m. 2007-06-20 t.o.m. 2009-04-27
Ledamot : Hans-Erik Andersson, fr.o.m. 2006-11-24 t.o.m. 2009-04-27
Ledamot : Magnus Dahlquist, fr.o.m. 2006-05-10 t.o.m. 2007-06-04
Ledamot : Karin Forseke, fr.o.m. 2006-05-10
Ledamot : Karl-Olof Hammarkvist, fr.o.m. 2006-05-10
Ledamot : Lars Hörngren, fr.o.m. 2006-11-24 t.o.m. 2007-06-19
Ledamot : Gent Jansson, fr.o.m. 2006-05-10
Ledamot : Harry Klagsbrun, fr.o.m. 2006-05-10
Ledamot : Carl Eric Stålberg, fr.o.m. 2006-05-10
Expert : Sonja Daltung, t.o.m. 2007-06-04
Expert : Peter Lindfelt, fr.o.m. 2007-06-05
Sekreterare : Camilla Ferenius, fr.o.m. 2006-09-01 t.o.m. 2009-05-14
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Insättningsgarantiutredningen (Fi 2004:02) [ Avslutad 2005 ] [ Sakkunnig ]
Insättningsgarantiutredningen (Fi 2004:02)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-02-26
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:19
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:16 Reformerat system för insättningsgarantin
Medverkande :
Särskild utredare : Daniel Barr, fr.o.m. 2004-02-26 t.o.m. 2005-03-07
Sakkunnig : Sonja Daltung, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-03-07
Sakkunnig : Johan Hansing, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-03-07
Sakkunnig : Per Håkansson, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-03-07
Sakkunnig : Lars Hörngren, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-03-07
Sakkunnig : Kerstin af Jochnick, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-03-07
Sakkunnig : Peter Lindfelt, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-03-07
Sakkunnig : Per Swahn, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-03-07
Sakkunnig : Maria Sönne, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-03-07
Sakkunnig : Catarina Öström, fr.o.m. 2004-03-25 t.o.m. 2005-03-07
Sekreterare : Norling Thomas, fr.o.m. 2004-02-26 t.o.m. 2005-03-20
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:16 Reformerat system för insättningsgarantin [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om fördelning av tillgångar i samband med reformeringen av AP-fondssystemet (Fi 2000:03) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Utredningen om fördelning av tillgångar i samband med reformeringenav AP-fondssystemet (Fi 2000:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-02-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:8 och dir. 2000:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:94 Fördelningen av AP-fondens tillgångar
Medverkande :
Särskild utredare : Carl-Johan Åberg, fr.o.m. 2000-03-15 t.o.m. 2001-03-29
Sakkunnig : Ingrid Bonde, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Sakkunnig : Niklas Ekwall, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Sakkunnig : Erling Gustavsson, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Sakkunnig : Thomas Halvorsen, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Sakkunnig : Bo Ljunglöf, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Sakkunnig : Rolf Wirtén, fr.o.m. 2000-05-26 t.o.m. 2001-03-29
Expert : Peter Lindfelt, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Expert : Tomas Olofsson, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Expert : Mikael Sedolin, fr.o.m. 2000-09-12 t.o.m. 2000-12-10
Sekreterare : Margareta Kettis, fr.o.m. 2000-04-17 t.o.m. 2000-10-31
Sekreterare : Erik Utterström, fr.o.m. 2000-08-01 t.o.m. 2001-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman