Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Mikael Sedolin

Sök kontaktuppgifter till Mikael Sedolin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Mikael Sedolin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Mikael Sedolin medverkat i ( 2 st. ):

Fondkommissionsutredningen (Ju 2001:11) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Fondkommissionsutredningen (Ju 2001:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-12-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:110, dir. 2003:141, dir. 2004:60 och dir. 2005:44
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:120 Fondkommission - och en ny kommissionslag - betänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Torgny Håstad, justitieråd, fr.o.m. 2001-12-13 t.o.m. 2006-01-31
Sakkunnig : Katarina Back, kansliråd, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2006-01-31
Sakkunnig : Lars Gavelin, ämnesråd, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2006-01-31
Sakkunnig : Erik Högdahl, ämnesråd, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2005-08-31
Sakkunnig : Magnus Medin, ämnesråd, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2004-08-02
Sakkunnig : Catarina Öström, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Maria Bülund Dyrefors, jurist, fr.o.m. 2005-09-01 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Pontus Hamilton, byrådirektör, fr.o.m. 2005-09-20 t.o.m. 2005-11-30
Expert : Kerstin Hermansson, global head of compliance, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Ulf Lindgren, jurist, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Martin Lindeblad, byråchef, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2005-09-19
Expert : Lars Milberg, jur.kand., fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Vilhelm Nordenanckar, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2002-08-31
Expert : Mikael Sedolin, compliance officer, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2006-01-31
Expert : Helena Sjögren, enhetschef, fr.o.m. 2002-02-18 t.o.m. 2005-08-31
Biträder utredaren : Amina Lundqvist, kansliråd, fr.o.m. 2004-08-01 t.o.m. 2006-01-31
Sekreterare : Carl Olof Öhrnell Nilsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-03-18 t.o.m. 2004-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2005:120 Fondkommission – och en ny kommissionslag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om fördelning av tillgångar i samband med reformeringen av AP-fondssystemet (Fi 2000:03) [ Avslutad 2001 ] [ Expert ]
Utredningen om fördelning av tillgångar i samband med reformeringenav AP-fondssystemet (Fi 2000:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-02-08
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:8 och dir. 2000:73
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:94 Fördelningen av AP-fondens tillgångar
Medverkande :
Särskild utredare : Carl-Johan Åberg, fr.o.m. 2000-03-15 t.o.m. 2001-03-29
Sakkunnig : Ingrid Bonde, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Sakkunnig : Niklas Ekwall, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Sakkunnig : Erling Gustavsson, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Sakkunnig : Thomas Halvorsen, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Sakkunnig : Bo Ljunglöf, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Sakkunnig : Rolf Wirtén, fr.o.m. 2000-05-26 t.o.m. 2001-03-29
Expert : Peter Lindfelt, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Expert : Tomas Olofsson, fr.o.m. 2000-03-16 t.o.m. 2001-03-29
Expert : Mikael Sedolin, fr.o.m. 2000-09-12 t.o.m. 2000-12-10
Sekreterare : Margareta Kettis, fr.o.m. 2000-04-17 t.o.m. 2000-10-31
Sekreterare : Erik Utterström, fr.o.m. 2000-08-01 t.o.m. 2001-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman