Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredning om rekrytering av utländska studenter till Sverige (U 1999:09)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredning om rekrytering av utländska studenter till Sverige (U 1999:09) [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 6 ♂ 7 ) :

Gunnel Stenqvist  []  ( Särskild utredare )
Bert Fredriksson  []  ( Expert )
Torbjörn Fredriksson  []  ( Expert )
Anders Linnhag  []  ( Expert )
Ingegerd Palmér  []  ( Expert )
Roger Svensson  []  ( Expert )
Susanne Svensson  []  ( Expert )
Ulla Rylander  []  ( Expert )
Ulf Öhlund  []  ( Expert )
Göran Melin  []  ( Sekreterare )
Nita Molander  []  ( Sekreterare )
Lennart Ståhle  []  ( Sekreterare )
Annika Åkerblom  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredning om rekrytering av utländska studenter till Sverige (U 1999:09)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-12-16
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:100
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:92 Advantage Sweden - Insatser för ökad rekrytering av utländska studenter till den svenska högskolan
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnel Stenqvist, högskoleråd, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2000-10-16
Expert : Bert Fredriksson, förbundsdirektör, fr.o.m. 2000-03-28 t.o.m. 2000-10-16
Expert : Torbjörn Fredriksson, utredningsansvarig, fr.o.m. 2000-03-28 t.o.m. 2000-06-05
Expert : Anders Linnhag, fr.o.m. 2000-09-18 t.o.m. 2000-10-16
Expert : Ingegerd Palmér, rektor, fr.o.m. 2000-03-28 t.o.m. 2000-10-16
Expert : Roger Svensson, verkst. direktör, fr.o.m. 2000-03-28 t.o.m. 2000-10-16
Expert : Susanne Svensson, vice ordförande, fr.o.m. 2000-03-28 t.o.m. 2000-10-16
Expert : Ulla Rylander, enhetschef, fr.o.m. 2000-03-28 t.o.m. 2000-10-16
Expert : Ulf Öhlund, programansvarig, fr.o.m. 2000-03-28 t.o.m. 2000-10-16
Sekreterare : Göran Melin, fil.dr., fr.o.m. 2000-05-02 t.o.m. 2000-10-16
Sekreterare : Nita Molander, utredare, fr.o.m. 2000-02-14 t.o.m. 2000-10-31
Sekreterare : Lennart Ståhle, utredare, fr.o.m. 2000-07-20 t.o.m. 2000-10-31
Sekreterare : Annica Åkerblom, fil.dr., fr.o.m. 2000-04-10 t.o.m. 2000-08-13

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman