Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om radio och TV i allmänhetens tjänst (Ku 1999:08)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om radio och TV i allmänhetens tjänst (Ku 1999:08) [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 5 ♂ 7 ) :

Anders Ljunggren  []  ( Särskild utredare )
Kristina Åkesson  []  ( Sakkunnig )
Josefin Brattberg  []  ( Expert )
Lars-Åke Engblom  []  ( Expert )
Ann-Jeanette Eriksson  []  ( Expert )
Ulrika Hansson  []  ( Expert )
Carin Khakee  []  ( Expert )
Leif Larsson  []  ( Expert )
Lars Lindberg  []  ( Expert )
Henrik Selin  []  ( Huvudsekreterare )
Peter Håkansson  []  ( Sekreterare )
Michael Kramers  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om radio och TV i allmänhetens tjänst (Ku 1999:08)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-09-23
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:74
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Rapport Hela Sveriges radio och TV - en antologi om framtidens public service-uppdrag
SOU 2000:55 Radio och TV i allmänhetens tjänst - ett beredningsunderlag - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Ljunggren, fr.o.m. 1999-09-23 t.o.m. 2000-06-08
Sakkunnig : Kristina Åkesson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Josefin Brattberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Lars-Åke Engblom, universitetslektor, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Ann-Jeanette Eriksson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Ulrika Hansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Carin Khakee, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Leif Larsson, direktör, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-06-08
Expert : Lars Lindberg, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1999-12-15 t.o.m. 2000-06-08
Huvudsekreterare : Henrik Selin, fr.o.m. 1999-09-24 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Peter Håkansson, fr.o.m. 1999-11-12 t.o.m. 2000-06-08
Sekreterare : Michael Kramers, fr.o.m. 2000-01-10 t.o.m. 2000-05-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman