Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (S 1998:03) för översyn av Barnombudsmannens verksamhet

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (S 1998:03) för översyn av Barnombudsmannens verksamhet [ Avslutad 1999 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1998:21 Översyn av Barnombudsmannens verksamhet

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 7 ♂ 2 ) :

Göran Håkansson  []  ( Särskild utredare )
Rolf Josefsson  []  ( Sakkunnig )
Tarja Saarinen  []  ( Sakkunnig )
Gunilla Bodin  []  ( Expert )
Eva Lindblom  []  ( Expert )
Elisabet Möller-Landgren  []  ( Expert )
Katarina Adolfson  []  ( Sekreterare )
Barbro Holmberg  []  ( Sekreterare )
Barbara Martin Korpi  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (S 1998:03) för översyn av Barnombudsmannens verksamhet


Beteckning : S 1998:03
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 2000-03-07
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-03-19
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:21.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Håkansson, Göran, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Josefsson, Rolf, fr.o.m. 1998-09-01
Sakkunnig : Martin-Korpi, Barbro, fr.o.m. 1998-09-01
Sakkunnig : Saarinen, Tarja, fr.o.m. 1998-09-01
Expert : Bodin, Gunilla, fr.o.m. 1998-09-01
Expert : Lindblom, Eva, fr.o.m. 1998-09-01
Expert : Möller-Landgren, Elisabet, fr.o.m. 1998-09-01
Sekreterare : Adolfson, Katarina, fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1999-05-31
Sekreterare : Holmberg, Barbro, fr.o.m. 1998-09-01

Rapporter

SOU 1999:65Barnombudsmannen – företrädare för barn och ungdomar.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman