Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Beredningen för ekonomiskt samarbete i Östersjöregionen (N 1998:08)

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet (tillsatt av Näringsdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Beredningen för ekonomiskt samarbete i Östersjöregionen (N 1998:08) [ Avslutad 1999 ]

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet (tillsatt av Näringsdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 20 st. ♀ 7 ♂ 13 ) :

Sven-Eric Söder  []  ( Ordförande )
Anders Narvinger  []  ( Vice ordförande )
Ulf Dinkelspiel  []  ( Ledamot )
Göran Ferm  []  ( Ledamot )
Staffan Herrström  []  ( Ledamot )
Ulla Holm  []  ( Ledamot )
Karin Isaksson  []  ( Ledamot )
Wanja Lundby-Wedin  []  ( Ledamot )
Stephan Müchler  []  ( Ledamot )
Torgny Nilsson  []  ( Ledamot )
Börje Risinggård  []  ( Ledamot )
Beata Wikbom  []  ( Ledamot )
Annika Åhnberg  []  ( Ledamot )
Kristine Cakste  []  ( Sakkunnig )
Bo Leander  []  ( Sakkunnig )
Bengt Lundborg  []  ( Sakkunnig )
Sven-Olof Johansson  []  ( Expert )
Mats Ringborg  []  ( Huvudssekreterare )
Fredrik Segerberg  []  ( Bitr. sekreterare )
Ann Uustalu  []  ( Bitr. sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Beredningen för ekonomiskt samarbete i Östersjöregionen (N 1998:08)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-12-03
Direktiv för beredningen, se dir. 1998:97.
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Sven-Eric Söder, statssekreterare, UD, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Vice ordförande : Anders Narvinger, direktör, Aseaa Årown Boveri AB, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Ulf Dinkelspiel, direktör, Sveriges Exportråd, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Göran Ferm, kommunalråd, Norrköpings kommun, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Staffan Herrström, överdirektör, Sida, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Ulla Holm, direktör, Tetra Laval Credit, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Karin Isaksson, direktör, Swedfund, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Wanja Lundby-Wedin, andre ordförande, LO, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Stephan Müchler, direktör, Sydsvenska Handelskammaren, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Torgny Nilsson, direktör, Kriss AB, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Börje Risinggård, direktör, Svensk handel, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Beata Wikbom, marknadschef, Spray Razorfish, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Ledamot : Annika Åhnberg, direktör, Alfa Laval Agri, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Sakkunniga : Kristine Cakste, vice verkst. direktör,, Euroka House, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Sakkunniga : Bo Leander, direktör, AB Svensk Exportkredit, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Sakkunniga : Bengt Lundborg, ambassadör, UD, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Expert : Sven-Olof Johansson, finansråd, fr.o.m. 1999-02-25 t.o.m. 1999-12-31
Huvudssekreterare : Mats Ringborg, utrikesråd, UD, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Bitr. sekreterare : Fredrik Segerberg, direktör, Asea Brown Boveri AB, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31
Bitr. sekreterare : Ann Uustalu, kansliråd, UD, fr.o.m. 1999-01-20 t.o.m. 1999-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman