Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (Fi 1997:11) om kommunal finansiell samverkan

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (Fi 1997:11) om kommunal finansiell samverkan [ Avslutad 1998 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1997:93 Kommunal finansiell samverkan

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:72 Kommunala finansförbund [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 4 ♂ 6 ) :

Håkan Klahr  []  ( Sakkunnig )
Erna Zelmin-Åberg  []  ( Sakkunnig )
Lena Erixon  []  ( Expert )
Lars Hörngren  []  ( Expert )
Catarina Molin  []  ( Expert )
Håkan Nilsson  []  ( Expert )
Leif Petersén  []  ( Expert )
Christina Westerling  []  ( Expert )
Thomas Wetterlundh  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (Fi 1997:11) om kommunal finansiell samverkan


Beteckning : Fi 1997:11
Departement : Finansdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1997:93
Lokal :
0

Sammansättning


Jonsson, Bo, fr.o.m. 1997-09-15
Sakkunnig : Klahr, Håkan, fr.o.m. 1997-10-01
Sakkunnig : Zelmin-Åberg, Erna, fr.o.m. 1997-10-01
Expert : Erixon, Lena, fr.o.m. 1997-10-01
Expert : Hörngren, Lars, fr.o.m. 1997-10-01
Expert : Molin, Catarina, fr.o.m. 1997-10-01
Expert : Nilsson, Håkan, fr.o.m. 1997-10-01
Expert : Petersén, Leif, fr.o.m. 1997-10-01
Expert : Westerling, Christina, fr.o.m. 1997-10-01
Sekreterare : Wetterlundh, Thomas, fr.o.m. 1997-10-23 t.o.m. 1998-05-31

Rapporter

SOU 1998:72Kommunala finansförbund
Uppdraget är därmed slutfört.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman