Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Leif Petersén

Sök kontaktuppgifter till Leif Petersén på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Leif Petersén

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Leif Petersén medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen (Fi 1997:11) om kommunal finansiell samverkan [ Avslutad 1998 ] [ Expert ]
Utredningen (Fi 1997:11) om kommunal finansiell samverkan
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1997:93
Utredningen har avgett :
SOU 1998:72 Kommunala finansförbund Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Bo Jonsson, fr.o.m. 1997-09-15
Sakkunnig : Håkan Klahr, fr.o.m. 1997-10-01
Sakkunnig : Erna Zelmin-Åberg, fr.o.m. 1997-10-01
Expert : Lena Erixon, fr.o.m. 1997-10-01
Expert : Lars Hörngren, fr.o.m. 1997-10-01
Expert : Catarina Molin, fr.o.m. 1997-10-01
Expert : Håkan Nilsson, fr.o.m. 1997-10-01
Expert : Leif Petersén, fr.o.m. 1997-10-01
Expert : Christina Westerling, fr.o.m. 1997-10-01
Sekreterare : Thomas Wetterlundh, fr.o.m. 1997-10-23 t.o.m. 1998-05-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:93 Kommunal finansiell samverkan

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:72 Kommunala finansförbund [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Konkurrensrådet (N 1997:08) [ Avslutad 2003 ] [ Ledamot ]
Konkurrensrådet (N 1997:08)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-12-04
Direktiv för rådet, se dir. 1997:145, dir. 2000:83, dir. 2001:102, dir. 2002:73 och dir. 2003:82
Lokal : Regeringsgatan 30-32, Postadress: Näringsdepartementet,103 33 STOCKHOLM, tel. 08-405 22 40 (kanslichefen)
Rådet fortsätta sin verksamhet till utgången av december 2003.
Medverkande :
Ordförande : Lars Ahlvarsson, f.d. förhandlingsdirektör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Ingalill Borild, revisionsdirektör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Allan Eriksson, direktör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Thomas Hallgren, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2001-03-25
Ledamot : Lennart Hansson, fr.o.m. 2001-03-26 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Gösta Jedberger, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Jens Karlsson, jur.kand., fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Anders Morin, civilekonom, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Leif Petersén, fr.o.m. 2002-08-07 t.o.m. 2003-12-31
Ledamot : Curt Riberdahl, professor, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2002-08-06
Ledamot : Eva Sveman, jurist, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Kristina Bardh, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 1999-06-30
Suppleant : Ulla Endre Lönnqvist, jurist, fr.o.m. 1998-12-10 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Peter Enström, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Per-Åke Eriksson, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Anders Frostell, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 1999-12-13
Suppleant : Laila von Hahn Rosenqvist, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Lasse Henricson, utredare, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Agneta Lefwerth, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-12-10 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Alf Levander, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Lars Lundenmark, fr.o.m. 2000-06-14 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Åke Rådberg, entreprenadjurist, fr.o.m. 1999-12-13 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Owe Swanson, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2000-06-14
Suppleant : Håkan Torngren, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-12-10 t.o.m. 2003-12-31
Suppleant : Kristina Wennmark, fr.o.m. 1998-05-26 t.o.m. 2003-12-31
Kanslichef : Ingemar Delveborn, civilekonom, fr.o.m. 1999-04-14 t.o.m. 2004-01-31
Kanslichef : Ylva Hintze, jur.kand., t.o.m. 1999-05-13
Utredare : Thorbjörn Bergman, civilekonom, fr.o.m. 1999-05-17 t.o.m. 2001-06-30
Utredare : Ingemar Delveborn, civilekonom, fr.o.m. 1998-04-14 t.o.m. 1999-04-13
Sekreterare : Ylva Hintze, jur.kand., fr.o.m. 1999-04-14 t.o.m. 1999-05-13
Sekreterare : Lennart Meyer, fr.o.m. 2001-08-20 t.o.m. 2001-12-31
Bitr. sekreterare : Hans Christian Berger, fr.o.m. 2002-08-12 t.o.m. 2004-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:117 Konkurrens på lika villkor mellan offentlig och privat sektor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén (S 1991:07) om översyn av socialtjänstlagen [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Kommittén (S 1991:07) om översyn av socialtjänstlagen
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1991:50 och dir. 1993:72.
Utredningen har avgett :
SOU 1992:98 Kommunernas socialbidrag - en kartläggning av normer, kostnader m.m.
SOU 1993:30 Rätten till bistånd inom socialtjänsten
SOU 1993:82 Frivilligt socialt arbete. Kartlägg- ning och kunskapsöversikt
SOU 1993:91 Socialtjänstens roll i samhällsplanering och samhällarbete. En kunskapsöversikt och ett diskus- sionsunderlag
SOU 1994:46 Sambandet mellan samhällsekonomi, transfereringar och socialbidrag
SOU 1994:139 Ny socialtjänstlag
SOU 1995:58 Kompetens och kunskapsutveckling - om yrkesroller och arbetsfält inom socialtjänsten
SOU 1995:86 Dokumentation och socialtjänst- register Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Carl-Anders Ifvarsson, generaldirektör
Ledamot : Anders Andersson, primärvårdsnämndsordförande
Ledamot : Alec Carlberg, förbundssekreterare
Ledamot : Torgerd Jansson, kommunalråd, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Lars Johansson, kommunalråd, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen /m
Ledamot : Rinaldo Karlsson, led. av riksdagen /s
Ledamot : Maj-Inger Klingvall, led. av riksdagen /s
Ledamot : Roland Larsson, led. av riksdagen /c
Ledamot : Ragnhild Pohanka, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1994-11-01
Ledamot : Ingrid Ronne-Björkqvist, f.d. led. av riksdagen /fp
Sakkunnig : Ulf Andersson, socialdirektör
Sakkunnig : Jerker Björkman, ombudsman
Sakkunnig : Agneta Bygdell, förbundsordförande
Sakkunnig : Håkan Ceder, departementsråd
Sakkunnig : Göran Ewerlöf, lagmam, t.o.m. 1994-10-31
Sakkunnig : Karl-Axel Johansson, sektionschef
Sakkunnig : Inger Lenas, utredningssekreterare
Sakkunnig : Margareta Liljequist, utredare, fr.o.m. 1994-11-01
Sakkunnig : Marita Minell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-11-01
Sakkunnig : Bo Nordelius, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1994-02-01
Sakkunnig : Gun-Marie Pettersson, departementssekreterare
Sakkunnig : Jan Sahlin, förbundsjurist, t.o.m. 1994-10-31
Sakkunnig : Per Sundberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1995-01-31
Sakkunnig : Kerstin Wigzell, överdirektör
Expert : Britt-Marie Arne-Hellström, byråchef, fr.o.m. 1994-11-01
Expert : Gunnar Fahlberg, chefsjurist, t.o.m. 1995-01-31
Expert : Leif Petersén, förbundsjurist
Expert : Kristina ADB-chef Stenqvist, fr.o.m. 1994-11-01
Expert : Kristina Widgren, bitr. chefsjurist, fr.o.m. 1995-02-01
Expert : Åsa Wiklund, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Arne Edström, kammarrättsassessor, t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Olof Eklund, kammarrättsassessor, t.o.m. 1995-09-30
Sekreterare : Barbro Loogna, avdelningsdirektör, t.o.m. 1995-09-14
Sekreterare : Sonja Helling, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Leif Lundberg, revisionsdirektör, t.o.m. 1995-11-30
Sekreterare : Marita Minell, avdelningsdirektör, t.o.m. 1994-10-31
Sekreterare : Göran Nordegren, utvecklingschef, t.o.m. 1994-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman