Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Samordningsdelegationen (S 1994:02) för tandvårdsreformen

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Samordningsdelegationen (S 1994:02) för tandvårdsreformen [ Avslutad 1994 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1994:6 Samordningsdelegation för tandvårdsreformen

Medverkande i utredningen ( 17 st. ♀ 6 ♂ 11 ) :

Christer Lindblom  []  ( Ordförande )
Bjarne Almström  []  ( Ledamot )
Sten Arne Enocksson  []  ( Ledamot )
Jan Håkansson  []  ( Ledamot )
Göran Koch  []  ( Ledamot )
Ulla B. Sandberg  []  ( Ledamot )
Krister Sandström  []  ( Ledamot )
Hans Sundberg  []  ( Ledamot )
Anitha Wijkström  []  ( Ledamot )
Ragnar Gunneberg  []  ( Sakkunnig )
Lars-Göran Karlsson  []  ( Sakkunnig )
Bertil Koch  []  ( Sakkunnig )
Monica Melander  []  ( Sakkunnig )
Birgitta Sundeman  []  ( Sakkunnig )
Sven-Eric Svensson  []  ( Sakkunnig )
Elisabet Sundén  []  ( Sekreterare )
Susann Asplund  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Samordningsdelegationen (S 1994:02) för tandvårds- reformen
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1994:6.
Medverkande :
Ordförande : Christer Lindblom, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1994-03-15
Ledamot : Bjarne Almström, avdelningschef, fr.o.m. 1994-03-15
Ledamot : Sten Arne Enocksson, tandläkare, fr.o.m. 1994-03-15
Ledamot : Jan Håkansson, övertandläkare, fr.o.m. 1994-03-15
Ledamot : Göran Koch, professor, fr.o.m. 1994-03-15
Ledamot : Ulla B. Sandberg, utredare, fr.o.m. 1994-03-15
Ledamot : Krister Sandström, tandläkare, fr.o.m. 1994-03-15
Ledamot : Hans Sundberg, medicinalråd, fr.o.m. 1994-03-15
Ledamot : Anitha Wijkström, förbundsordförande, fr.o.m. 1994-03-15
Sakkunnig : Ragnar Gunneberg, vice verkst. direktör, fr.o.m. 1994-03-15
Sakkunnig : Lars-Göran Karlsson, direktör, fr.o.m. 1994-03-15
Sakkunnig : Bertil Koch, tandvårdsdirektör, fr.o.m. 1994-03-15
Sakkunnig : Monica Melander, förbundsordförande, fr.o.m. 1994-03-15
Sakkunnig : Birgitta Sundeman, enhetschef, fr.o.m. 1994-03-15
Sakkunnig : Sven-Eric Svensson, direktör, fr.o.m. 1994-03-15
Sekreterare : Susanne Asplund, tjänsteman, fr.o.m. 1994-05-01 t.o.m. 1994-06-30
Sekreterare : Elisabet Sundén, administrativ chef, fr.o.m. 1994-05-01 t.o.m. 1994-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman