: : :

Omslaget till förarbetetSOU 1992:58 Miljöskulden – En rapport om hur miljöskulden utvecklas om vi ingenting gör

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Omslaget till förarbetetSOU 1992:58 Miljöskulden – En rapport om hur miljöskulden utvecklas om vi ingenting gör ( 48 sidor )

Sören Öman har inte medverkat till detta förarbete, men väl till många andra. » Förarbeten med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Miljövårdsberedningen (Jo 1968:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Pågående ]

Miljövårdsberedningen (Jo 1968:A) Organ inom Regeringskansliet
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1968-06-28
Direktiv för beredningen, se dir. 1995:10, dir. 1995:22, dir. 1995:104, dir. 1995:127, dir. 1995:167, dir. 1997:153, dir. 1998:13, dir. 1998:65, dir. 1998:72, dir. 2011:67 och dir. 2015:78
Lokal : Miljödepartementet, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 405 10 00
Utredningen har avgett :
Ds 1989:25 Svensk politik för en miljövänlig och hållbar utveckling
Ds 1989:49 Jordbruket och miljön - en lägesrapport (våren 1989)
Ds 1989:51 Jordbruket och miljön
Ds 1989:70 Miljöanpassad produktutveckling Towards an ecologically sustainable economy (mars 1990). Miljöeffekter av skattereformen (april 1999). Handling för vår gemensamma framtid (sept. 1990). Economic Instruments for Reducing Western Eurean Carbon Dioxide emissions (1991) Solenergi (1992)
SOU 1992:2 Regler och risker Returpappersmarknaden (1992)
SOU 1992:58 Miljöskulden Biologisk mångfald i Sverige (1992) Natur och retur (1992) Biosäkerhet (1992) Vår gemensamma uppgift (1992)
SOU 1992:104 Vår uppgift efter Rio
SOU 1992:42 Kretslopp - Basen för hållbar stadsutveckling
SOU 1992:43 ECOCYCLES - The Basis of Sustainable Urban Development
SOU 1992:126 Swedish Environmental Debt Säkerhet och sårbarhet MVB 1993:1 Medling om miljöeffekterna MVB 1993:2 Mer om miljöskulden 1993:3
SOU 1993:79 Handel och miljö
SOU 1994:69 On the general principles of environment protection
SOU 1994:76 Trade and the environment
SOU 1994:128 Agenda 21 - en vägledning
SOU 1994:133 Miljöpolitikens principer MVB 1994:1 Kretsloppet och vitala materialflöden MVB 1994:2 Hur sätter vi rätt pris på trafiken? MVB 1994:3 Miljöskulden och miljökapital. Uppsala kommun MVB 1994:5 Medling om Dennispaketet MVB 1994:6 Sambandet mellan väginvesteringar och samhällsutveckling MVB 1994:7 Marknad för kretslopp MVB 1994:8 Det miljövänliga departementet MVB 1994:9 Allemansrätt och hållbar turism
SOU 1995:100 Hållbar utveckling i landets fjällområden
SOU 1996:92 IT i Miljöarbetet
SOU 1996:112 Integrering av miljöhänsyn inom den statliga förvaltningen
SOU 1996:153 Hållbar utveckling i Sveriges skärgårdsområden MVB 1996:1 Kalkning av skogsmark - vetenskaplig medling MVB 1996:2 Miljöarbete i statliga myndigheter
SOU 1997:97 Skydd av skogsmark - Behov och kostnader
SOU 1997:98 Skydd av skogsmark - Bilagor
SOU 1997:145 Förvalta med miljöansvar - Statsförvaltningens arbete för ekologisk hållbarhet
SOU 1998:15 Gröna nyckeltal, Indikationer för ett ekologiskt hållbart samhälle
SOU 1998:170 Gröna nyckeltal för en ekologisk hållbar utveckling MVB 1998:2 Kunskapscentrum för ekologiskt hållbar utveckling MVB 1998:3 Bildandet av Centrum för kunskap om ekologisk hållbarhet MVB 1999:1 Centrum för kunskap om ekologisk hållbarhet
SOU 1999:127 Gröna nyckeltal - följ den ekologiska omställningen
SOU 2000:67 Levande skärgård - Utvärdering av de regionala miljö- och hushållningsprogrammen
SOU 2001:20 Tänk nytt, tänk hållbart! - dialog och samverkan för hållbar utveckling
Rapport Tänk nytt, tänk hållbart! - att bygga och förvalta för framtiden
Rapport Tänk nytt, tänk hållbart! - en dagligvarukedja för framtiden
MVB 2002:1 Resilience and Sustainable Development Building adaptive capacity in a world of transformations
MVB 2002:2 Decoupling - Past trends an prospects for the future
MVB 2003:1 Efter Johannesburg - utmaningar för forskarsamhället. Dokumentation från konferensen den 5 december 2002 i Rosenbad, Stockholm
MVB 2003:2 After Johannesburg - Challenges for the Research Community. Summary of a conference on the 5th of December 2002 in Rosenbad, Stockholm
MVB 2004:1 Strategi för forskning för hållbar utveckling
MVB 2004:2 Strategi för energieffektiv bebyggelse
MVB 2005:1 Strategi för hav och kurst utan övergödning
MVB 2006:1 Strategi för ett hållbart fiske
MVB 2006:2 Strategi för minskat transportberoende
MVB 2007:1 Tillväxt och miljö i globalt perspektiv
Rapport En studie om jämställdhet som förutsättning för hållbar utveckling
Rapport Vetenskapligt underlag för klimatpolitiken
SOU 2008:24 Svensk klimatpolitik
Rapport Miljöpolitikens spelplan
Rapport Vetenskapens roll vid genomförandet av 2030 agendan
Rapport Åtgärder för en mer klimatvänlig animaliekonsumtion
Rapport Statliga myndigheters bedömningar av forskningsbehov vid implementeringen av Agenda 2030
Medverkande :
Ordförande : Jan Bergqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-04-16 t.o.m. 2001-09-30
Ordförande : Björn von Sydow, led. av riksdagen, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 1996-03-26
Ordförande : Lena Sommestad, statsråd, fr.o.m. 2002-11-21 t.o.m. 2006-10-05
Ordförande : Görel Thurdin, statsråd, fr.o.m. 1994-06-17 t.o.m. 1994-10-02
Ordförande : Olof Johansson, statsråd, t.o.m. 1994-06-16
Ordförande : Kjell Larsson, statsråd, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2002-11-20
Vice ordförande : Jan Bergqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2006-09-30
Vice ordförande : Görel Thurdin, statsråd, t.o.m. 1994-06-16
Ledamot : Susanne Ackum, fr.o.m. 1997-10-28 t.o.m. 1997-12-04
Ledamot : Rolf Annerberg, generaldirektör, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 1999-09-30
Ledamot : Erik Arrhenius, professor, t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Svante Axelsson, generalsekreterare, fr.o.m. 2003-04-15 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Christian Azar, professor, fr.o.m. 2003-04-15 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Åke Bergman, professor, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Jan Bergqvist, led. av riksdagen, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2006-09-30
Ledamot : Bert Bolin, professor, t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Eivor Bucht, professor, t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Lennart Daléus, led. av riksdagen, t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Åsa Domeij, agronom, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Katarina Eckerberg, professor, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Stefan Edman, författare, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 2005-03-23
Ledamot : Desirée Edmar, museichef, fr.o.m. 1996-05-28 t.o.m. 1999-08-29
Ledamot : Göran Enander, generaldirektör, fr.o.m. 2003-04-15 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Sven-Olof Ericson, civilingenjör, t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Malin Falkenmark, professor, t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Carl Folke, docent, t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Lena Gipperth, universitetslektor, fr.o.m. 2003-04-15 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Lena Gustafsson, professor, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2002-11-25
Ledamot : Lars Heikensten, vice riksbankschef, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 1996-12-31
Ledamot : Arne Jernelöv, professor, t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Thomas Johansson, B professor, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Kerstin Johannesson, professor, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Anna Jonsson, miljöanalytiker, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Karin Jonsson, förvaltningschef, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot : Bodil Jönsson, fil.dr., t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Lisbeth Kohls, direktör, t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Per Kågeson, författare, t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Kjell Larsson, statsråd, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2002-11-20
Ledamot : Lars-Erik Liljelund, generaldirektör, fr.o.m. 2000-03-07 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Anna-Lisa Lindén, docent, fr.o.m. 2003-04-15 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Anders Lindström, miljöchef, t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Kerstin Löfgren, konsult, fr.o.m. 1998-03-10 t.o.m. 2002-02-04
Ledamot : Måns Lönnroth, verkst. direktör, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Kerstin Niblaeus, generaldirektör, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 1995-08-31
Ledamot : Bengt Nihlgård, docent, t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Håkan Nordin, konsult, t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Maria Norrfalk, generaldirektör, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 2003-02-02
Ledamot : Catharina Nystedt-Ringborg, direktör, t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Henning Rodhe, professor, t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Thomas Rosswall, rektor, fr.o.m. 1995-12-01 t.o.m. 2001-12-31
Ledamot : Sandro Scocco, direktör, fr.o.m. 2003-05-14 t.o.m. 2005-05-02
Ledamot : Eva Selin, docent, t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Lisa Sennerby-Forsse, huvudsekreterare, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Lena Sommestad, statsråd, fr.o.m. 2002-11-21
Ledamot : Peter Steen, professor, t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Ulf von Sydow, ordförande, t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Elvy Söderström, kommunalråd, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 1996-12-31
Ledamot : Johan Trouvé, miljöchef, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Kristina Ullenius, rektor, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Ines Uusmann, generaldirektör, fr.o.m. 2003-04-15 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Björn Wallgren, miljöråd, t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Irene Wennemo, enhetschef, fr.o.m. 2003-04-15 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Erik Westholm, docent, fr.o.m. 2003-04-15 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Marja Widell, miljörevisor, fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 2001-03-31
Ledamot : Anders Wijkman, generaldirektör, t.o.m. 1994-10-15
Ledamot : Barbara Wohlfarth, professor, fr.o.m. 2002-02-05 t.o.m. 2006-12-31
Ledamot : Annica Young-Kronsell, universitetslektor, fr.o.m. 2003-04-15
Expert : Anita Aspegren, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 2002-05-04
Expert : Jonas Bengtsson, fr.o.m. 1996-09-02 t.o.m. 1997-07-31
Expert : Helena Bergström, fr.o.m. 1997-08-25 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Mona Blomdin Persson, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 1999-02-07
Expert : Kristina Bovin, fr.o.m. 1994-01-10 t.o.m. 1996-03-25
Expert : Caroline Dickson, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1999-10-31
Expert : Gunnar Häggmark, fr.o.m. 1996-02-29 t.o.m. 1996-10-06
Expert : Jennie Jansson, fr.o.m. 1999-01-18 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Bernt Johansson, direktör, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Thomas Malmer, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2001-10-14
Expert : Tommy Månsson, byråchef, fr.o.m. 1989-04-01 t.o.m. 1996-10-07
Expert : Johanna Pivén, studerande, fr.o.m. 1992-08-05 t.o.m. 1998-01-28
Expert : Ulf Rehnberg, sekreterare, fr.o.m. 1995-08-28 t.o.m. 1995-09-24
Expert : Thomas Rostock, fr.o.m. 1998-03-01 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Peter Sörngård, fr.o.m. 1996-01-08 t.o.m. 1996-06-30
Ledamot : Svante Axelsson, generalsekreterare, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-03-31
Ledamot : Christian Azar, professor, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-03-31
Ledamot : Katarina Eckerberg, professor, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-03-31
Ledamot : Lena Gipperth, universitetslektor, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-03-31
Ledamot : Thomas Johansson, B professor, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-03-31
Ledamot : Anna Jonsson, ordförande, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-03-31
Ledamot : Annica Kronsell, docent, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-03-31
Ledamot : Anna-Lisa Lindén, professor, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-03-31
Ledamot : Måns Lönnroth, direktör, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-03-31
Ledamot : Lisa Sennerby Forsse, professor, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-03-31
Ledamot : Erik Westholm, docent, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-03-31
Ledamot : Barbara Wohlfarth, professor, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-03-31
Ordförande : Lisa Sennerby Forsse, professor, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-08-31
Ledamot : Christian Azar, professor, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-08-31
Ledamot : Sten Bergström, professor, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-08-31
Ledamot : Anders Biel, professor, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-08-31
Ledamot : Runar Brännlund, professor, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-08-31
Ledamot : Katarina Eckerberg, professor, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-08-31
Ledamot : Thomas Johansson, B professor, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-08-31
Ledamot : Erland Källén, professor, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-08-31
Ledamot : Caroline Leck, professor, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-08-31
Ledamot : Elisabet Lindgren, fil.dr., fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-09-01
Ledamot : Markku Rummukainen, docent, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-08-31
Ordförande : Peter Örn, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2011-03-31
Ledamot : Acko Ankarberg, kommunalråd, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Kerstin Blix, projektledare, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Eivor Bucht, professor, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Kurt Eliasson, direktör, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Stina Fransson, konsulent, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2000-10-20
Ledamot : Anders Hallersjö, direktör, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Anders Larsson, konsult, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Stellan Lundberg, enhetschef, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Katarina Pelin, direktör, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Ulf Ranhagen, professor, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Lars Reuterswärd, divisionschef, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Jan-Eric Sundgren, direktör, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Erland Ullstad, arkitekt, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Janna Valik, generaldirektör, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Bengt Wånggren, utvecklingschef, fr.o.m. 2008-09-15 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Ola Göransson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-10-06 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Mattias Janland, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-10-06 t.o.m. 2010-03-14
Expert : Evert Kroes, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-10-06 t.o.m. 2010-01-31
Expert : Lina Martinson, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-02-01
Expert : Jan-Olof Nyström, särskild rådgivare, fr.o.m. 2008-10-06 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Bengt Toresson, departementsråd, fr.o.m. 2008-10-06 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Ebba Vallgårda, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-03-15 t.o.m. 2010-12-31
Expert : Katja Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-10-06 t.o.m. 2010-12-31
Ordförande : Karin Markides, fr.o.m. 2015-07-02
Ledamot : Maria Albin, professor, fr.o.m. 2016-05-09
Ledamot : Gustaf Arrhenius, professor, fr.o.m. 2015-08-24
Ledamot : Annika Carlsson-Kanyama, docent, fr.o.m. 2015-08-24
Ledamot : Gia Destouni, professor, fr.o.m. 2015-08-24 t.o.m. 2016-12-31
Ledamot : Östen Ekengren, vice verkst. direktör, fr.o.m. 2015-08-24
Ledamot : Göran Finnveden, professor, fr.o.m. 2015-08-24
Ledamot : Agneta Marell, professor, fr.o.m. 2015-08-24
Ledamot : Lena Neij, professor, fr.o.m. 2015-08-24
Ledamot : Måns Nilsson, professor, fr.o.m. 2015-08-24
Ledamot : Johan Rockström, professor, fr.o.m. 2015-08-24
Ledamot : Markku Rummukainen, professor, fr.o.m. 2017-01-01
Ledamot : Thomas Sterner, professor, fr.o.m. 2015-08-24
Ledamot : Marie Vahter, professor, fr.o.m. 2015-08-24 t.o.m. 2016-05-09
Ledamot : Erik Westholm, professor, fr.o.m. 2015-08-24
Sekreterare : Anders Turesson, fr.o.m. 2015-07-02
Ledamot : Christian Azar, professor, fr.o.m. 2012-04-10
Ledamot : Göran Finnveden, professor, fr.o.m. 2012-04-10
Ledamot : Kerstin Johannesson, professor, fr.o.m. 2012-04-10
Ledamot : Olof Johansson-Stenman, professor, fr.o.m. 2012-04-10
Ledamot : Anna Ledin, professor, fr.o.m. 2012-04-10
Ledamot : John Munthe, fil.dr., fr.o.m. 2012-04-10
Ledamot : Annika E. Nilsson, fil.dr., fr.o.m. 2012-04-10
Ledamot : Annika Nordin, professor, fr.o.m. 2012-04-10
Ledamot : Johan Rockström, professor, fr.o.m. 2012-04-10
Ledamot : Henrik Smith, professor, fr.o.m. 2012-04-10
Ledamot : Sverker Sörlin, professor, fr.o.m. 2012-04-10
Ledamot : Marie Vather, professor, fr.o.m. 2012-04-10 t.o.m. 2016-05-08
Informatör : Eva Batke Jeppsson, fr.o.m. 2009-01-01 t.o.m. 2011-01-31
Kanslichef : Gunnel Hedman, fil.kand, t.o.m. 1994-10-08
Kanslichef : Pernilla Knutsson, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2010-12-31
Kanslichef : Christina Leideman, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2011-01-31
Kanslichef : Lars-Erik Liljelund, fil.dr., fr.o.m. 1994-12-06 t.o.m. 1997-12-31
Kanslichef : Siv Näslund, fr.o.m. 1998-01-01 t.o.m. 2007-06-15
Sekreterare : Sofia Ahlroth, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-03-16
Sekreterare : Johan Anderson, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-03-16
Sekreterare : Tom Arnbom, docent, fr.o.m. 2003-11-17 t.o.m. 2004-12-31
Sekreterare : Per Baummann, fr.o.m. 1999-07-12 t.o.m. 2000-08-31
Sekreterare : Lina Bergström, fr.o.m. 2005-04-29 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Beatrice Crona, fr.o.m. 2006-08-14 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Maria Delvin, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-14 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Katarina Fehler, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Åsa Guilamo, fr.o.m. 2007-02-01 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Karin Hermansson, fr.o.m. 2010-11-01 t.o.m. 2011-03-31
Sekreterare : Anna Holmquist, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-06-30
Sekreterare : Nils Höglund, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 1999-12-17
Sekreterare : Eva Jernbäcker, fr.o.m. 2007-09-10 t.o.m. 2008-03-16
Sekreterare : Christina Liedeman, fr.o.m. 2008-10-01 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Lars Lundberg, fr.o.m. 2007-03-01 t.o.m. 2007-12-31
Sekreterare : Fredrik von Malmborg, fr.o.m. 2007-02-12 t.o.m. 2007-09-14
Sekreterare : Håkan Nordin, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-08-31
Sekreterare : Kristina Olsson, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2007-01-31
Sekreterare : Olof Olsson, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-07-29
Sekreterare : Ingvar Persson, fr.o.m. 1999-03-15 t.o.m. 2000-01-31
Sekreterare : Per Rosenqvist, fr.o.m. 2007-10-08 t.o.m. 2008-02-29
Sekreterare : Katarina Schylberg, fr.o.m. 2008-12-01 t.o.m. 2011-01-31
Sekreterare : Anna-Karin Stoltz Ehn, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2011-01-31
Sekreterare : Anders Turesson, fr.o.m. 2012-06-01
Sekreterare : Jan Wärnbäck, fr.o.m. 2007-01-01 t.o.m. 2007-03-31
Sekreterare : Henrik Österblom, fr.o.m. 2003-08-18 t.o.m. 2007-03-31
Biträdande sekreterare : Maria Daléus, studerande, fr.o.m. 2000-06-01 t.o.m. 2000-12-31
Biträdande sekreterare : Eivor Hagman, fr.o.m. 1998-07-01
Biträdande sekreterare : Eila Larsson, fr.o.m. 1992-04-01 t.o.m. 2000-12-31
Biträdande sekreterare : Sara Nyberg, fr.o.m. 2010-03-04 t.o.m. 2010-12-31
Biträdande sekreterare : Jenny Oltner, fr.o.m. 2001-01-15 t.o.m. 2001-12-31
Biträdande sekreterare : Susanne Wennerstein, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 2000-12-31
Assistent : Hanna Wolf, fr.o.m. 2007-01-22 t.o.m. 2008-03-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Medverkanden ( 166 st. ♀ 81 ♂ 85 )

Jan Bergqvist  [] ( Ledamot )
Björn von Sydow  [] ( Ordförande )
Lena Sommestad  [] ( Ledamot )
Görel Thurdin  [] ( Vice ordförande )
Olof Johansson  [] ( Ordförande )
Kjell Larsson  [] ( Ledamot )
Susanne Ackum  [] ( Ledamot )
Rolf Annerberg  [] ( Ledamot )
Erik Arrhenius  [] ( Ledamot )
Svante Axelsson  [] ( Ledamot )
Christian Azar  [] ( Ledamot )
Åke Bergman  [] ( Ledamot )
Bert Bolin  [] ( Ledamot )
Eivor Bucht  [] ( Ledamot )
Lennart Daléus  [] ( Ledamot )
Åsa Domeij  [] ( Ledamot )
Katarina Eckerberg  [] ( Ledamot )
Stefan Edman  [] ( Ledamot )
Göran Enander  [] ( Ledamot )
Sven-Olov Ericson  [] ( Ledamot )
Malin Falkenmark  [] ( Ledamot )
Carl Folke  [] ( Ledamot )
Lena Gipperth  [] ( Ledamot )
Lena Gustafsson  [] ( Ledamot )
Lars Heikensten  [] ( Ledamot )
Arne Jernelöv  [] ( Ledamot )
Thomas B. Johansson  [] ( Ledamot )
Kerstin Johannesson  [] ( Ledamot )
Anna Jonsson  [] ( Ledamot )
Karin Jonsson  [] ( Ledamot )
Bodil Jönsson  [] ( Ledamot )
Lisbeth Kohls  [] ( Ledamot )
Per Kågeson  [] ( Ledamot )
Lars-Erik Liljelund  [] ( Kanslichef )
Anna-Lisa Lindén  [] ( Ledamot )
Anders Lindström  [] ( Ledamot )
Kerstin Löfgren  [] ( Ledamot )
Måns Lönnroth  [] ( Ledamot )
Kerstin Niblaeus  [] ( Ledamot )
Bengt Nihlgård  [] ( Ledamot )
Håkan Nordin  [] ( Sekreterare )
Maria Norrfalk  [] ( Ledamot )
Catharina Nystedt-Ringborg  [] ( Ledamot )
Henning Rodhe  [] ( Ledamot )
Thomas Rosswall  [] ( Ledamot )
Sandro Scocco  [] ( Ledamot )
Eva Selin  [] ( Ledamot )
Peter Steen  [] ( Ledamot )
Ulf von Sydow  [] ( Ledamot )
Elvy Söderström  [] ( Ledamot )
Johan Trouvé  [] ( Ledamot )
Kristina Ullenius  [] ( Ledamot )
Ines Uusmann  [] ( Ledamot )
Björn Wallgren  [] ( Ledamot )
Irene Wennemo  [] ( Ledamot )
Erik Westholm  [] ( Ledamot )
Marja Widell  [] ( Ledamot )
Anders Wijkman  [] ( Ledamot )
Barbara Wohlfarth  [] ( Ledamot )
Annica Young-Kronsell  [] ( Ledamot )
Anita Aspegren  [] ( Expert )
Jonas Bengtsson  [] ( Expert )
Helena Bergström  [] ( Expert )
Mona Blomdin Persson  [] ( Expert )
Kristina Bovin  [] ( Expert )
Caroline Dickson  [] ( Expert )
Gunnar Häggmark  [] ( Expert )
Jennie Jansson  [] ( Expert )
Bernt Johansson  [] ( Expert )
Thomas Malmer  [] ( Expert )
Tommy Månsson  [] ( Expert )
Johanna Pivén  [] ( Expert )
Ulf Rehnberg  [] ( Expert )
Thomas Rostock  [] ( Expert )
Peter Sörngård  [] ( Expert )
Annica Kronsell  [] ( Ledamot )
Lisa Sennerby Forsse  [] ( Ordförande )
Sten Bergström  [] ( Ledamot )
Anders Biel  [] ( Ledamot )
Runar Brännlund  [] ( Ledamot )
Erland Källén  [] ( Ledamot )
Caroline Leck  [] ( Ledamot )
Elisabet Lindgren  [] ( Ledamot )
Markku Rummukainen  [] ( Ledamot )
Peter Örn  [] ( Ordförande )
Acko Ankarberg  [] ( Ledamot )
Kerstin Blix  [] ( Ledamot )
Kurt Eliasson  [] ( Ledamot )
Stina Fransson  [] ( Ledamot )
Anders Hallersjö  [] ( Ledamot )
Anders Larsson  [] ( Ledamot )
Stellan Lundberg  [] ( Ledamot )
Katarina Pelin  [] ( Ledamot )
Ulf Ranhagen  [] ( Ledamot )
Lars Reuterswärd  [] ( Ledamot )
Jan-Eric Sundgren  [] ( Ledamot )
Erland Ullstad  [] ( Ledamot )
Janna Valik  [] ( Ledamot )
Bengt Wånggren  [] ( Ledamot )
Ola Göransson  [] ( Expert )
Mattias Janland  [] ( Expert )
Evert Kroes  [] ( Expert )
Lina Martinson  [] ( Expert )
Jan-Olof Nyström  [] ( Expert )
Bengt Toresson  [] ( Expert )
Ebba Vallgårda  [] ( Expert )
Katja Wahlsten  [] ( Expert )
Karin Markides  [] ( Ordförande )
Maria Albin  [] ( Ledamot )
Gustaf Arrhenius  [] ( Ledamot )
Annika Carlsson-Kanyama  [] ( Ledamot )
Gia Destouni  [] ( Ledamot )
Östen Ekengren  [] ( Ledamot )
Göran Finnveden  [] ( Ledamot )
Agneta Marell  [] ( Ledamot )
Lena Neij  [] ( Ledamot )
Måns Nilsson  [] ( Ledamot )
Johan Rockström  [] ( Ledamot )
Thomas Sterner  [] ( Ledamot )
Marie Vahter  [] ( Ledamot )
Anders Turesson  [] ( Sekreterare )
Olof Johansson-Stenman  [] ( Ledamot )
Anna Ledin  [] ( Ledamot )
John Munthe  [] ( Ledamot )
Annika E. Nilsson  [] ( Ledamot )
Annika Nordin  [] ( Ledamot )
Henrik Smith  [] ( Ledamot )
Sverker Sörlin  [] ( Ledamot )
Eva Batke Jeppsson  [] ( Informatör )
Gunnel Hedman  [] ( Kanslichef )
Pernilla Knutsson  [] ( Kanslichef )
Christina Leideman  [] ( Kanslichef )
Siv Näslund  [] ( Kanslichef )
Sofia Ahlroth  [] ( Sekreterare )
Johan Anderson  [] ( Sekreterare )
Tom Arnbom  [] ( Sekreterare )
Per Baummann  [] ( Sekreterare )
Lina Bergström  [] ( Sekreterare )
Beatrice Crona  [] ( Sekreterare )
Maria Delvin  [] ( Sekreterare )
Katarina Fehler  [] ( Sekreterare )
Åsa Guilamo  [] ( Sekreterare )
Karin Hermansson  [] ( Sekreterare )
Anna Holmquist  [] ( Sekreterare )
Nils Höglund  [] ( Sekreterare )
Eva Jernbäcker  [] ( Sekreterare )
Christina Liedeman  [] ( Sekreterare )
Lars Lundberg  [] ( Sekreterare )
Fredrik von Malmborg  [] ( Sekreterare )
Kristina Olsson  [] ( Sekreterare )
Olof Olsson  [] ( Sekreterare )
Ingvar Persson  [] ( Sekreterare )
Per Rosenqvist  [] ( Sekreterare )
Katarina Schylberg  [] ( Sekreterare )
Anna-Karin Stoltz Ehn  [] ( Sekreterare )
Jan Wärnbäck  [] ( Sekreterare )
Henrik Österblom  [] ( Sekreterare )
Maria Daléus  [] ( Bitr. sekreterare )
Eivor Hagman  [] ( Bitr. sekreterare )
Eila Larsson  [] ( Bitr. sekreterare )
Sara Nyberg  [] ( Bitr. sekreterare )
Jenny Oltner  [] ( Bitr. sekreterare )
Susanne Wennerstein  [] ( Bitr. sekreterare )
Hanna Wolf  [] ( Assistent )
Désirée Edmar  [] ( Ledamot )
Thomas Johansson  [] ( Ledamot )

Utredningsdirektiv för utredningen ( 11 st. ) :

Andra betänkanden av utredningen ( 22 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1992:2 Regler för risker – Ett seminarium om varför vi tillåter mer föroreningar inne än ute [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1992:42 Kretslopp – Basen för hållbar stadsutveckling [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1992:43 Ecocycles – The Basis of Sustainable Urban Development [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1992:104 Vår uppgift efter Rio – Svensk handlingsplan inför 2000-talet [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1992:126 Swedish environmental debt [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1993:79 Handel och miljö – mot en hållbar spelplan [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1994:69 On the General Principles of Environment Protection [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1994:76 Trade and the Environment – towards a sustainable playing field [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1994:128 Lokal Agenda 21 – en vägledning [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1994:133 Miljöpolitikens principer [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:100 Hållbar utveckling i landets fjällområden [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:92 IT i miljöarbetet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:112 Integrering av miljöhänsyn inom den statliga förvaltningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:153 Hållbar utveckling i Sveriges skärgårdsområden [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:97 Skydd av skogsmark – Behov och kostnader [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:98 Skydd av skogsmark – Behov och kostnader – Bilagor [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1997:145 Förvalta med miljöansvar – Statsförvaltningens arbete för ekologisk hållbarhet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:15 Förslag till gröna nyckeltal för ett ekologiskt hållbart samhälle [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1998:170 Gröna nyckeltal för en ekologiskt hållbar utveckling [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1999:127 Gröna nyckeltal – följ den ekologiska omställningen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2000:67 Levande skärgård [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2001:20 Tänk nytt, tänk hållbart! – dialog och samverkan för hållbar utveckling [ pdf |Paragraftecken ]

Andra betänkanden av utredningen ( 4 st. Ds ) :

Ds 1989:25
Ds 1989:49
Ds 1989:51
Ds 1989:70
Omslaget till

Källa : Sveriges riksdag, Regeringskansliet

Senast uppdaterad 2019-09-14 av Sören Öman