: : :

Omslaget till förarbetetDir. 2014:110 Tilläggsdirektiv till Miljömålsberedningen (M 2010:04) – strategi för en samlad luftvårdspolitik

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Omslaget till förarbetetDir. 2014:110 Tilläggsdirektiv till Miljömålsberedningen (M 2010:04) – strategi för en samlad luftvårdspolitik ( 11 sidor )

Sören Öman har inte medverkat till detta förarbete, men väl till många andra. » Förarbeten med Sören Öman

Direktiv till den offentliga utredningen under Miljödepartementet :

Miljömålsberedningen (M 2010:04) [ Pågående ]

Miljömålsberedningen (M 2010:04)
Departement : Miljödepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-07-01
Direktiv för beredningen, se dir. 2010:74, dir 2010:135, dir. 2011:50, dir. 2011:91, dir. 2012:95, dir. 2014:110, dir. 2014:165, dir. 2015:101 och dir. 2018:44
Lokal : Karlavägen 100, 103 33 Stockholm
Beredningen beräknas avsluta sitt arbete senast 1 december 2020.
Utredningen har avgett :
SOU 2010:101 Handlingsplan för att utveckla strategier i miljömålsystemet
SOU 2011:34 Etappmål i miljömålssystemet
SOU 2012:15 Plan för framtagandet av en strategi för långsiktigt hållbar markanvändning
SOU 2012:38 Minska riskerna med farliga ämnen! Strategi för Sveriges arbete för en giftfri miljö
SOU 2013:43 Långsiktigt hållbar markanvändning - del 1
SOU 2014:50 Med miljömålen i fokus - hållbar användning av mark och vatten
SOU 2016:21 Ett klimatpolitiskt ramverk för Sverige
SOU 2016:47 En klimat- och luftvårdsstrategi för Sverige Del 1 resp. Del 2, bilagor med underlagsrapporter
Medverkande :
Ordförande : Rolf Annerberg, generaldirektör, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2014-12-31
Ordförande : Emma Nohrén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2018-06-01
Ordförande : Anders Wijkman, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2016-06-15
Ledamot : Stina Bergström, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-10-15 t.o.m. 2016-06-15
Ledamot : Per Miljöpartiet Bolund, de Gröna, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2011-11-22
Ledamot : Anita Folkpartiet Brodén, liberalerna, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2014-10-12
Ledamot : Matilda Ernkrans, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-11-22 t.o.m. 2016-06-15
Ledamot : Elisabeth Falkhaven, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-02-18
Ledamot : Lars Moderaterna Hjälmered, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2013-10-07
Ledamot : Jens Holm, led. av riksdagen, fr.o.m. 2015-01-08 t.o.m. 2016-06-15
Ledamot : Johan Hultberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2013-10-09 t.o.m. 2016-06-15
Ledamot : Martin Kinnunen, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-02-18
Ledamot : Helena Leander, led. av riksdagen, fr.o.m. 2011-11-23 t.o.m. 2014-10-14
Ledamot : Fredrik Malm, led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2014-10-13 t.o.m. 2015-03-05
Ledamot : Betty Malmberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-02-18
Ledamot : Magnus Manhammar, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-02-18
Ledamot : Rickard Nordin, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2014-10-09 t.o.m. 2016-06-15
Ledamot : Liza-Maria Kristdemokraterna Norlin, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2010-11-22
Ledamot : Irene Oskarsson, politiker, fr.o.m. 2010-11-22 t.o.m. 2016-06-15
Ledamot : Kjell-Arne Ottosson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-02-18
Ledamot : Elin Segerlind, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-02-18
Ledamot : Roger Tiefensee, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2010-11-22 t.o.m. 2014-10-08
Ledamot : Lars Tysklind, led. av riksdagen /F, fr.o.m. 2015-03-06 t.o.m. 2015-06-15
Ledamot : Lars Tysklind, tidigare led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-02-18
Ledamot : Claes Centerpartiet Västerteg, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2010-11-18
Ledamot : Emma Vänsterpartiet Wallrup, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2015-01-08
Ledamot : Hanna Westerén, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-02-28
Ledamot : Anders Socialdemokraterna Ygeman, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2010-11-21
Ledamot : Kristina Yngwe, led. av riksdagen, fr.o.m. 2019-02-18
Sakkunnig : Nina Ekelund, programdirektör, fr.o.m. 2015-02-10 t.o.m. 2015-06-15
Sakkunnig : Ann-Sofie Eriksson, sektionschef, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2016-06-15
Sakkunnig : Johanna Farelius, fr.o.m. 2016-03-11 t.o.m. 2016-06-15
Sakkunnig : Anne-Li Fiskesjö, länsråd, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2013-09-18
Sakkunnig : Maria Gardfjell, kommunalråd, fr.o.m. 2015-02-10 t.o.m. 2015-06-15
Sakkunnig : Lovisa Hagberg, miljöpolicyrådgivare, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2016-06-15
Sakkunnig : Johan Hall, utredare, fr.o.m. 2015-02-10 t.o.m. 2015-06-15
Sakkunnig : Sven-Erik Hammar, led. av riksdagen ordförande, fr.o.m. 2014-10-09 t.o.m. 2016-06-15
Sakkunnig : Helena Jonsson, vice ordförande, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2014-10-08
Sakkunnig : Mikael Karlsson, ordförande, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2015-02-09
Sakkunnig : Klas Lundberg, miljöchef, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2016-06-15
Sakkunnig : Susanna Löfgren, fr.o.m. 2013-10-09 t.o.m. 2015-02-09
Sakkunnig : Henrik Ripa, kommunalråd, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2015-02-09
Sakkunnig : Johanna Sandahl, ordförande, fr.o.m. 2015-02-10 t.o.m. 2016-06-15
Sakkunnig : Lisbeth Schultze, länsöverdirektör, fr.o.m. 2015-02-10 t.o.m. 2016-06-15
Sakkunnig : Inger Strömdahl, miljöansvarig, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2015-02-09
Sakkunnig : Maria Sunér Fleming, ansvarig energi och klimat, fr.o.m. 2015-02-10 t.o.m. 2016-06-15
Sakkunnig : Eva Thörnelöf, senior rådgivare, GD-stab, fr.o.m. 2015-01-09 t.o.m. 2016-02-29
Expert : Sofie Adolfsson, tf. enhetschef, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Håkan Alfredsson, kansliråd, fr.o.m. 2010-11-22 t.o.m. 2016-06-15
Expert : Börje Alriksson, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-08-26 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Johan CSR- Andersson Anell, och hållbarhetsansvarig, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Lotta Andersson, senior forskare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Malin Andersson, strateg, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Stefan Andersson, ämnesråd, fr.o.m. 2015-01-09 t.o.m. 2016-06-15
Expert : Helena André, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Robert Andrén, departementsråd, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2010-11-21
Expert : Ulrika Askling, kansliråd, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Per Baummann, samordnare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Linda Berglund, handläggare, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2012-09-10
Expert : Majlis Bergqvist, handläggare, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Lotta Boss, antikvarie, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Mona Blomdin Persson, sekretariatschef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Ola Broberg, avdelningschef, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Ellen Bruno, sakkunnig, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Hans Bäckman, handläggare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Anna Carlsson, M departementssekreterare, fr.o.m. 2014-09-19 t.o.m. 2015-02-01
Expert : Marcus Carlsson Reich, enhetschef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Charlotte Cederbom, avdelningschef, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Caroline Dahlbom, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2011-02-14
Expert : Marie Dahlström, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Per Ola Darnerud, toxikolog, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Bo Diczfalusy, fr.o.m. 2015-02-02 t.o.m. 2015-03-11
Expert : Lars Drake, vetenskaplig rådgivare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Tommy Ek, gruppsamordnare, fr.o.m. 2013-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Eva Engström, lantbrukskonsulent, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Sven-Olof Ericson, kansliråd, fr.o.m. 2015-03-11 t.o.m. 2016-06-15
Expert : Jonas Eriksson, kvalitets- och miljöansvarig, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Hillevi Eriksson, klimatspecialist, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Linda Eriksson, rådgivare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2014-12-31
Expert : Lars Espeby, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Anders Finnson, vice verkst. direktör, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Johanna Fintling, sakkunnig, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2012-08-15
Expert : Jerker Forsell, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Magnus Franzén, enhetschef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Fredrik Fredrikson, handläggare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Gunnar Fredriksson, handläggare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Johanna From, regionchef, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Alexander Gill, antikvarie, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Lennart Gladh, expert, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Gunnar Guzikowski, kemist, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Thomas Hagman, enhetschef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Sunita Hallgren, handläggare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Mats-Olof Hansson, ämnesråd, fr.o.m. 2015-02-10 t.o.m. 2015-06-15
Expert : Ingrid Hasselsten, kansliråd, fr.o.m. 2011-06-09 t.o.m. 2016-06-15
Expert : Anna Hedenström, enhetschef, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Petter Hojem, departementssekreterare, fr.o.m. 2015-10-01 t.o.m. 2016-06-15
Expert : Björn Holgersson, statsgeolog, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Helen Håkansson, professor, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Conny Hägg, ämnesråd, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Viveke Idh, miljöansvarig, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Anna-Karin Johansson, miljöstrateg, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Olof Johansson, avdelningschef, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Anna Jöborn, avdelningschef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Jon Kahn, departementsråd, fr.o.m. 2015-01-26 t.o.m. 2015-09-30
Expert : Erland Karlsson, enhetschef, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Stefan Karlsson, ämnesråd, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2012-06-17
Expert : Johan Kling, utredare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Kenny Kvarnström, handläggare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Monica Lagerqvist, kansliråd, fr.o.m. 2016-01-25 t.o.m. 2016-06-15
Expert : Sindre Langaas, expert, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Mårten Larsson, skogsdirektör, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Elisabeth Lidbaum, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2014-09-19
Expert : Johan Lindberg, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Henrik Lindblad, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2011-02-14
Expert : Anna Helena Lindahl, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Mette Lindahl-Olsson, enhetschef, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Gunnar Lindén, sakkunnig, fr.o.m. 2012-08-16 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Helen Lindgren, jurist, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2012-11-04
Expert : Johanna Lindgren, civilingenjör, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Nils-Gunnar Lindkvist, forskningschef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Bo Lindskog, research manager, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Britt-Marie Lindström, sektionschef, fr.o.m. 2012-08-16 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Johan Loock, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-09-16 t.o.m. 2016-01-24
Expert : Stefan Lundberg, intendent, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Jimmy Lundblad, miljöstrateg, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Roland Löfblad, expert, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Michael Löfroth, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Pernilla Lötberg, jurist, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Lars Lööf, professor, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Bengt CSR- Mattson, och miljöchef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Krister Mild, handläggare, fr.o.m. 2012-11-05 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Lena Maxe, statsgeolog, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Else-Marie Mejersjö, enhetschef, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Fredrik Nilsson, hälsoekonom, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Helena Nilsson, utredare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Kenneth Nyblom, verkst. direktör, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Stefan Nyström, generalsekreterare, fr.o.m. 2009-09-07 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Inger Näslund, expert, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Inger Näsman, kvalitetsdirektör, fr.o.m. 2009-09-07 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Olof Olsson, deputy director, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Per Olsson, handläggare, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Agneta Oskarsson, professor, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Anna Otmalm, avdelningschef, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2012-08-15
Expert : Rita Peensalu, biolog, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Kierstin Pettersson-Grawé, kansliråd, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Mikael Reineskog, handläggare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Michael Ressner, utredare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Ulrika Rinman, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Peter Roberntz, handläggare, fr.o.m. 2012-09-11 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Jonas Rudberg, sakkunnig, fr.o.m. 2012-08-16 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Christina Rudén, professor, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Hilda Runsten, klimatexpert, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Bo Rutberg, handläggare, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Ingrid Rydberg, handläggare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Malin Sahlin, sakkunnig, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Ulrika Samuelsson, miljöskyddsdirektör, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Johanna Sandahl, vice ordförande, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-02-10
Expert : Ulrika Siira, utredare, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Martin Sjödahl, enhetschef, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Eva Smith, senior advisor, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Erik Sollander, skogspolitisk strateg, fr.o.m. 2012-11-19 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Inger Soldeus, miljöansvarig, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Hanna Staland, ekolog, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Eva Stengård, kansliråd, fr.o.m. 2012-10-04 t.o.m. 2016-06-15
Expert : Åsa Sterte, departementssekreterare, fr.o.m. 2016-02-15 t.o.m. 2016-06-15
Expert : Ingrid Svedinger, ämnesråd, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Peter Sörngård, sakkunnig, fr.o.m. 2013-01-28 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Jan Terstad, avdelningschef, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2012-08-15
Expert : Jan Terstad, avdelningschef, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Lena Tingström, utredare, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Karin Tormalm, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Petronella Troselius, departementssekreterare, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2011-06-08
Expert : Maria Ulfvarson Östlund, departementssekreterare, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2013-09-15
Expert : Charlotte Unger, miljöchef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Nina Viberg, handläggare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Joachim Waern, ämnesråd, fr.o.m. 2011-02-15 t.o.m. 2012-10-03
Expert : Cajsa Wahlberg, expert, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Josefin Walldén, utredare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Ann-Christin Weibull, departementssekreterare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2013-08-25
Expert : Peter Wenster, handläggare, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Peter Westman, naturvårdschef, fr.o.m. 2012-03-30 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Hans Wråhde, sektionschef, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Jan Wärnbäck, handläggare, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2015-12-31
Expert : Kristina Åkesson, ämnesråd, fr.o.m. 2010-09-10 t.o.m. 2016-06-15
Kanslichef : Stefan Nyström, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2016-06-30
Huvudsekreterare : Christine Annermalm, fr.o.m. 2018-10-15
Huvudsekreterare : Viktoria Ingman, fr.o.m. 2013-09-01 t.o.m. 2014-12-31
Huvudsekreterare : Stefan Nyström, fr.o.m. 2014-06-04 t.o.m. 2014-12-31
Huvudsekreterare : Marie Uhrwing, fr.o.m. 2010-08-02 t.o.m. 2014-08-11
Sekreterare : Mattias Ankarhem, fr.o.m. 2010-09-23 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Ingela Berghagen, fr.o.m. 2011-07-01 t.o.m. 2012-03-22
Sekreterare : Moa Forstorp, fr.o.m. 2015-10-26 t.o.m. 2016-06-01
Sekreterare : Jan Gutman, fr.o.m. 2012-03-12 t.o.m. 2013-03-31
Sekreterare : Jorid Hammersland, kansliråd, fr.o.m. 2018-10-15
Sekreterare : Leo Jager, fr.o.m. 2013-10-21 t.o.m. 2014-08-16
Sekreterare : Johanna Janson, fr.o.m. 2015-09-08 t.o.m. 2016-06-30
Sekreterare : Eva Jernbäcker, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2016-06-30
Sekreterare : Martin Johansson, fr.o.m. 2013-03-18 t.o.m. 2014-06-30
Sekreterare : Anneli Josefsson, fr.o.m. 2011-02-15 t.o.m. 2011-10-02
Sekreterare : Pirjo Körsén, fr.o.m. 2010-07-01 t.o.m. 2010-10-30
Sekreterare : Johan Lantto, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2013-07-31
Sekreterare : Markus Larsson, omvärldsanalytiker, fr.o.m. 2019-05-01 t.o.m. 2019-08-31
Sekreterare : Helén Leijon, fr.o.m. 2015-02-23 t.o.m. 2016-05-31
Sekreterare : Marcus Marissink, fr.o.m. 2011-01-01 t.o.m. 2014-12-31
Sekreterare : Ida Molander, fr.o.m. 2012-07-01 t.o.m. 2013-05-11
Sekreterare : Hanna Nilo, fr.o.m. 2019-06-01
Sekreterare : Gustav Jakob Petersson, analytiker, fr.o.m. 2019-04-01 t.o.m. 2019-10-18
Sekreterare : Karl-Anders Stigzelius, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-06-15
Sekreterare : Sara Sundgren, fr.o.m. 2010-12-01 t.o.m. 2014-06-30
Sekreterare : Ulf Troeng, fr.o.m. 2015-04-09 t.o.m. 2016-06-15
Sekreterare : Petronella Troselius, fr.o.m. 2015-01-01 t.o.m. 2015-05-31
Sekreterare : Johan Wallander, fr.o.m. 2013-02-25 t.o.m. 2013-12-31
Sekreterare : Lars Westermark, enhetschef, fr.o.m. 2013-04-22 t.o.m. 2016-02-15
Sekreterare : Katarina Vrede, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2015-01-18
Sekreterare : Ebba Willerström, fr.o.m. 2011-08-08 t.o.m. 2015-08-07
Biträdande sekreterare : Evis Bergenlöv, fr.o.m. 2015-03-16 t.o.m. 2016-06-30
Biträdande sekreterare : Moa Forstorp, t.o.m. 2016-06-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser
Rolf Annerberg  [] ( Ordförande )
Emma Nohrén  [] ( Ordförande )
Anders Wijkman  [] ( Ordförande )
Stina Bergström  [] ( Ledamot )
Per Bolund  [] ( Ledamot )
Anita Brodén  [] ( Ledamot )
Matilda Ernkrans  [] ( Ledamot )
Lars Hjälmered  [] ( Ledamot )
Jens Holm  [] ( Ledamot )
Johan Hultberg  [] ( Ledamot )
Helena Leander  [] ( Ledamot )
Fredrik Malm  [] ( Ledamot )
Rickard Nordin  [] ( Ledamot )
Liza-Maria Norlin  [] ( Ledamot )
Irene Oskarsson  [] ( Ledamot )
Roger Tiefensee  [] ( Ledamot )
Lars Tysklind  [] ( Ledamot )
Claes Västerteg  [] ( Ledamot )
Emma Wallrup  [] ( Ledamot )
Anders Ygeman  [] ( Ledamot )
Nina Ekelund  [] ( Sakkunnig )
Ann-Sofie Eriksson  [] ( Sakkunnig )
Johanna Farelius  [] ( Sakkunnig )
Anne-Li Fiskesjö  [] ( Sakkunnig )
Maria Gardfjell  [] ( Sakkunnig )
Lovisa Hagberg  [] ( Sakkunnig )
Johan Hall  [] ( Sakkunnig )
Sven-Erik Hammar  [] ( Sakkunnig )
Helena Jonsson  [] ( Sakkunnig )
Mikael Karlsson  [] ( Sakkunnig )
Klas Lundberg  [] ( Sakkunnig )
Susanna Löfgren  [] ( Sakkunnig )
Henrik Ripa  [] ( Sakkunnig )
Johanna Sandahl  [] ( Expert )
Lisbeth Schultze  [] ( Sakkunnig )
Inger Strömdahl  [] ( Sakkunnig )
Maria Sunér Fleming  [] ( Sakkunnig )
Eva Thörnelöf  [] ( Sakkunnig )
Sofie Adolfsson  [] ( Expert )
Håkan Alfredsson  [] ( Expert )
Börje Alriksson  [] ( Expert )
Johan Andersson Anell  [] ( Expert )
Lotta Andersson  [] ( Expert )
Malin Andersson  [] ( Expert )
Stefan Andersson  [] ( Expert )
Helena André  [] ( Expert )
Robert Andrén  [] ( Expert )
Ulrika Askling  [] ( Expert )
Per Baummann  [] ( Expert )
Linda Berglund  [] ( Expert )
Majlis Bergqvist  [] ( Expert )
Lotta Boss  [] ( Expert )
Mona Blomdin Persson  [] ( Expert )
Ola Broberg  [] ( Expert )
Ellen Bruno  [] ( Expert )
Hans Bäckman  [] ( Expert )
Anna M. Carlsson  [] ( Expert )
Marcus Carlsson Reich  [] ( Expert )
Charlotte Cederbom  [] ( Expert )
Caroline Dahlbom  [] ( Expert )
Marie Dahlström  [] ( Expert )
Per Ola Darnerud  [] ( Expert )
Bo Diczfalusy  [] ( Expert )
Lars Drake  [] ( Expert )
Tommy Ek  [] ( Expert )
Eva Engström  [] ( Expert )
Sven-Olov Ericson  [] ( Expert )
Jonas Eriksson  [] ( Expert )
Hillevi Eriksson  [] ( Expert )
Lars Espeby  [] ( Expert )
Anders Finnson  [] ( Expert )
Johanna Fintling  [] ( Expert )
Jerker Forsell  [] ( Expert )
Magnus Franzén  [] ( Expert )
Gunnar Fredriksson  [] ( Expert )
Johanna From  [] ( Expert )
Alexander Gill  [] ( Expert )
Lennart Gladh  [] ( Expert )
Gunnar Guzikowski  [] ( Expert )
Thomas Hagman  [] ( Expert )
Sunita Hallgren  [] ( Expert )
Mats-Olof Hansson  [] ( Expert )
Ingrid Hasselsten  [] ( Expert )
Anna Hedenström  [] ( Expert )
Petter Hojem  [] ( Expert )
Björn Holgersson  [] ( Expert )
Helen Håkansson  [] ( Expert )
Conny Hägg  [] ( Expert )
Anna-Karin Johansson  [] ( Expert )
Olof Johansson  [] ( Expert )
Anna Jöborn  [] ( Expert )
Jon Kahn  [] ( Expert )
Erland Karlsson  [] ( Expert )
Stefan Karlsson  [] ( Expert )
Johan Kling  [] ( Expert )
Kenny Kvarnström  [] ( Expert )
Monica Lagerqvist  [] ( Expert )
Sindre Langaas  [] ( Expert )
Mårten Larsson  [] ( Expert )
Elisabeth Lidbaum  [] ( Expert )
Johan Lindberg  [] ( Expert )
Henrik Lindblad  [] ( Expert )
Anna Helena Lindahl  [] ( Expert )
Mette Lindahl-Olsson  [] ( Expert )
Gunnar Lindén  [] ( Expert )
Helen Lindgren  [] ( Expert )
Johanna Lindgren  [] ( Expert )
Nils-Gunnar Lindkvist  [] ( Expert )
Bo Lindskog  [] ( Expert )
Britt-Marie Lindström  [] ( Expert )
Johan Loock  [] ( Expert )
Stefan Lundberg  [] ( Expert )
Jimmy Lundblad  [] ( Expert )
Roland Löfblad  [] ( Expert )
Michael Löfroth  [] ( Expert )
Pernilla Lötberg  [] ( Expert )
Lars Lööf  [] ( Expert )
Bengt Mattson  [] ( Expert )
Krister Mild  [] ( Expert )
Lena Maxe  [] ( Expert )
Else-Marie Mejersjö  [] ( Expert )
Fredrik Nilsson  [] ( Expert )
Helena Nilsson  [] ( Expert )
Kenneth Nyblom  [] ( Expert )
Stefan Nyström  [] ( Huvudsekreterare )
Inger Näslund  [] ( Expert )
Inger Näsman  [] ( Expert )
Olof Olsson  [] ( Expert )
Per Olsson  [] ( Expert )
Agneta Oskarsson  [] ( Expert )
Anna Otmalm  [] ( Expert )
Rita Peensalu  [] ( Expert )
Michael Ressner  [] ( Expert )
Ulrika Rinman  [] ( Expert )
Peter Roberntz  [] ( Expert )
Jonas Rudberg  [] ( Expert )
Christina Rudén  [] ( Expert )
Hilda Runsten  [] ( Expert )
Bo Rutberg  [] ( Expert )
Ingrid Rydberg  [] ( Expert )
Malin Sahlin  [] ( Expert )
Ulrika Samuelsson  [] ( Expert )
Ulrika Siira  [] ( Expert )
Martin Sjödahl  [] ( Expert )
Eva Smith  [] ( Expert )
Erik Sollander  [] ( Expert )
Hanna Staland  [] ( Expert )
Eva Stengård  [] ( Expert )
Åsa Sterte  [] ( Expert )
Ingrid Svedinger  [] ( Expert )
Peter Sörngård  [] ( Expert )
Jan Terstad  [] ( Expert )
Lena Tingström  [] ( Expert )
Karin Tormalm  [] ( Expert )
Petronella Troselius  [] ( Sekreterare )
Maria Ulfvarson Östlund  [] ( Expert )
Charlotte Unger  [] ( Expert )
Nina Viberg  [] ( Expert )
Joachim Waern  [] ( Expert )
Cajsa Wahlberg  [] ( Expert )
Josefin Walldén  [] ( Expert )
Ann-Christin Weibull  [] ( Expert )
Peter Wenster  [] ( Expert )
Peter Westman  [] ( Expert )
Hans Wråhde  [] ( Expert )
Jan Wärnbäck  [] ( Expert )
Kristina Åkesson  [] ( Expert )
Viktoria Ingman  [] ( Huvudsekreterare )
Marie Uhrwing  [] ( Huvudsekreterare )
Mattias Ankarhem  [] ( Sekreterare )
Ingela Berghagen  [] ( Sekreterare )
Moa Forstorp  [] ( Bitr. sekreterare )
Jan Gutman  [] ( Sekreterare )
Leo Jager  [] ( Sekreterare )
Johanna Janson  [] ( Sekreterare )
Eva Jernbäcker  [] ( Sekreterare )
Martin Johansson  [] ( Sekreterare )
Anneli Josefsson  [] ( Sekreterare )
Pirjo Körsén  [] ( Sekreterare )
Johan Lantto  [] ( Sekreterare )
Helén Leijon  [] ( Sekreterare )
Marcus Marissink  [] ( Sekreterare )
Karl-Anders Stigzelius  [] ( Sekreterare )
Sara Sundgren  [] ( Sekreterare )
Ulf Troeng  [] ( Sekreterare )
Johan Wallander  [] ( Sekreterare )
Lars Westermark  [] ( Sekreterare )
Katarina Vrede  [] ( Sekreterare )
Ebba Willerström  [] ( Sekreterare )
Evis Bergenlöv  [] ( Bitr. sekreterare )
Linda Ericson  [] ( Expert )
Fredrik Fredriksson  [] ( Expert )
Viveke Ihd  [] ( Expert )
Michael Reineskog  [] ( Expert )
Inger Soldéus  [] ( Expert )
Jorid Hammersland  [] ( Sekreterare )
Ida Mohlander  [] ( Sekreterare )
Elisabeth Falkhaven  [] ( Ledamot )
Martin Kinnunen  [] ( Ledamot )
Betty Malmberg  [] ( Ledamot )
Magnus Manhammar  [] ( Ledamot )
Kjell-Arne Ottosson  [] ( Ledamot )
Elin Segerlind  [] ( Ledamot )
Hanna Westerén  [] ( Ledamot )
Kristina Yngwe  [] ( Ledamot )
Gustav Jakob Petersson  [] ( Sekreterare )
Hanna Nilo  [] ( Sekreterare )
Markus Larsson  [] ( Sekreterare )
Christine Annemalm  [] ( Huvudsekreterare )
Anna Carlsson  [] ( Expert )

Andra utredningsdirektiv för utredningen ( 8 st. ) :

Betänkanden av utredningen ( 8 st. SOU ) :

Omslaget till

Källa : Sveriges riksdag, Regeringskansliet

Senast uppdaterad 2019-09-14 av Sören Öman