Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Yngve Lindh

Sök kontaktuppgifter till Yngve Lindh på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Yngve Lindh

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Yngve Lindh medverkat i ( 2 st. ):

Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10) [ Avslutad 2013 ] [ Sekreterare ]
Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2013
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-12-13
Direktiv för kommittén, se dir. 2012:124 och dir. 2013:48
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:32 Budgetramverket - uppfyller det EU:s direktiv?
SOU 2013:73 En utvecklad budgetprocess - Ökad tydlighet och struktur
Medverkande :
Ordförande : Urban Hansson Brusewitz, fr.o.m. 2012-12-17 t.o.m. 2013-10-01
Ledamot : Bo Bernhardsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Per Bolund, led. av riksdagen /MP, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Carl Hamilton, B led. av riksdagen /FP, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Jacob Johnson, led. av riksdagen /V, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Anna Kinberg Batra, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Erik Nymansson, justitieråd, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Fredrik Olovsson, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Anders Sellström, led. av riksdagen /KD, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Oscar Sjöstedt, politisk sekreterare /SD, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Lena Sommestad, led. av riksdagen /S, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Ewa Thalén Finné, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Henrik von Sydow, led. av riksdagen /M, fr.o.m. 2013-01-21
Ledamot : Per Åsling, led. av riksdagen /C, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Magnus Bengtson, departementsråd, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Maria Jonsson, fr.o.m. 2013-03-07
Expert : Ingvar Mattson, kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Peder Nielsen, bitr. kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Kristina Padrón, ämnesråd, fr.o.m. 2013-01-21
Expert : Ulf Rehnberg, fr.o.m. 2013-03-07
Expert : Anna Wallin, kanslichef, fr.o.m. 2013-01-21
Sekreterare : Lars Davidsson, fr.o.m. 2013-05-01 t.o.m. 2013-10-01
Sekreterare : Åke Hjalmarsson, fr.o.m. 2013-03-06 t.o.m. 2013-10-01
Sekreterare : Yngve Lindh, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-08
Sekreterare : Ingvar Mattson, fr.o.m. 2013-03-14 t.o.m. 2013-04-14
Sekreterare : Cecilia Renmyr, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-13
Sekreterare : Katarina Stenmark, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2013-10-13
Assistent : Anne-Marie Strömberg, fr.o.m. 2012-03-06 t.o.m. 2013-10-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2012:124 En förstärkt budgetprocess [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2013:48 Tilläggsdirektiv till Budgetprocesskommittén (Fi 2012:10) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Kommittén om stabiliseringspolitik för full sysselsättning vid svenskt medlemskap i valutaunionen (Fi 2000:07) [ Avslutad 2002 ] [ Expert ]
Kommittén om stabiliseringspolitik för full sysselsättning vid svenskt medlemskap i valutaunionen (Fi 2000:07)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-10-26
Direktiv för kommittén, se dir. 2000:78
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:62 Stablitet och stabiliseringspolitik i EMU - delbetänkande
SOU 2002:16 Stabiliseringspolitik i valutaunionen
Medverkande :
Ordförande : Bengt Johansson, K Å ambassadör, fr.o.m. 2000-10-30 t.o.m. 2002-05-31
Ledamot : Lars Calmfors, professor, fr.o.m. 2000-10-30 t.o.m. 2002-03-12
Ledamot : Ingemar Hansson, generaldirektör, fr.o.m. 2000-10-30 t.o.m. 2002-03-12
Ledamot : Nils Lundgren, fil.dr., fr.o.m. 2000-10-30 t.o.m. 2002-03-12
Ledamot : Inga Persson, professor, fr.o.m. 2000-10-30 t.o.m. 2002-03-12
Ledamot : Irma Rosenberg, chefsekonom, fr.o.m. 2000-10-30 t.o.m. 2002-03-12
Sakkunnig : Dan Andersson, fr.o.m. 2000-12-15 t.o.m. 2002-03-12
Sakkunnig : Anders Bornefalk, fr.o.m. 2001-02-01 t.o.m. 2002-03-12
Sakkunnig : Jan Bröms, fr.o.m. 2000-12-15 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Jan Herin, fr.o.m. 2000-12-15 t.o.m. 2002-03-12
Sakkunnig : Veronica Nilsson, fr.o.m. 2000-12-15 t.o.m. 2001-02-22
Sakkunnig : Roland Spånt, fr.o.m. 2001-02-23 t.o.m. 2002-03-12
Expert : Torben Andersen, fr.o.m. 2001-02-14 t.o.m. 2002-03-12
Expert : Jan Bröms, fr.o.m. 2001-02-01 t.o.m. 2002-03-12
Expert : Mats Granér, fr.o.m. 2000-12-12 t.o.m. 2002-03-12
Expert : Jyry Hokkanen, fr.o.m. 2000-12-12 t.o.m. 2001-11-30
Expert : Yngve Lindh, fr.o.m. 2000-10-30 t.o.m. 2002-03-12
Expert : Henry Ohlsson, fr.o.m. 2001-02-28 t.o.m. 2002-03-12
Sekreterare : Stefan Ackerby, fr.o.m. 2000-12-15 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Jyry Hokkanen, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2002-03-12
Bitr. sekreterare : Mikael Apel, fr.o.m. 2001-04-20 t.o.m. 2002-03-12
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2001:62 Stabilitet och stabiliseringspolitik i EMU [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2002:16 Stabiliseringspolitik i valutaunionen [ pdf |Paragraftecken ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman