Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Weddig Runquist

Sök kontaktuppgifter till Weddig Runquist på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Weddig Runquist

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Weddig Runquist medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om översyn av tillämpningen av LVM (S 2002:04) [ Avslutad 2004 ] [ Sekreterare ]
Utredningen om översyn av tillämpningen av LVM (S 2002:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-02-10
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:10, dir. 2003:14 och dir. 2003:149
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:3 Tvång och förändring - Rättssäkerhet, vårdens innehåll och eftervård
Medverkande :
Särskild utredare : Göran Håkansson, generaldirektör, fr.o.m. 2002-03-15 t.o.m. 2002-11-14
Särskild utredare : Kristina Rennerstedt, generaldirektör, fr.o.m. 2002-11-15
Sakkunnig : Marie Axelsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-07-04 t.o.m. 2003-04-14
Sakkunnig : Lars Lundgren, chefsjurist, fr.o.m. 2002-07-04
Sakkunnig : Magnus Mathiasson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2002-07-04
Expert : Jan Blomqvist, fil.dr., fr.o.m. 2002-08-22
Expert : Annika Dahl, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Sara Deltér, sekreterare, fr.o.m. 2002-07-04 t.o.m. 2002-11-14
Expert : Abit Dundar, utredare, fr.o.m. 2002-07-04
Expert : Maria Ellior, polisintendent, fr.o.m. 2002-07-04
Expert : Catharina Espmark, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 2003-05-15
Expert : Ewa Gustafsson, juris doktor, fr.o.m. 2002-07-04 t.o.m. 2003-11-30
Expert : Leif Klingensjö, förbundssekreterare, fr.o.m. 2003-01-15
Expert : Sven Larsson, Åke utredare, fr.o.m. 2002-07-04
Expert : Göran Leijon, institutionschef, fr.o.m. 2002-07-04
Expert : Ulf Malmström, utredare, fr.o.m. 2002-07-04
Expert : Eva Sahlén, utvecklare, fr.o.m. 2002-07-01
Sekreterare : Weddig Runquist, fr.o.m. 2002-05-01 t.o.m. 2004-02-23
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Kommittén om nya former för stöd åt hemlösa (S 1998:09) [ Avslutad 2002 ] [ Sekreterare ]
Kommittén om nya former för stöd åt hemlösa (S 1998:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-12-22
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:108.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:14 Adressat okänd. Om hemlöshetens bakgrund, orsaker och dynamik
SOU 2001:95 Att motverka hemlöshet. En sammanhållen strategi för samhället
Medverkande :
Ordförande : Widar Andersson, politiskt sakkunnig, fr.o.m. 1999-01-01
Ledamot : Kristina Axén Olin, fr.o.m. 1999-03-08
Ledamot : Erling Bager, fr.o.m. 1999-03-08
Ledamot : Cinnika Beiming, fr.o.m. 1999-03-08
Ledamot : Annica Dominius, fr.o.m. 1999-03-08 t.o.m. 2001-01-31
Ledamot : Anki Elkén, fr.o.m. 2001-02-01
Ledamot : Lasse Flygare, fr.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Hardy Hedman, fr.o.m. 1999-03-08
Ledamot : Thomas Julin, fr.o.m. 1999-03-08 t.o.m. 2001-09-30
Ledamot : Sten Lundström, fr.o.m. 1999-03-08
Sakkunnig : Tomas Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-05-09
Sakkunnig : Annika Mansnérus, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-05-10
Sakkunnig : Per-Erik Rinsell, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Kenneth Sjöstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-11-03
Expert : Kaj Forsberg, samhällspedagog, fr.o.m. 1999-04-01
Expert : Stina Holmberg, projektchef, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 2000-09-30
Expert : Kaj Kadar, kriminalvårdsinspektör, fr.o.m. 1999-04-01
Expert : Leif Klingensjö, utredningssekreterare, fr.o.m. 1999-04-01
Expert : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1999-04-01
Expert : Claes-Göran Stefansson, fr.o.m. 2000-10-01
Sekreterare : Ann-Christin Martens, fr.o.m. 1999-01-25 t.o.m. 1999-09-30
Sekreterare : Weddig Runquist, fr.o.m. 2001-05-01 t.o.m. 2001-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1998:108 Nya former för stöd åt hemlösa

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman