Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Ulla-Karin Kinell

Sök kontaktuppgifter till Ulla-Karin Kinell på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Ulla-Karin Kinell

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Ulla-Karin Kinell medverkat i ( 4 st. ):

Utredningen (Jo 1997:04) om ILO:s konvention nr 169 om ursprungsfolk och stamfolk i självstyrande länder [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]

Utredningen (Jo 1997:04) om ILO:s konvention nr 169 om ursprungsfolk och stamfolk i självstyrande länder


Beteckning : Jo 1997:04
Departement : Jordbruksdepartementet
Senast ändrad : 2000-03-10
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-09-11
Direktiv för utredningen, se dir. 1997:103.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Heurgren, Sven, fr.o.m. 1997-12-01
Expert : Andersson, Marinette, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Baer, Lars Anders, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Bengtsson, Bertil, fr.o.m. 1998-05-18
Expert : Dillner-Thorsson, Monica, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Gulliksson, Mikael, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Holmgren, Anders, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Jahn, Carin, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Kinell, Ulla-Karin, fr.o.m. 1998-04-06
Expert : Larsson, Soveig, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Lasko, Lars-Nila, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Mild, Mari, fr.o.m. 1998-02-11 t.o.m. 1998-04-05
Expert : Pennegård, Ann Marie, fr.o.m. 1998-02-11 t.o.m. 1998-10-31
Expert : Roth, Bertil, fr.o.m. 1998-02-11
Expert : Sandström, Jan, fr.o.m. 1998-02-11
Sekreterare : Hagsgård, Marie B., fr.o.m. 1998-01-26
Sekreterare : Ternbo, Göran, fr.o.m. 1998-01-07
Sekreterare : Tronbacke, Bror, fr.o.m. 1997-12-01

Rapporter

SOU 1999:25Samerna – ett ursprungsfolk i Sverige.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (A 1996:02) Stödformerna anställning med lönebidrag, skyddat arbete hos offentliga arbetsgivare (OSA) och arbete inom Samhallkoncernen [ Avslutad 1997 ] [ Expert ]

Utredningen (A 1996:02) Stödformerna anställning med lönebidrag, skyddat arbete hos offentliga arbetsgivare (OSA) och arbete inom Samhallkoncernen


Beteckning : A 1996:02
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Senast ändrad : 1998-03-09
Status : Avslutad 1997
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1996:56.
Lokal : Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM
0

Sammansättning


Gustavsson, Nils-Olof, fr.o.m. 1996-06-27 t.o.m. 1997-04-07
Sakkunnig : Lidbom, Lisbeth, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Sakkunnig : Persson, Margareta, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Sakkunnig : Westin, Sören, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Expert : Ceder, Håkan, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Expert : Kinell, Ulla-Karin, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Expert : Lagerlöf, Inga-Britt, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Expert : Malmborg, Tony, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Ebbeskog, Christina, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Hedström, Lars-Erik, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Hellstrand, Håkan, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Leijonhufvud, Agneta, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Lindberg, Leif, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Lundqvist, Sven-Erik, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Nilsson, Klas, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Sahlin, Gunilla, fr.o.m. 1996-08-12 t.o.m. 1997-04-07
Sandström, Gudrun, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Sköld, Bertil, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Spogardh, Thomas, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Thelander, Anne, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Öberg, Bobil, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Öhrsvik, Lena, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Örtell, Berit, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1997-04-07
Sekreterare : Kvarfordt, Eva, fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-04-07
Sekreterare : Olsson, Erik, fr.o.m. 1996-07-01 t.o.m. 1997-04-29
Baxter, Anne, fr.o.m. 1996-07-29 t.o.m. 1997-05-11
Pädam, Sirje, fr.o.m. 1996-11-04 t.o.m. 1996-12-20
Saltin, Åsa, fr.o.m. 1996-09-17 t.o.m. 1997-02-28
Udvardy, Peter, fr.o.m. 1996-08-05 t.o.m. 1996-12-31

Rapporter

SOU 1997:5Aktivt lönebidrag. Ett effektivare
stöd för arbetshandikappade.
SOU 1997:64Samhall. En arbetsmarknadspolitisk
åtgärd + Bilagedel.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Svenska Helios-kommittén (S 1995:02) [ Avslutad 1998 ] [ Ledamot ]
Svenska Helios-kommittén (S 1995:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1995:60. Formerna för fortsatt samråd inom området övervägs inom departementet.
Medverkande :
Ordförande : Lars Rekke, statssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-02-01
Ordförande : Ann-Christin Tauberman, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 1996-02-02 t.o.m. 1996-05-14
Ordförande : Ulf Westerberg, statssekreterare, fr.o.m. 1996-05-15
Ledamot : Lennart Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-02-01
Ledamot : Tom Andersson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-02 t.o.m. 1996-05-14
Ledamot : Lars Blomgren, kansliråd, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Ingemar Färm, kanslichef, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Staffan Gräns, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1997-11-30
Ledamot : Jonas Iversen, departementssekreterare, t.o.m. 1997-05-14
Ledamot : Håkan Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-05-15
Ledamot : Peter Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-02-01
Ledamot : Ann Jönsson, internationell sekreterare, t.o.m. 1997-05-14
Ledamot : Ulla-Karin Kinell, handläggare, fr.o.m. 1996-05-15
Ledamot : Inga-Britt Lagerlöf, kansliråd, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-05-14
Ledamot : Britta Lejon, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-02-01
Ledamot : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Lars Lööw, ordförande, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Birgitta Magnusson, kansliråd, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-12-31
Ledamot : Lars Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-15 t.o.m. 1997-11-30
Ledamot : Leif Näfver, direktör
Ledamot : Eva Sandborg, utredare, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Lars Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-02 t.o.m. 1996-12-31
Ledamot : Erik Staaf, internationell sekreterare, fr.o.m. 1997-05-15
Ledamot : Mona Stål, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-15
Ledamot : Ingrid Söderström, förbundssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Birgitta Thaning, provningshandläggare, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Kjell Ulmeryd, internationell sekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1996-12-31
Ledamot : Katja Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-05-15
Ledamot : Victor Wahlström, förbundsdirektör, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1997-05-14
Ledamot : Christina Wahrolin, förbundsordförande, fr.o.m. 1995-07-15
Ledamot : Helene Wede, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-12-01
Ledamot : Kerstin Wennerstrand, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-07-15 t.o.m. 1997-05-14
Ledamot : Anna Westerholm, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-02-02 t.o.m. 1996-12-31
Sekreterare : Henrik Linder, fr.o.m. 1997-04-14 t.o.m. 1998-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (S 1995:16) om Handikappinstitutets verksamhet, organisationsform och finansiering [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]

Utredningen (S 1995:16) om Handikappinstitutets verksamhet, organisationsform och finansiering


Beteckning : S 1995:16
Departement : Socialdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-11
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1995:161.
Lokal :
0

Sammansättning


Fransson, Sonja, fr.o.m. 1996-03-15
Sakkunnig : Bengtsson, Anders, fr.o.m. 1996-05-01
Sakkunnig : Carlshamre, Nils, fr.o.m. 1996-05-01
Sakkunnig : Ceder, Håkan, fr.o.m. 1996-05-01
Sakkunnig : Jacobsson, Eva, fr.o.m. 1996-05-01
Sakkunnig : Karlsson, Bertil, fr.o.m. 1996-05-01
Sakkunnig : Söderström, Ingrid, fr.o.m. 1996-05-01
Expert : Kinell, Ulla-Karin, fr.o.m. 1996-09-01
Expert : Lundquist, Leif, fr.o.m. 1996-06-15
Sekreterare : Hammar, Carl-Filip, fr.o.m. 1996-05-01 t.o.m. 1996-12-31

Rapporter

SOU 1996:174Handikappinstitutet – för bra
hjälpmedel och ökad livskvalitet.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman