Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Tore Lidbom

Sök kontaktuppgifter till Tore Lidbom på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Tore Lidbom

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Tore Lidbom medverkat i ( 4 st. ):

SENIOR 2005 – Äldrepolitik för framtiden (S 1998:08) [ Avslutad 2003 ] [ Sakkunnig ]
SENIOR 2005 - Äldrepolitik för framtiden (S 1998:08)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-12-22
Direktiv för beredningen, se dir. 1998:109.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:29 Riv ålderstrappan. Livslopp i förändring
SOU 2003:91 Äldrepolitik för framtiden. 100 steg till trygghet och utveckling med en åldrande befolkning + Bil. A-D.
Medverkande :
Ordförande : Claes-Bertil Ytterberg, biskop, fr.o.m. 1998-12-22
Ledamot : Margareta Arvidson, f.d. kommunalråd, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Barbro Beck-Friis, professor, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2001-09-30
Ledamot : Sven Brus, kommunalråd, fr.o.m. 2000-07-01
Ledamot : Ulla Bäckström, geriatriker, fr.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Jerzy Einhorn, professor (avliden), fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2000-04-30
Ledamot : Åke Eriksson, ordförande i Moderata Samlingspartiets Seniorer, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Catharina Hagen, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Cristina Husmark Pehrsson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Olof Johansson, universitetsadjunkt/doktorand, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Hans Karlsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2000-09-30
Ledamot : Lennart Klockare, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Roland Larsson, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Harald Nordlund, f.d. led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Eva Olofsson, kommunalråd, fr.o.m. 2001-06-15
Ledamot : Lena Olsson, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1999-02-11 t.o.m. 2001-06-14
Ledamot : Catherine Persson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Margareta Pettersson, f.d. pol.sekr., fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Marina Pettersson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Marietta de Pourbaix-Lundin, f.d. led. av riksdagen /m, fr.o.m. 2001-12-01
Ledamot : Tullia von Sydow, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Siw Wittgren-Ahl, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-11
Ledamot : Conny Öhman, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 2000-10-01
Sakkunnig : Gert Alaby, utredare, fr.o.m. 1999-08-01
Sakkunnig : Stig Alkebratt, förbundskonsulent, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Helena Axestam, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Carina Cronsioe, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Anna-Stina Elfving, utredningssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Eric De Groat, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2000-12-31
Sakkunnig : Inger Hestvik, förbundsledamot, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Lennarth Johansson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 1999-07-31
Sakkunnig : Tore Lidbom, ombudsman, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Margareta Liljeqvist, utredare, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2000-06-30
Sakkunnig : Irene Lindström, sekreterare, fr.o.m. 2001-12-01
Sakkunnig : Inger Lundkvist, utredare, fr.o.m. 2000-07-01
Sakkunnig : Catharina Morthenson Ekelöf, kansliråd, fr.o.m. 2002-01-01
Sakkunnig : Harald Mårtensson, ombudsman, fr.o.m. 1999-05-20
Sakkunnig : Robert Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-01-01
Sakkunnig : Helene Rånlund, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 1999-07-31
Sakkunnig : Gunilla Sahlin, expert, fr.o.m. 1999-10-18
Sakkunnig : Ulla Åhs, sektionschef, fr.o.m. 1999-05-20 t.o.m. 2001-11-30
Sekreterare : Pär Alexandersson, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Helena Axestam, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Per-Svante Landelius, fr.o.m. 1999-05-17 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Marita Minell, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-03-15 t.o.m. 2000-10-22
Sekreterare : Björn Sundström, socialchef, fr.o.m. 2000-06-01 t.o.m. 2003-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Prioriteringsdelegationen (S 1997:20) [ Avslutad 2001 ] [ Sakkunnig ]
Prioriteringsdelegationen (S 1997:20)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1997-10-23
Direktiv för delegationen, se dir. 1997:135.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:08 Prioriteringar i vården. Perspektiv för politiker, profession och medborgare
Medverkande :
Ordförande : Annelie Nordström Eriksson, kommunalråd, fr.o.m. 1998-04-01
Ledamot : Leif Carlson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Sigge Godin, f.d. led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Stig Henriksson, kommunstyrelseordförande, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Thomas Nilén, politisk sekreterare, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Lars Olsson, landstingsråd, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Catherine Persson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1998-06-01
Ledamot : Lisbeth Rydefjärd, distriktssköterska, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Kerstin Ahlsén, sekreterare, fr.o.m. 1999-09-30
Sakkunnig : Margareta Albinsson, förste vice ordförande, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Lena Barrbrink, kansliråd, fr.o.m. 1999-09-30
Sakkunnig : Johan Calltorp, professor, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Olof Edhag, överdirektör, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Ulla Dr Feuk, fr.o.m. 1998-09-01
Sakkunnig : Lena Furmark-Löfgren, stabsdirektör, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Westi Jakobsson, f.d. distriktssköterska, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Kristina Jennbert, sekreterare, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-09-29
Sakkunnig : Lena Jonsson, ämnesråd, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Tore Lidbom, ombudsman, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Lisbet Lindgren, sekreterare, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1998-07-31
Sakkunnig : Roger Molin, enhetschef, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Nina Rehnqvist, överdirektör, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Elisabet Spjuth, kvalitetsstrateg, fr.o.m. 1998-11-26
Sakkunnig : Ulla Åhs, sektionschef, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Lena Öhrsvik, förbundsordförande, fr.o.m. 1998-06-01
Sekreterare : Anne Christine Centerstig, utredare i Landstingsförbundet, fr.o.m. 1998-08-10
Sekreterare : Karin Lund, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Marta Olsson, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Susanne Waldau, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-31
Bitr. sekreterare : Anna Garenhag, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2001-01-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Hälsodatakommittén (S 1993:12) [ Avslutad 1995 ] [ Expert ]
Hälsodatakommittén (S 1993:12)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1993:111.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:95 Hälsodataregister - Vårdregister Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Leif Ekberg, president
Ledamot : Ingela Mårtensson, led. av riksdagen /fp
Ledamot : Anita Persson, led. av riksdagen /s
Ledamot : Inger René, led. av riksdagen /m
Ledamot : Kay Skogström, leg. läkare
Ledamot : Larz Weinehall, leg. läkare
Ledamot : Krister Örnfjäder, led. av riksdagen /s
Sakkunnig : Erik Göransson, kansliråd
Sakkunnig : Bengt Lundberg, utredare
Sakkunnig : Alva Nilsson, sekreterare
Sakkunnig : Björn Reuterstrand, rättschef
Sakkunnig : Kristina Widgren, bitr. chefsjurist
Sakkunnig : Margareta Åberg, dataråd
Expert : Peter Allebäck, professor
Expert : Rolf Bergin, docent, t.o.m. 1995-05-14
Expert : Stellan Bengtsson, docent, fr.o.m. 1995-05-15
Expert : Ulla Gerdin-Jelger, programchef
Expert : Claes Gränström, överdirektör
Expert : Tore Lidbom, ombudsman
Expert : Torleif Olhede, områdeschef
Expert : Per Samuelson, chefsjurist
Expert : Kurt Svärdsudd, professor
Sekreterare : Emil Karlsson, kammarrättsassessor, t.o.m. 1995-10-31
Sekreterare : Kjell Skoglund, rådman, t.o.m. 1995-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:95 Hälsodataregister – Vårdregister [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén om hälso- och sjukvårdens finansiering och organisation, HSU 2000 (S 1992:04) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Kommittén om hälso- och sjukvårdens finansiering ochorganisation, HSU 2000 (S 1992:04)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1992-03-12
Direktiv för kommittén, se dir. 1992:30, 1994:152.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1993:38 Hälso- och sjukvården i framtiden - Tre modeller
SOU 1994:86 Teknologi och vårdkonsumtion inom sluten somatisk korttidsvård 1981-2001
SOU 1994:95 En allmän sjukvårdsförsäkring i offentlig regi
SOU 1994:115 Sjukvårdsreformer i andra länder
SOU 1994:132 Landstingens ansvar för kliniskt forsknings- och utvecklingsarbete
SOU 1995:122 Reform på recept
SOU 1996:163 Behov och resurser i vården - en analys
SOU 1997:119 En tydligare roll för hälso- och sjukvården i folkhälsoarbetet
SOU 1997:154 Patienten har rätt
SOU 1999:66 God vård på lika villkor? - om statens styrning av hälso- och sjukvården + 2 bilagor
Medverkande :
Ordförande : Leni Björklund, direktör, fr.o.m. 1995-01-01
Ledamot : Ingrid Andersson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1996-12-06
Ledamot : Leif Bergdahl, led. av riksdagen /nyd, t.o.m. 1995-01-31
Ledamot : Leif Carlsson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1995-02-01
Ledamot : Jerzy Einhorn, professor, t.o.m. 1997-12-31
Ledamot : Inger Hallqvist-Lindvall, leg. läkare, fr.o.m. 1995-02-01
Ledamot : Kerstin Heineman, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1995-02-06
Ledamot : Bengt Holgersson, landshövding, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-12-04
Ledamot : Bo Holmberg, led av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-12-01
Ledamot : Lars Isaksson, landstingsråd, fr.o.m. 1996-12-06
Ledamot : Karin Israelsson, led. av riksdagen /c
Ledamot : Torgerd Jansson, kommunalråd, fr.o.m. 1995-02-20
Ledamot : Göte Jonsson, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1995-01-31
Ledamot : Nicklas Nordström, förbundsordförande, fr.o.m. 1996-12-06
Ledamot : Stig Sandström, led. av riksdagen /v, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1999-01-24
Ledamot : Rolf Olsson, fr.o.m. 1999-01-25
Ledamot : Liselotte Wågö, led. av riksdagen /m, t.o.m. 1995-01-31
Ledamot : Christina Zedell, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-12-01
Ledamot : Sverker Ågren, socionom, fr.o.m. 1998-01-01
Sakkunnig : Gert Alaby, programchef, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Lena Barrbrink, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Per-Olof Bürén, kansliråd, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Göran Dahlgren, folkhälsoråd, fr.o.m. 1996-01-15 t.o.m. 1998-01-14
Sakkunnig : Agneta Dreber, generaldirektör, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Kenneth Ennefors, departementssekreterare, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Toivo Heinsoo, lanstingsdirektör, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Lars-Erik Holm, medicinalråd, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1996-01-14
Sakkunnig : Jonas Iversen, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-01
Sakkunnig : Clas Jansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1995-08-24
Sakkunnig : Tore Lidbom, ombudsman, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Anders Milton, verkst. direktör, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Inger Ohlsson, förbundsordförande, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Kristina Olofsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-08-25 t.o.m. 1995-12-04
Sakkunnig : Ingrid Petersson, överdirektör, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Nina Rehnqvist, överdirektör, fr.o.m. 1998-06-01
Sakkunnig : Agneta Rönn-Diczfalusy, departementsråd, fr.o.m. 1995-12-05
Sakkunnig : Karl Gustav Scherman, f.d. generaldirektör, t.o.m. 1996-11-30
Sakkunnig : Hans Strandell, departementsråd, t.o.m. 1995-03-12
Sakkunnig : Gunnar Wetterberg, departementsråd, t.o.m. 1995-02-05
Sakkunnig : Kerstin Wigzell, överdirektör, fr.o.m. 1996-12-01 t.o.m. 1998-05-31
Sakkunnig : Claes Örtendahl, generaldirektör, t.o.m. 1998-05-31
Expert : Gert Alaby, programchef, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Anders Anell, ekonomie doktor, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Stig Berg, professor, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Per-Olof Bürén, kansliråd, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1998-05-31
Expert : Per Carlsson, docent, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Kenneth Ennefors, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1995-09-24
Expert : Peter Garpenby, fil. dr, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Bernt Hedin, ombudsman, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Toivo Heinsoo, landstingsdirektör, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Gunnar Hermansson, departementsråd, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1997-01-07
Expert : John Hultberg, lektor, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Ulla Josephsson, medicine doktor, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Bengt Jönsson, professor
Expert : Christina Kärvinge, direktör, fr.o.m. 1998-06-01
Expert : Tore Lidbom, ombudsman, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Anders Milton, verkst. direktör, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Lars Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-09-25 t.o.m. 1997-03-18
Expert : Karin Odencrants, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-03-13
Expert : Martin Olauzon, byrådirektör, fr.o.m. 1997-09-08 t.o.m. 1998-02-28
Expert : Karin Olsson, avdelningschef, fr.o.m. 1995-02-06
Expert : Anders Persson, fil. lic, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Margareta Persson, ordförande, fr.o.m. 1995-02-06 t.o.m. 1995-11-02
Expert : Per Rosén, fil. kand, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Patrick Svarvar, fil. lic, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Ylva Thörn, ombudsman, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-12-01
Expert : Stellan Welin, docent, fr.o.m. 1997-05-01
Expert : Christina Zedell, ombud, fr.o.m. 1996-12-02
Expert : Lena Öhrsvik, fr.o.m. 1998-12-01
Expert : Lars Östman, fr.o.m. 1995-11-03 t.o.m. 1998-11-30
Sekreterare : Ingegerd Agenäs, apotekare, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Lena Barrbrink, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Bengt Berglund, föredragande i Riksdagens socialförsäkringsutskott, fr.o.m. 1995-08-23 t.o.m. 1995-10-25
Sekreterare : Nils Blom, stabsjurist, fr.o.m. 1997-06-16 t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Gudrun Dahlberg, ekonom, fr.o.m. 1998-06-24 t.o.m. 1999-07-15
Sekreterare : Anita Dahlström, socionom, fr.o.m. 1997-02-01 t.o.m. 1997-06-10
Sekreterare : Sofia Kälvemark, utredare, fr.o.m. 1998-09-22 t.o.m. 1999-04-18
Sekreterare : Christina Kärvinge, departementsråd, t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Elisabet Olin, civilekonom, fr.o.m. 1995-01-19 t.o.m. 1995-11-12
Sekreterare : Patrik Olofsson, pol.mag., fr.o.m. 1998-09-01 t.o.m. 1999-04-14
Sekreterare : Elisabeth Rynning, docent, fr.o.m. 1996-09-01 t.o.m. 1997-01-31
Sekreterare : Björn Sundström, ekonom, fr.o.m. 1995-01-01 t.o.m. 1996-11-30
Sekreterare : Johanna Törnwall, fil.kand., fr.o.m. 1997-01-01 t.o.m. 1997-09-30
Sekreterare : Bengt Wramner, folkhälsoöverläkare, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Ulla Åhs, fr.o.m. 1998-05-15 t.o.m. 1999-06-30
Bitr. sekreterare : Sara Nordling, fil.kand., t.o.m. 1995-01-08
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman