Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Thord Eriksson

Sök kontaktuppgifter till Thord Eriksson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Thord Eriksson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Thord Eriksson medverkat i ( 5 st. ):

Utredningen (Fö 2010:03) Internationellt stöd vid kriser [ Avslutad 2012 ] [ Expert ]
Utredningen (Fö 2010:03) Internationellt stöd vid kriser
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2012
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2010:49, dir. 2011:19 och dir. 2011:113
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:29 Sveriges möjligheter att ta emot internationellt stöd vid kriser och allvarliga händelser i fredstid
Medverkande :
Särskild utredare : Christina Salomonson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2011-03-10
Sakkunnig : Ansi Gerhardsson, kansliråd, fr.o.m. 2011-05-19
Sakkunnig : Christina Goede, säkerhetschef, fr.o.m. 2011-05-19
Sakkunnig : Margareta Gårdmark Nylén, ämnesråd, fr.o.m. 2011-05-19
Sakkunnig : Therese Gudmundsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-02-16
Sakkunnig : Frida Göranson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2011-05-19 t.o.m. 2012-02-15
Sakkunnig : Michael Koch, ämnesråd, fr.o.m. 2011-05-19
Sakkunnig : Erik Wennerström, folkrättsrådgivare, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Vanessa Bonsib, utredare, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Karin Börjesson, försvarsdirektör, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Marcus Cato, utredare/brandingenjör, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Malin Dreifaldt, verksamhetsledare, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Thord Eriksson, ämnesråd, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Fredrik Hassel, stabschef, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Anders Klahr, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-11-01
Expert : Åsa Kyrk Gere, handläggare/projektledare, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Henrik Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2011-05-19 t.o.m. 2011-10-31
Expert : Håkan Rugeland, kommendör, fr.o.m. 2011-05-19
Expert : Alexander von Buxhoeveden, utredare, fr.o.m. 2011-05-19
Sekreterare : Elin Buch, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2011-06-01
Sekreterare : Ingmarie Druve, ämnesråd, fr.o.m. 2011-03-21
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Fö 2008:03) En ny myndighet med ansvar för frågor om samhällets krisberedskap och säkerhet, MSB-kommittén [ Avslutad 2008 ] [ Huvudsekreterare ]
Utredningen (Fö 2008:03) En ny myndighet med ansvar för frågor omsamhällets krisberedskap och säkerhet, MSB-kommittén
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-03-13
Utredningens arbete är slutfört den 31 december 2008 då Myndigheten för samhällsskydd och beredskap inrättas.Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Helena Lindberg, generaldirektör, fr.o.m. 2008-03-13
Expert : Ingolf Berg, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Anders Fällgren, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Ansi Gerhardsson, kansliråd, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Olle Jonsson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Sofia Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Christian Ramstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Göran Rodin, departementsråd, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Cecilia Skjöldebrand, kansliråd, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Emilia Strömsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-27
Expert : Daniel Zetterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-27
Huvudsekreterare : Thord Eriksson, ämnesråd, fr.o.m. 2008-04-01
Sekreterare : Björn Myrberg, civilekonom, fr.o.m. 2008-04-01
Sekreterare : Eva Rundkvist, informatör, fr.o.m. 2008-04-01
Biträdande sekreterare : Susanne Adolphi, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-04-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (Fö 2002:05) för samordnad informationsförsörjning (USI) [ Avslutad 2003 ] [ Expert ]
Utredningen (Fö 2002:05) för samordnad informationsförsörjning (USI)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-07-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:100
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:11 System för samordnad krisinformation
Medverkande :
Särskild utredare : Bo Jonsson, generaldirektör, fr.o.m. 2002-07-11
Sakkunnig : Kenneth Axelsson, enhetschef, fr.o.m. 2002-09-26
Sakkunnig : Ulf Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2002-09-26
Sakkunnig : Eva Thorsell, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-09-26
Sakkunnig : Cecilia Vestman, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-09-26
Expert : Katarina Ahlberg, säkerhetschef, fr.o.m. 2002-09-26
Expert : Anders Collman, byrådirektör, fr.o.m. 2002-09-26
Expert : Britt Ekman, informationschef, fr.o.m. 2002-09-26
Expert : Thord Eriksson, brandingenjör, fr.o.m. 2002-09-26
Expert : Kerstin Hammar, byråchef, fr.o.m. 2002-09-26
Expert : Peter Helsing, stf chef beredskapsenheten, fr.o.m. 2002-09-26
Expert : Jan Jardmark, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-09-26
Expert : Eva Liljegren, projektledare, fr.o.m. 2002-09-26
Expert : Eva Ljungdahl Ståhle, biomediinsk analytiker, fr.o.m. 2002-09-26
Expert : Enrico Lundin, avdelningschef, fr.o.m. 2002-09-26
Expert : Jonny Nilsson, enhetschef, fr.o.m. 2002-09-26
Expert : Christina Nordensten, byråinspektör, fr.o.m. 2002-09-26
Expert : Kenneth Nyström, informationsansvarig, fr.o.m. 2002-09-26
Expert : Anna Olsson, informationschef, fr.o.m. 2002-09-26
Expert : Richard Olsson, beredskapsansvarig, fr.o.m. 2002-09-26
Expert : Ulla-Britt Petersson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-09-26
Expert : Sven Wingren, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-09-26
Expert : Elisabeth Wedensjö Österholm, enhetschef, fr.o.m. 2002-09-26
Sekreterare : Douglas Dérans, organisationsdirektör, fr.o.m. 2002-09-01
Sekreterare : Tony Westin, enhetschef, fr.o.m. 2002-09-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2003:11 System för samordnad krisinformation [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Barnsäkerhetsdelegationen (S 2001:05) [ Avslutad 2004 ] [ Sakkunnig ]
Barnsäkerhetsdelegationen (S 2001:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-10-11
Direktiv för delegationen, se dir. 2001:79
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:68 Sociala skillnader i skador bland barn och ungdomar
SOU 2002:99 Barns skador i Sverige - Barnskadeatlas med frekvenser och trender på nationell-, läns- och kommunnivå 1987-2000
SOU 2003:19 Barns rätt till säkra och utvecklande miljöer. Framtida huvudman
SOU 2003:79 Två läsår bland 10-15 åringar i Stockholms län. Inblick i skademönster, skadeomständigheter och skolliv
SOU 2003:127 Från barnolycksfall till barns rätt till säkerhet och utveckling
Medverkande :
Ordförande : Agneta Karlsson, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Ragnar Andersson, professor, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Ingvar Enqvist, enhetschef, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Gudrun Eriksson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Susanne Fahlgren, samhällsvetare, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Ulrika Lindmark, jurist, fr.o.m. 2003-09-15
Ledamot : Anna-Lena Olsson, undervisningsråd, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Jan Sjögren, enhetschef, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Iréne Tallhage-Lönn, expert, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Claes Tingvall, trafiksäkerhetsdirektör, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Marcus Bjering, studerande, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Gudrun Dahlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Lars Darin, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Maria Dremé, studerande, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Björn Dufva, departementsråd, fr.o.m. 2001-11-30 t.o.m. 2002-07-31
Sakkunnig : Thord Eriksson, brandingenjör, fr.o.m. 2002-05-07
Sakkunnig : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Nic Nilsson, medlemssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Lena Nyberg, barnombudsman, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Anna Sanell, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-08-01
Sakkunnig : Anna Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Margareta Wiman, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Pia Björklid, professor, fr.o.m. 2002-05-02
Expert : Ulf Björnstig, professor, fr.o.m. 2002-05-02
Expert : Staffan Janson, professor, fr.o.m. 2002-05-02
Expert : Lucie Laflamme, docent, fr.o.m. 2002-05-02
Expert : Gun Neuman, generaldirektör, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Elisabeth Aldenberg, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Marie Hasselberg, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Bodil Långberg, generalsekreterare, fr.o.m. 2001-11-01
Sekreterare : Kaj Sundström, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2001:79 Barnsäkerhetsdelegation

Pyrotekniska utredningen (N 1998:07) [ Avslutad 1999 ] [ Expert ]
Pyrotekniska utredningen (N 1998:07)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-12-10
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:88.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1999:128 Ja till fyrverkerier - men med färre skador
Medverkande :
Särskild utredare : Lars Ljung, generaldirektör, fr.o.m. 1998-12-10
Sakkunniga : Michaela Dràb, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-03-11
Sakkunniga : Lotta Gustavsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-03-11
Sakkunniga : Ingrid Mossberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-11
Sakkunniga : Anna Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-11
Expert : Kim Alin, redaktör, fr.o.m. 1999-03-11
Expert : Björn Eriksson, sprängämneskonsulent, fr.o.m. 1999-03-11
Expert : Thord Eriksson, brandingenjör, fr.o.m. 1999-03-11
Expert : Björn Linder, direktör, fr.o.m. 1999-03-11
Expert : Gunnar Löfberg, direktör, fr.o.m. 1999-03-11
Expert : Erik Nilsson, generaldirektör, fr.o.m. 1999-03-11
Expert : Ulf Norgren, stf avdelningschef, fr.o.m. 1999-03-11
Expert : Birgitta Nygren, färghandlare, fr.o.m. 1999-03-11
Expert : Bo Pettersson, G avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-03-11
Sekreterare : Nina Nordengren, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-01-11
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:128 Ja till fyrverkerier – men med färre skador [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman