Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Svante Nygren

Sök kontaktuppgifter till Svante Nygren på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Svante Nygren

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Svante Nygren medverkat i ( 2 st. ):

Informationshanteringsutredningen (Ju 2011:11) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Informationshanteringsutredningen (Ju 2011:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2011-10-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:86, dir. 2014:31 och dir. 2014:147
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 187, 201 21 Malmö, Garnisonen, tel. 08-405 43 15 (Reimers), tel 08-405 81 84 (Tansjö)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:90 Överskottsinformation vid direktåtkomst
SOU 2015:39 Myndighetsdatalag
Medverkande :
Särskild utredare : Henrik Jermsten, justitieråd, fr.o.m. 2011-10-25 t.o.m. 2015-04-30
Sakkunnig : Eva Lenberg, rättschef, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Maria Arnell, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-01-12 t.o.m. 2013-07-31
Expert : Malgorzata Drewniak, jurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Per Furberg, advokat, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Anneli Hagdahl, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-11-03
Expert : Per Hultengård, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Torbjörn Hörnfeldt, enhetschef, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Maria Jonsson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Expert : Linn Kempe, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Expert : Linn Kempe, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2014-10-01 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Hans-Olof Lindblom, chefsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Cecilia Magnusson Sjöberg, professor, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Svante Nygren, analytiker, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Elisabet Reimers, kammarrättsråd, fr.o.m. 2015-02-01 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Irene Reuterfors-Mattsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-12-31
Expert : Nils Sjöblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2013-11-11 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Kjell-Åke Sjödin, områdesexpert, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Per Trehörning, ombudsman, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Monika Vestin, förvaltningsjurist, fr.o.m. 2013-01-12 t.o.m. 2014-09-30
Expert : Mikael Westberg, verksamhetsområdeschef, fr.o.m. 2013-11-11 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Staffan Wikell, förbundsjurist, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2015-04-08
Expert : Maria Östgren, rättslig expert, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2015-04-08
Ledamot : Phia Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Jonas Eklund, jur.kand, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Inger Fredriksson, journalist, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Jonas Rydfors, politisk sekreterare, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Karl Sigfrid, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Tuve Skånberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-17 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Christer Winbäck, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Ledamot : Alice Åström, fd. led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-01-11
Sekreterare : Katarina Dunnington, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2012-01-16 t.o.m. 2013-07-31
Sekreterare : Elisabet Reimers, kammarrättsråd, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-01-31
Sekreterare : Anna Tansjö, rådman, fr.o.m. 2012-02-01 t.o.m. 2015-04-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2012:90 Överskottsinformation vid direktåtkomst [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2015:39 Myndighetsdatalag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
E-offentlighetskommittén (Ju 2008:06) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]
E-offentlighetskommittén (Ju 2008:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2010
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2008-03-13
Direktiv för kommittén, se dir. 2008:26
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:5 Säkerhetskopiors rättsliga status
SOU 2010:4 Allmänna handlingar i elektronisk form - offentlighet och integritet
Medverkande :
Ordförande : Henrik Jermsten, regeringsråd, fr.o.m. 2008-03-13 t.o.m. 2010-02-28
Ledamot : Otto von Arnold, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Marianne Berg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Per Bill, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Krister Hammarbergh, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Annie Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Mark Klamberg, doktorand, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2008-10-19
Ledamot : Mathias Klang, fil.dr och lektor, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Margareta Persson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Leif Pettersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Eliza Roszkowska Öberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Tone Tingsgård, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Pernilla Wikström Pehrson, chefsjurist, fr.o.m. 2008-05-01 t.o.m. 2010-02-04
Ledamot : Christer Winbäck, led. av riksdagen, fr.o.m. 2008-10-20 t.o.m. 2010-02-04
Expert : Magnus Dahlberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-05-29 t.o.m. 2010-02-04
Expert : Hans-Olof Lindblom, dataråd, fr.o.m. 2009-07-01 t.o.m. 2010-02-04
Expert : Leif Lindgren, chefsjurist, fr.o.m. 2008-06-12 t.o.m. 2009-06-30
Expert : Johan Modin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-05-29 t.o.m. 2010-02-04
Expert : Svante Nygren, analytiker, fr.o.m. 2008-05-29 t.o.m. 2010-02-04
Expert : Michael Staff, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-05-29 t.o.m. 2009-09-08
Expert : Pär Trehörning, journalist, ombudsman, fr.o.m. 2008-05-29 t.o.m. 2010-02-04
Expert : Britt-Marie Östholm, arkivråd, fr.o.m. 2009-09-09 t.o.m. 2010-02-04
Sekreterare : Lotten Karlén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2008-05-05 t.o.m. 2010-02-28
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman