Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Stina-Clara Hjulström

Sök kontaktuppgifter till Stina-Clara Hjulström på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Stina-Clara Hjulström

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Stina-Clara Hjulström medverkat i ( 2 st. ):

Utredningen om skyddsåtgärder inom vård och omsorg för personer med nedsatt beslutsförmåga (S 2005:02) [ Avslutad 2006 ] [ Expert ]
Utredningen om skyddsåtgärder inom vård och omsorg för personer mednedsatt beslutsförmåga (S 2005:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-02-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:11
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Pennlöv, f.d. justitieombudsman, fr.o.m. 2005-02-18
Sakkunnig : Linda Bågling, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2006-02-15
Sakkunnig : Roger Petersson, ämnesråd, fr.o.m. 2005-03-17
Sakkunnig : Göran Wickström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2005-03-17 t.o.m. 2006-02-21
Sakkunnig : Daniel Zetterberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-03-17 t.o.m. 2006-02-21
Sakkunnig : Petra Zetterberg Ferngren, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-02-15
Sakkunnig : Patrik Örnsved, kansliråd, fr.o.m. 2005-03-17 t.o.m. 2005-12-08
Expert : Anita MPH Asplund, fr.o.m. 2005-03-17
Expert : Helena Axestam, utredare, fr.o.m. 2005-03-17
Expert : Gösta Bucht, professor, fr.o.m. 2005-03-17
Expert : Ann Hedberg-Balkå, förbundssekreterare, fr.o.m. 2005-03-17
Expert : Stina-Clara Hjulström, förbundsordförande, fr.o.m. 2005-03-17
Expert : Stig Karlsson, med.dr., fr.o.m. 2005-12-12
Expert : Elisabeth Rynning, professor, fr.o.m. 2005-03-17
Expert : Krister Westerlund, ordförande, fr.o.m. 2005-03-17
Sekreterare : Stefan Axelsson, fr.o.m. 2005-03-21 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Leif Jacobson, fr.o.m. 2005-10-15 t.o.m. 2006-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2006:110 Regler för skydd och rättssäkerhet för personer med demenssjukdom [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Arbetsgrupp med uppdrag att kartlägga förhållanden i samhället för personer med demenssjukdom och deras anhöriga (S 2002:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2003 ] [ Ledamot ]
Arbetsgrupp med uppdrag att kartlägga förhållanden i samhället förpersoner med demenssjukdom och deras anhöriga (S 2002:A)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-02-21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2003:47 På väg mot en god demensvård. Samhällets insatser för personer med demenssjukdomar och deras anhöriga
Medverkande :
Ordförande : Ewa Persson Göransson, statssekreterare, fr.o.m. 2002-05-15 t.o.m. 2002-11-30
Ordförande : Mikael Sjöberg, statssekreterare, fr.o.m. 2002-12-01
Ledamot : Henrik Elmefur, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-12-01
Ledamot : Ann Hedberg Balkå, handläggare, Svenska Kommunförbundet, fr.o.m. 2002-05-15
Ledamot : Stina-Clara Hjulström, ordförande, Demensförbundet, fr.o.m. 2002-05-15
Ledamot : Ulla Höjgård, enhetschef, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2002-05-15
Ledamot : Ingvar Karlsson, överläkare, fr.o.m. 2002-05-15
Ledamot : Inger Lundqvist, utredare, Landstingsförbundet, fr.o.m. 2002-05-15
Ledamot : Catharina Morthenson Ekelöf, kansliråd, fr.o.m. 2002-05-15
Ledamot : Mats Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-15 t.o.m. 2002-11-30
Ledamot : Astrid Norberg, professor, fr.o.m. 2002-05-15
Ledamot : Kjell Stridsman, ämnesråd, fr.o.m. 2002-05-15
Ledamot : Krister Westerlund, ordförande, Alzheimerföreningen i Sverige, fr.o.m. 2002-05-15
Ledamot : Anders Wimo, bitr. professor, fr.o.m. 2002-05-15
Ledamot : Bengt Winblad, professor, fr.o.m. 2002-05-15
Ämnessakkunnig : Kerstin Lundström, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2003-01-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman