Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Arbetsgrupp med uppdrag att kartlägga förhållanden i samhället för personer med demenssjukdom och deras anhöriga (S 2002:A) [Organ inom Regeringskansliet]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Arbetsgrupp med uppdrag att kartlägga förhållanden i samhället för personer med demenssjukdom och deras anhöriga (S 2002:A) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 16 st. ♀ 8 ♂ 8 ) :

Ewa Persson Göransson  []  ( Ordförande )
Mikael Sjöberg  []  ( Ordförande )
Henrik Elmefur  []  ( Ledamot )
Ann Hedberg Balkå  []  ( Ledamot )
Stina-Clara Hjulström  []  ( Ledamot )
Ulla Höjgård  []  ( Ledamot )
Ingvar Karlsson  []  ( Ledamot )
Catharina Morthenson Ekelöf  []  ( Ledamot )
Mats Nilsson  []  ( Ledamot )
Astrid Norberg  []  ( Ledamot )
Kjell Stridsman  []  ( Ledamot )
Krister Westerlund  []  ( Ledamot )
Anders Wimo  []  ( Ledamot )
Bengt Winblad  []  ( Ledamot )
Kerstin Lundström  []  ( Ämnessakkunnig )
Inger Lundkvist  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Arbetsgrupp med uppdrag att kartlägga förhållanden i samhället förpersoner med demenssjukdom och deras anhöriga (S 2002:A)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-02-21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2003:47 På väg mot en god demensvård. Samhällets insatser för personer med demenssjukdomar och deras anhöriga
Medverkande :
Ordförande : Ewa Persson Göransson, statssekreterare, fr.o.m. 2002-05-15 t.o.m. 2002-11-30
Ordförande : Mikael Sjöberg, statssekreterare, fr.o.m. 2002-12-01
Ledamot : Henrik Elmefur, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-12-01
Ledamot : Ann Hedberg Balkå, handläggare, Svenska Kommunförbundet, fr.o.m. 2002-05-15
Ledamot : Stina-Clara Hjulström, ordförande, Demensförbundet, fr.o.m. 2002-05-15
Ledamot : Ulla Höjgård, enhetschef, Socialstyrelsen, fr.o.m. 2002-05-15
Ledamot : Ingvar Karlsson, överläkare, fr.o.m. 2002-05-15
Ledamot : Inger Lundqvist, utredare, Landstingsförbundet, fr.o.m. 2002-05-15
Ledamot : Catharina Morthenson Ekelöf, kansliråd, fr.o.m. 2002-05-15
Ledamot : Mats Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-05-15 t.o.m. 2002-11-30
Ledamot : Astrid Norberg, professor, fr.o.m. 2002-05-15
Ledamot : Kjell Stridsman, ämnesråd, fr.o.m. 2002-05-15
Ledamot : Krister Westerlund, ordförande, Alzheimerföreningen i Sverige, fr.o.m. 2002-05-15
Ledamot : Anders Wimo, bitr. professor, fr.o.m. 2002-05-15
Ledamot : Bengt Winblad, professor, fr.o.m. 2002-05-15
Ämnessakkunnig : Kerstin Lundström, fr.o.m. 2002-09-01 t.o.m. 2003-01-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman