Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Staffan Janson

Sök kontaktuppgifter till Staffan Janson på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Staffan Janson

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Staffan Janson medverkat i ( 2 st. ):

Barnsäkerhetsdelegationen (S 2001:05) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Barnsäkerhetsdelegationen (S 2001:05)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-10-11
Direktiv för delegationen, se dir. 2001:79
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:68 Sociala skillnader i skador bland barn och ungdomar
SOU 2002:99 Barns skador i Sverige - Barnskadeatlas med frekvenser och trender på nationell-, läns- och kommunnivå 1987-2000
SOU 2003:19 Barns rätt till säkra och utvecklande miljöer. Framtida huvudman
SOU 2003:79 Två läsår bland 10-15 åringar i Stockholms län. Inblick i skademönster, skadeomständigheter och skolliv
SOU 2003:127 Från barnolycksfall till barns rätt till säkerhet och utveckling
Medverkande :
Ordförande : Agneta Karlsson, f.d. statssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Ragnar Andersson, professor, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Ingvar Enqvist, enhetschef, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Gudrun Eriksson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Susanne Fahlgren, samhällsvetare, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Ulrika Lindmark, jurist, fr.o.m. 2003-09-15
Ledamot : Anna-Lena Olsson, undervisningsråd, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Jan Sjögren, enhetschef, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Iréne Tallhage-Lönn, expert, fr.o.m. 2001-11-30
Ledamot : Claes Tingvall, trafiksäkerhetsdirektör, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Marcus Bjering, studerande, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Gudrun Dahlberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Lars Darin, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Maria Dremé, studerande, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Björn Dufva, departementsråd, fr.o.m. 2001-11-30 t.o.m. 2002-07-31
Sakkunnig : Thord Eriksson, brandingenjör, fr.o.m. 2002-05-07
Sakkunnig : Sören Kindlund, kansliråd, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Nic Nilsson, medlemssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Lena Nyberg, barnombudsman, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Anna Sanell, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-08-01
Sakkunnig : Anna Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Sakkunnig : Margareta Wiman, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-11-30
Expert : Pia Björklid, professor, fr.o.m. 2002-05-02
Expert : Ulf Björnstig, professor, fr.o.m. 2002-05-02
Expert : Staffan Janson, professor, fr.o.m. 2002-05-02
Expert : Lucie Laflamme, docent, fr.o.m. 2002-05-02
Expert : Gun Neuman, generaldirektör, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Elisabeth Aldenberg, fr.o.m. 2002-02-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Marie Hasselberg, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Sekreterare : Bodil Långberg, generalsekreterare, fr.o.m. 2001-11-01
Sekreterare : Kaj Sundström, fr.o.m. 2002-01-01 t.o.m. 2003-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2001:79 Barnsäkerhetsdelegation

Kommittén mot barnmisshandel (S 1998:07) [ Avslutad 2001 ] [ Sekreterare ]
Kommittén mot barnmisshandel (S 1998:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-12-10
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:105 och dir. 2001:24.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:42 Barnmisshandel - Polisens och åklagarens handläggningstider och arbetsmetoder
SOU 2001:18 Barn och misshandel - en rapport om kroppslig bestraffning och annan misshandel i Sverige vid slutet av 1900-talet
SOU 2001:72 Barnmisshandel. Att förebygga och åtgärda
Medverkande :
Ordförande : Ewa EU-parlamentariker Hedkvist Petersen, fr.o.m. 1998-12-10
Ledamot : Berit Adolfsson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-02-24
Ledamot : Sivert Carlsson, f.d. led. av riksdagen /c, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Torgny Danielsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Margareta Israelsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Reidunn Laurén, f.d. kammarrättspresident, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Cecilia Magnusson, led. av riksdagen /m, fr.o.m. 1999-02-25
Ledamot : Johan Pehrson, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Kerstin-Maria Stalin, led. av riksdagen /mp, fr.o.m. 1999-02-01
Ledamot : Zsolt Szanto, socialchef, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Karin Berensson, utredare, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Anne Holm, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-04-01
Sakkunnig : Gigi Isacsson, förbundssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Eva-Lotta Johansson, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Carl Josefsson, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-03-31
Sakkunnig : Suzanne Julin, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Peter Martens, enhetschef, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 2001-01-31
Sakkunnig : Barbara Martin Korpi, kansliråd, fr.o.m. 1999-12-01
Sakkunnig : Charlotta Nilsson, utredare, fr.o.m. 2001-02-01
Sakkunnig : Louise Sylwander, barnombudsman, fr.o.m. 1999-02-01
Sakkunnig : Lena Wiman, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-02-01 t.o.m. 1999-11-30
Expert : Meit Camving, rådman, fr.o.m. 2000-03-01
Expert : Göran Ewerlöf, lagman, fr.o.m. 1999-05-03 t.o.m. 2000-02-29
Expert : Cecilia Kjellgren, socionom, fr.o.m. 1999-05-03
Expert : Dagmar Lagerberg, docent, fr.o.m. 1999-05-03
Expert : Ingela Palmér, psykolog, fr.o.m. 2000-10-01
Expert : Claes Sundelin, professor, fr.o.m. 1999-05-03
Sekreterare : Annika Falkenborn, regeringsrättssekreterare, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2001-09-23
Sekreterare : Birgitta Freij, fr.o.m. 1999-08-16 t.o.m. 2001-09-30
Sekreterare : Staffan Janson, docent/barnläkare, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-06-15
Sekreterare : Bodil Långberg, generalsekreterare, fr.o.m. 1999-03-22 t.o.m. 2001-10-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman