Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Sonja Dahl

Sök kontaktuppgifter till Sonja Dahl på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Sonja Dahl

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Sonja Dahl medverkat i ( 7 st. ):

Utredningen om högskolans styrning – en utvärdering (U 1999:04) [ Avslutad 2000 ] [ Sekreterare ]

Utredningen om högskolans styrning – en utvärdering (U 1999:04)


Beteckning : U 1999:04
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2001-03-05
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-09-30
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:70.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Lind, Ingermar, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-10-31
Sekreterare : Dahl, Sonja, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-01-31
Sekreterare : Modig, Hans, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-10-03

Rapporter

SOU 2000:82Högskolans styrning
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2000:82 Högskolans styrning – en utvärdering [ pdf |Paragraftecken ]
Kommittén för översyn av den svenska forskningspolitiken (U 1997:09) [ Avslutad 1998 ] [ Huvudsekreterare ]

Kommittén för översyn av den svenska forskningspolitiken (U 1997:09)


Beteckning : U 1997:09
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 1999-04-29
Status : Avslutad 1998 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-05-22
Direktiv för se dir. 1997:67.
Lokal :
01

Sammansättning


Ordförande : Hagström, Stig, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Danestig-Olofsson, Britt-Marie, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Edgren, Margitta, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Egardt, Peter, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Furustrand, Reynold, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Goude, Gunnar, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Jönsson, Marianne, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Löfstedt, Berit, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Nilsson, Helena, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Persson, Eva, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Sandahl, Olle, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Ledamot : Silverstrand, Bengt, fr.o.m. 1997-06-09 t.o.m. 1998-11-08
Huvudsekreterare : Dahl, Sonja, fr.o.m. 1997-06-01
Jigvall, Berit, fr.o.m. 1997-06-01 t.o.m. 1998-11-30

Rapporter

SOU 1998:128Forskningspolitik
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 1997:67 Den svenska forskningspolitiken

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1998:128 Forskningspolitik [ pdf |Paragraftecken ]
Studiefinansieringen i forskarutbildningen (U 1996:B) [ Avslutad 1996 ]
Studiefinansieringen i forskarutbildningen (U 1996:B) Tillkallad enligt utbildningsdepartementets
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1996
Utredningen har avgett :
Ds 1996:35 Studiefinansiering och examina i forskarutbildningen. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Sonja Dahl, administrativ direktör, fr.o.m. 1996-02-02 t.o.m. 1996-04-26
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Ds 1996:35
Utredningen för översyn av strukturen för forskningsfinansiering (U 1995:05) [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]

Utredningen för översyn av strukturen för forskningsfinansiering (U 1995:05)


Beteckning : U 1995:05
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-13
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för
Lokal :
01

Sammansättning


Ordförande : Svensson, Kristina, fr.o.m. 1995-03-23 t.o.m. 1995-05-21
Ordförande : Eberstein, Susanne, fr.o.m. 1995-05-22 t.o.m. 1996-03-15
Sakkunnig : Jonasson, Kjell A, fr.o.m. 1995-03-23 t.o.m. 1996-03-15
Expert : Dahl, Sonja, fr.o.m. 1995-11-15 t.o.m. 1996-03-15
Expert : Ottosson, Mats Ola, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-03-15
Expert : Sandström, Ulf, fr.o.m. 1995-11-20 t.o.m. 1996-03-15
Sekreterare : Ottosson, Mats Ola, fr.o.m. 1995-05-23 t.o.m. 1995-12-31
Sekreterare : Brandt, Björn, fr.o.m. 1996-01-01 t.o.m. 1996-04-07
Heyman, Ulf, fr.o.m. 1995-09-18 t.o.m. 1996-03-31

Rapporter

SOU 1995:121Riksdagen, regeringen och forskningen
- Några drag i svensk forskningspolitik under två
decennier
Rapporten Framtida EU-stöd till forskning och
utveckling i Sverige som på utredningens uppdrag har
utarbetats av Rådet för forsknings- och utvecklings-
samarbete mellan Sverige och EU (EU/FoU-rådet)
SOU 1996:2Samverkansmönster i svensk forsknings-
finansiering
SOU 1996:20Samordnad rollfördelning inom
teknisk forskning
SOU 1996:28Det forskningspolitiska landskapet
i Norden på 1990-talet
SOU 1996:29Forskning och pengar
- Slutbetänkande.
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen (U 1994:01) om uppföljning av 1993 års universitets- och högskolereform [ Avslutad 1996 ] [ Expert ]

Utredningen (U 1994:01) om uppföljning av 1993 års universitets- och högskolereform


Beteckning : U 1994:01
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 1997-03-13
Status : Avslutad 1996
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för
Lokal :
0123456789101112131415161718192021

Sammansättning


Brändström, Dan, fr.o.m. 1994-02-01 t.o.m. 1996-03-31
Andersson, Björn, fr.o.m. 1994-09-13 t.o.m. 1995-06-30
Bauer, Marianne, fr.o.m. 1994-04-14 t.o.m. 1996-02-29
Björklund, Leni, fr.o.m. 1994-04-14 t.o.m. 1996-02-29
Elmgren, Claes t.o.m. 1996-02-29
Flodström, Anders, fr.o.m. 1994-04-14 t.o.m. 1996-02-29
Jansson, Ebba, fr.o.m. 1995-07-01 t.o.m. 1996-02-29
Janson, Tore, fr.o.m. 1994-04-14 t.o.m. 1996-02-29
Karlson, Nils, fr.o.m. 1994-04-14 t.o.m. 1994-10-07
Petersson, Olof, fr.o.m. 1994-04-14 t.o.m. 1996-02-29
Blomqvist, Ulla, fr.o.m. 1994-11-14 t.o.m. 1995-07-21
Forneng, Stig, fr.o.m. 1994-11-14 t.o.m. 1995-07-21
Hannersjö, Solveig, fr.o.m. 1994-11-14 t.o.m. 1995-07-21
Honeth, Peter, fr.o.m. 1994-11-14 t.o.m. 1995-07-21
Olsson, Arne, fr.o.m. 1994-11-14 t.o.m. 1995-07-21
Palmér, Ingegerd, fr.o.m. 1994-11-14 t.o.m. 1995-07-21
Ringborg, Erland, fr.o.m. 1995-09-04
Rydell, Anne-Marie, fr.o.m. 1994-11-14 t.o.m. 1995-07-21
Sakkunnig : Ringborg, Erland, fr.o.m. 1994-10-27 t.o.m. 1996-02-29
Sakkunnig : Strandell, Hans, fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1996-01-31
Expert : Brandell, Lars, fr.o.m. 1994-10-01 t.o.m. 1995-09-30
Expert : Dahl, Sonja, fr.o.m. 1994-11-14 t.o.m. 1996-02-29
Expert : Forneng, Stig, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Lustig, Lars, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Petri, Claes, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Wikström, Pia, fr.o.m. 1995-03-27 t.o.m. 1995-07-21
Sekreterare : Ställdal, Eva, fr.o.m. 1994-02-01 t.o.m. 1996-03-31
Engman, Birgitta, fr.o.m. 1995-02-01 t.o.m. 1996-03-31

Rapporter

Arbetsrapporter
Nr 1 Universitet och högskolor i förändring
Nr 2 Behörighet för högskolestudier för elever från
den nya gymnasieskolan
Nr 3 Urvalsmetoder
Nr 4 Antagningen i praktiken
Nr 5 Styrelsens roll inom universitet och högskolor
Nr 6 University-Industry Relationships
Nr 7 Lärarna, undervisningen och forskningen
SOU 1994:153Ett nytt högskoleverk
SOU 1995:41Allmän behörighet för högskolestudier
SOU 1995:71Behörighet och urval
SOU 1996:21Reform och förändring – Slutbetänkande
Uppdraget är därmed slutfört.
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Organisationskommittén (U 1993:05) för en stiftelse för strategisk forskning [ Avslutad 1994 ] [ Sekreterare ]
Organisationskommittén (U 1993:05) för en stiftelse för strategisk forskning
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1994
Direktiv för se dir. 1993:91.
Medverkande :
Ordförande : Bertil Aronsson, professor, t.o.m. 1993-12-31
Ledamot : Ingvar Lindgren, professor, t.o.m. 1993-12-31
Ledamot : Gunnel Schön-Aldenstig, kammarrättsassessor, t.o.m. 1993-12-31
Ledamot : Erik Tersmeden, expeditions- och rättschef, t.o.m. 1993-12-31
Expert : Birgitta Råland, kansliråd, t.o.m. 1993-12-31
Sekreterare : Sonja Dahl, departementsråd, t.o.m. 1993-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Sveriges ledningsgrupp (S 1990:C) för samverkan med EGs aktionsprogram mot cancer [ Avslutad 1996 ] [ Ledamot ]
Sveriges ledningsgrupp (S_1990:C) för samverkan med EGs aktionsprogram mot cancer Tillkallade enligt Ordförande: M Oscarsson, Bo, generalsekretare Vice ordförande: M Roos, Kurt, departementsråd Ledamöter: K Dahl, Sonja, departementsråd K Dahléus, Aina, sektionschef M Edhag, Olof, överdirektör M Einhorn, Jerzy, professor M Ernberg, Ingemar, professor K Fleetwood, Elisabet, led. av riksdagen /m M von Schantz, Dag, departementsråd Sekreterare: K Lindquist, Ing-Marie, civilingenjör Lokal: Fredsgatan 2.Postadress:
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1996
Lokal : Fredsgatan 2. Postadress: Socialdepartementet, 103 33 Stockholm, tel. växel 405 10 00.
Medverkande :
Ordförande : Bo Oscarsson, generalsekretare
Vice ordförande : Kurt Roos, departementsråd
Ledamot : Sonja Dahl, departementsråd
Ledamot : Aina Dahléus, sektionschef
Ledamot : Olof Edhag, överdirektör
Ledamot : Jerzy Einhorn, professor
Ledamot : Ingemar Ernberg, professor
Ledamot : Elisabet Fleetwood, led. av riksdagen /m
Ledamot : Dag von, departementsråd
Sekreterare : Ing-Marie Lindquist, civilingenjör
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman