Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Sofie Lindblom

Sök kontaktuppgifter till Sofie Lindblom på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Sofie Lindblom

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Sofie Lindblom medverkat i ( 4 st. ):

Uppdrag att anpassa regleringen av personuppgiftsbehandlingen vid uppbörd av böter till EU:s dataskyddsreform (Ju 2017:P) [ Avslutad 2018 ]
Uppdrag att anpassa regleringen av personuppgiftsbehandlingen vid uppbörd av böter till EU:s dataskyddsreform (Ju 2017:P)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad
Direktiv för uppdraget, se dnr. Ju2017/08368/LP
Uppdraget beräknas vara slutfört 15 februari 2018.
Medverkande :
Sofie Lindblom, ämnesråd, fr.o.m. 2017-11-07 t.o.m. 2018-02-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( Ds ) :

Omslaget till betänkandet
Ds 2018:3 Uppbörd av böter efter EU:s dataskyddsreform [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om 2016 års dataskyddsdirektiv (Ju 2016:06) [ Avslutad 2017 ] [ Huvudsekreterare ]
Utredningen om 2016 års dataskyddsdirektiv (Ju 2016:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-03-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:21
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:29 Brottsdatalag
SOU 2017:74 Brottsdatalag - kompletterande lagstiftning
Medverkande :
Särskild utredare : Gunnel Lindberg, överåklagare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Sakkunnig : Lena Mildenberger, kansliråd, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Sakkunnig : Anna Westin, rättssakkunnig, fr.o.m. 2016-04-28 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Cecilia Agnehall, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-03
Expert : Eva Bergholm Guhnby, verksamhetsutvecklare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Fredrik Berglund, verksjurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Charlotte Driving, chefsjurist, fr.o.m. 2017-04-03 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Fabian Holgersson, jurist, fr.o.m. 2016-10-22 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Pernilla Jäderberg, verksjurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : David Kummel, verksjurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Conny Larsson, advokat, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Eric Lejonram, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Lisa Lundin, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-10-21
Expert : Amanda Rörby, tf. chefsjurist, fr.o.m. 2016-08-31 t.o.m. 2017-04-02
Expert : Stephan Uttersköld, kammaråklagare, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Jonna Wiborn, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-08-30
Expert : Peter Åkesson, verksjurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Expert : Maria Östgren, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-08-22
Huvudsekreterare : Sofie Lindblom, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Maria Arnell, jurist, fr.o.m. 2016-09-01 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Karin Brandqvist Sundblad, jurist, fr.o.m. 2016-05-16 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Malin Lundberg, jurist, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Karin Månsson, jurist, fr.o.m. 2016-05-01 t.o.m. 2017-09-30
Sekreterare : Anja Nordfeldt, jurist, fr.o.m. 2016-05-01 t.o.m. 2017-09-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2017:29 Brottsdatalag [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2017:74 Brottsdatalag – kompletterande lagstiftning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Polisorganisationskommittén (Ju 2010:09) [ Avslutad 2015 ] [ Expert ]
Polisorganisationskommittén (Ju 2010:09)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2010-07-08
Direktiv för kommittén, se dir. 2010:75, dir. 2012:13, dir. 2013:115, dir.2014:17 och dir. 2015:20
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Box 2001, 550 02 Jönköping, tel. 036-15 65 69 (Käll), 036-15 65 98 (Lindström)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2012:13 En sammanhållen svensk polis
SOU 2012:77 En tydligare organisaton för Säkerhetspolisen
SOU 2012:78 En sammanhållen svensk polis - Följdändringar i författningar
SOU 2013:42 Tillsyn över polisen
SOU 2015:57 Tillsyn över polisen och Kriminalvården
Medverkande :
Ordförande : Martin Holmgren, generaldirektör, fr.o.m. 2013-11-18 t.o.m. 2015-06-30
Ordförande : Håkan Jevrell, jur.kand., fr.o.m. 2013-07-01 t.o.m. 2013-07-30
Ordförande : Nils Öberg, generaldirektör, fr.o.m. 2010-08-25 t.o.m. 2013-06-30
Ledamot : Inger Davidson, f.d. led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Christoffer Dulny, politisk sekreterare, fr.o.m. 2011-03-21 t.o.m. 2014-09-23
Ledamot : Susanne Eberstein, förste vice talman, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2014-09-15
Ledamot : Kent Ekeroth, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-10-22 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Sanne Eriksson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2014-10-22 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Krister Hammarbergh, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Jon Karlfeldt, partistyrelseledamot, fr.o.m. 2012-04-18 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Johan Linander, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Elin Lundgren, led. av riksdagen, fr.o.m. 2012-12-11 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Johan Löfstrand, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2012-12-10
Ledamot : Charlotte Nordström, kommunalråd, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Anna Norrman, jur.kand, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2012-03-30
Ledamot : Johan Pehrson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Gunilla Roxby Cromvall, kurator, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Torkild Strandberg, kommunstyrelsen ordförande, fr.o.m. 2011-03-21 t.o.m. 2015-06-11
Ledamot : Henrik von Sydow, led. av riksdagen, fr.o.m. 2010-09-15 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Jan Andersson, ekonomidirektör, fr.o.m. 2010-11-03 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Jan Andersson, f.d. generaldirektör, fr.o.m. 2010-11-03 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Ulf Bengtsson, generaldirektör, fr.o.m. 2010-10-05 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Peter Bringle, departementsråd, fr.o.m. 2010-10-05 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Belinda Carlsson, kriminalvårdschef, fr.o.m. 2012-11-30 t.o.m. 2014-03-12
Expert : Jan Evensson, polismästare, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-03-12
Expert : Carin Ewald, polismästare, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Klas Friberg, rikskriminalchef, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2012-11-30
Expert : Mattias Fällström, stabschef, fr.o.m. 2014-03-13 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Martin Gillå, verksamhetscontroller, fr.o.m. 2014-03-13 t.o.m. 2014-09-12
Expert : Carin Götblad, länspolismästare, fr.o.m. 2010-10-14 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Gunnar Holmberg, ämnesråd, fr.o.m. 2011-05-16 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Henrik Jermsten, justitieråd, fr.o.m. 2004-04-01 t.o.m. 2014-03-12
Expert : Lars-Åke Johansson, chefsjurist, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2014-06-18
Expert : Belinda Karlsson, chef för Kriminalvårdens internrevision, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2014-03-12
Expert : Elisabeth Kullman, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2014-03-13 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Erik Lindberg, vice ordförande, fr.o.m. 2014-03-13 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Sofie Lindblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2012-06-14 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Eva Melander Tell, kanslichef, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Julia Mikaelsson, kansliråd, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2012-06-13
Expert : Therese Naess, enhetschef, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2012-11-30
Expert : Per Nichols, chefsåklagare, fr.o.m. 2010-10-05 t.o.m. 2015-06-12
Expert : Jörgen Nordin, kriminalvårdschef, fr.o.m. 2014-09-12 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Monika Olsson, ämnesråd, fr.o.m. 2011-03-01 t.o.m. 2012-02-07
Expert : Anna Pauloff, utredare, fr.o.m. 2010-10-14 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Anne Marie Qvarfort, generaldirektör för Inspektionen för Arbetslöshetsförsäkringen, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2015-06-11
Expert : Erik Steen, länspolismästare, fr.o.m. 2010-10-14 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Gunilla Ternert, regionchef, fr.o.m. 2011-09-29 t.o.m. 2012-03-31
Expert : Peter Waldenström, polisöverintendent, fr.o.m. 2014-06-19 t.o.m. 2015-06-11
Sekreterare : Christine Annemalm, utredare, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2011-04-30
Sekreterare : Ewa Bokwall, verksjurist, fr.o.m. 2012-03-19 t.o.m. 2013-06-11
Sekreterare : Kerstin Bynander, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2010-10-01 t.o.m. 2012-04-22
Sekreterare : Johan Dixelius, polismästare, fr.o.m. 2011-05-16 t.o.m. 2012-04-24
Sekreterare : Cecilia Hegethorn Mogensen, departementsråd, fr.o.m. 2011-09-19 t.o.m. 2012-03-11
Sekreterare : Malin Käll, hovrättsassessor, fr.o.m. 2014-01-07 t.o.m. 2015-07-31
Sekreterare : Johan Lindström, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2014-04-22 t.o.m. 2015-07-05
Sekreterare : Stefan Mann, polismästare, fr.o.m. 2012-05-28 t.o.m. 2012-12-15
Sekreterare : Caroline Oredsson, kammarrättsfiskal, fr.o.m. 2012-01-12 t.o.m. 2013-06-30
Biträdande sekreterare : Lotta Skarp, jur.kand., fr.o.m. 2011-05-01 t.o.m. 2013-03-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om internationellt polisiärt samarbete (Ju 2009:06) [ Avslutad 2011 ] [ Expert ]
Utredningen om internationellt polisiärt samarbete (Ju 2009:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2011
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-04-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:36 och dir. 2010:52
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2011:25 Utökat polissamarbete i Norden och EU
Medverkande :
Särskild utredare : Gudrun Antemar, generaldirektör, fr.o.m. 2009-04-29 t.o.m. 2010-04-07
Särskild utredare : Krister Thelin, hovrättslagman, fr.o.m. 2010-04-08 t.o.m. 2011-04-06
Expert : Kristina Falk Strand, brottsbekämpningschef, fr.o.m. 2010-05-03 t.o.m. 2011-04-06
Expert : Tommy Hydfors, bitr. rikskriminalchef, fr.o.m. 2009-06-08 t.o.m. 2011-04-06
Expert : Sofie Lindblom, rättssakkunnig, fr.o.m. 2009-06-08 t.o.m. 2011-04-06
Expert : Johan Lundmark, kansliråd, fr.o.m. 2009-06-08 t.o.m. 2011-04-06
Expert : Kenneth Neijnes, regionchef, fr.o.m. 2009-06-08 t.o.m. 2010-05-02
Expert : Vilhelm Persson, juris doktor och vik. universitetslektor, fr.o.m. 2009-06-08 t.o.m. 2011-04-06
Expert : Magnus Ramebäck, kammaråklagare, fr.o.m. 2009-06-08 t.o.m. 2011-04-06
Expert : Lena Tysk, bitr. avdelningschef, fr.o.m. 2009-06-08 t.o.m. 2011-04-06
Expert : Solveig Wollstad, chefsåklagare, fr.o.m. 2009-06-08 t.o.m. 2011-04-06
Expert : Gunilla Zika-Ahlberg, sektionschef, fr.o.m. 2009-06-08 t.o.m. 2011-04-06
Sekreterare : Fredrik Landgren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2010-03-01 t.o.m. 2011-04-30
Sekreterare : Li Wallén, hovrättsassessor, fr.o.m. 2009-05-01 t.o.m. 2010-03-29
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2011:25 Utökat polissamarbete i Norden och EU [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman