: : :

Medverkande i utredning : Sofie Berg Cormier

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Medverkande i utredning : Sofie Berg Cormier

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.

Utredningar som Sofie Berg Cormier medverkat i ( 3 st. ):

Medieutredningen (Ku 2015:01) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]

Medieutredningen (Ku 2015:01)


Beteckning : Ku 2015:01
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2017-04-03
Status : Avslutad 2016 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2015-03-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:26 och dir. 2016:14
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Novak, Anette, fr.o.m. 2015-03-09 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Alskog, Emma, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2016-04-24
Expert : Avas Olsson, Filippa, fr.o.m. 2016-04-25 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Berg Cormier, Sofie, fr.o.m. 2015-09-28 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Blomqvist, Paula, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2015-08-09
Expert : Hektor, Anders, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Kjellander, Pia, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2015-09-27
Expert : Persson, Martin, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Wohlgemuth, Daniel, fr.o.m. 2015-08-10 t.o.m. 2016-11-07
Expert : Östling, Maria, fr.o.m. 2016-04-25 t.o.m. 2016-11-07
Carlsson, Gunilla C
Smedberg, Tobias
Malmberg, Nicklas
Abrahamsson, Maria
Åkesson, Anders
Carlson, Andreas
Bengtsson, Angelica
Malmström, Åsa
Kommunikatör : Crépin, Emma, fr.o.m. 2015-04-07 t.o.m. 2015-06-14
Kommunikatör : Crépin , Emma, fr.o.m. 2015-11-01 t.o.m. 2016-09-04
Kommunikatör : Lindell, Lukasz, fr.o.m. 2015-06-11 t.o.m. 2016-11-13
Huvudsekreterare : Blomberg, Göran, fr.o.m. 2015-04-15 t.o.m. 2016-11-21
Sekreterare : Carlsson, Sookia, fr.o.m. 2016-05-01 t.o.m. 2016-10-31
Sekreterare : Crépin, Emma, fr.o.m. 2015-04-07 t.o.m. 2015-06-14
Sekreterare : Dingertz, Anna, fr.o.m. 2016-02-15 t.o.m. 2016-10-31
Sekreterare : Wagner, Martina, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-11-02
Sekreterare : Westlund, Oscar, fr.o.m. 2015-04-15 t.o.m. 2016-02-07

Rapporter

SOU 2015:94Medieborgarna & medierna – En digital värld av rättigheter, skyldigheter – möjligheter och ansvar
SOU 2016:80En gränsöverskridande mediepolitik. För upplysning, engagemang och ansvar
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2015:26 En mediepolitik för framtiden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2016:14 Tilläggsdirektiv till Medieutredningen (Ku 2015:01) [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Presstödskommittén (Ku 2011:06) [ Avslutad 2013 ] [ Expert ]

Presstödskommittén (Ku 2011:06)


Beteckning : Ku 2011:06
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2015-02-17
Status : Avslutad 2013 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2011-12-15
Direktiv för utredningen, se dir. 2011:112 och 2012:46
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Axberger, Hans-Gunnar, fr.o.m. 2011-12-15 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Axberger, Hans-Gunnar, fr.o.m. 2011-12-15 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Bill, Per, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Brinck, Cecilia, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Fagerström, Pär, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Hoffstedt, Gustaf, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Johansson, Wiwi-Anne, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Petersson, Helene, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Qvick, Charlotte, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Sibinska, Anna, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Skånberg, Tuve, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Steele, Anna, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Wredén, Åke, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Ledamot : Åkesson, Anders, fr.o.m. 2011-12-21 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Akhlaghi, Alexander, fr.o.m. 2013-01-23 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Gren, Marc, fr.o.m. 2013-02-20 t.o.m. 2013-08-31
Sakkunnig : Norberg, Susanna, fr.o.m. 2012-12-19 t.o.m. 2013-01-22
Expert : Berg Cormier, Sofie, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Hultengård, Per, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Lagerström, Ann, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Lewini, Carin, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-04-25
Expert : Ots, Mart, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Wadbring, Ingela, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Expert : Wennerstein, Bengt, fr.o.m. 2012-02-13 t.o.m. 2013-08-31
Huvudsekreterare : Blomberg, Göran, fr.o.m. 2012-03-01 t.o.m. 2013-09-15
Sekreterare : Bucksch, Eva, fr.o.m. 2012-02-17 t.o.m. 2012-09-16
Sekreterare : Lidström, Ann-Kristin, fr.o.m. 2013-04-01 t.o.m. 2013-09-15

Rapporter

SOU 2012:58Stöd till dagstidningar på samiska och meänkieli
SOU 2013:66Översyn av det statliga stödet till dagspressen
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningen om förberedelser för organisering av kvarvarande delar av Luftfartsverket efter bolagisering av flygplatsverksamheten (N 2009:11) [ Avslutad 2010 ] [ Expert ]

Utredningen om förberedelser för organisering av kvarvarande delar avLuftfartsverket efter bolagisering av flygplatsverksamheten (N 2009:11)


Beteckning : N 2009:11
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2011-03-07
Status : Avslutad 2010 A
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2009-10-22
Direktiv för utredningen, se dir. 2009:95
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Billinger, Nils Gunnar, fr.o.m. 2009-10-22 t.o.m. 2010-04-30
Expert : Alknert, Anna-Lena, fr.o.m. 2009-11-04 t.o.m. 2010-04-30
Expert : Berg Cormier, Sofie, fr.o.m. 2009-11-04 t.o.m. 2010-04-30
Expert : Hedberg, Olof, fr.o.m. 2009-11-04 t.o.m. 2010-04-30
Expert : Hedin, Ronnie, fr.o.m. 2009-11-04 t.o.m. 2010-04-30
Sekreterare : Stenström, Håkan, fr.o.m. 2009-11-01 t.o.m. 2010-04-30

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Senast uppdaterad 2018-11-11 av Sören Öman