Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Postfinansieringsutredningen (I 2020:03)

Offentlig utredning under Infrastrukturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Postfinansieringsutredningen (I 2020:03) [ Pågående ]

Offentlig utredning under Infrastrukturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Medverkande i utredningen ( 24 st. ♀ 13 ♂ 11 ) :

Britt Bohlin  []  ( Särskild utredare )
Anna-Karin Adolfsson  []  ( Expert )
Pär Ove Bergquist  []  ( Expert )
Anna Kindberg  []  ( Expert )
Sofia Knapp  []  ( Expert )
Joakim Levin  []  ( Expert )
Erik Mattsson  []  ( Expert )
Maria Melkersson  []  ( Expert )
Karin Morild  []  ( Expert )
Carl Scheutz  []  ( Expert )
Eva Sörell  []  ( Expert )
Daniel Zerea  []  ( Expert )
Martin Nilsson  []  ( Huvudsekreterare )
Sofie Sandell  []  ( Sekreterare )
Per Östensson  []  ( Sekreterare )
Helen Forslind  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Postfinansieringsutredningen (I 2020:03)
Departement : Infrastrukturdepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-10-01
Direktiv för utredningen, se dir. 2020:101
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm
Utredningen beräknas avsluta sitt arbete senast den 31 januari 2023.
Medverkande :
Särskild utredare : Britt Bohlin, rådsdirektör, fr.o.m. 2020-10-01
Expert : Anna-Karin Adolfsson, ämnesråd, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Pär Ove Bergquist, koordinator, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Anna Kindberg, utredare, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Sofia Knapp, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Joakim Levin, sakkunnig, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Erik Mattsson, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Maria Melkersson, kvalificerad statistiker, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Karin Morild, råd, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Carl Scheutz, kansliråd, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Eva Sörell, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-26
Expert : Daniel Zerea, departementssekreterare, fr.o.m. 2020-10-26
Anders Hansson, riksdagsledamot (M), fr.o.m. 2021-02-05
Dan Ericsson, riksdagsledamot (KD), fr.o.m. 2021-02-05
Emma Berginger, riksdagsledamot (MP), fr.o.m. 2021-02-05
Helena Gellerman, riksdagsledamot (L), fr.o.m. 2021-02-05
Jessica Thunander, riksdagsledamot (V), fr.o.m. 2021-02-05
Mikael Larsson, riksdagsledamot (C), fr.o.m. 2021-02-05
Teres Lindberg, riksdagsledamot (S), fr.o.m. 2021-02-05
Thomas Morell, riksdagsledamot (SD), fr.o.m. 2021-02-05
Huvudsekreterare : Martin Nilsson, fr.o.m. 2020-10-01
Sekreterare : Helen Forslind, kansliråd, fr.o.m. 2021-04-06
Sekreterare : Sofie Sandell, fr.o.m. 2020-10-10
Sekreterare : Per Östensson, fr.o.m. 2020-10-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman