Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Rune Brandinger

Sök kontaktuppgifter till Rune Brandinger på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Rune Brandinger

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Rune Brandinger medverkat i ( 2 st. ):

Kommittén om svensk kod för bolagsstyrning (Ju 2004:10) [ Avslutad 2005 ] [ Ledamot ]
Kommittén om svensk kod för bolagsstyrning (Ju 2004:10)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-09-30
Direktiv för kommittén, se dir. 2004:132
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:130 Svensk kod för bolagsstyrning
Medverkande :
Ordförande : Erik Åsbrink, f.d. finansminister, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Ledamot : Rune Brandinger, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Ledamot : Claes Dahlbäck, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Ledamot : Karin Forseke, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Ledamot : Lars-Erik Forsgårdh, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Ledamot : Eva Halvarsson, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Ledamot : Arne Mårtensson, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Ledamot : Marianne Nivert, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Ledamot : Lars Otterbeck, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Ledamot : Henrik Paulsson, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Ledamot : Bengt Rydén, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Sekreterare : Björn Kristiansson, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2004-12-17
Sekreterare : Per Lekvall, fr.o.m. 2004-10-01 t.o.m. 2005-02-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Dir. 2004:132 Svensk kod för bolagsstyrning

Betänkande av utredningen ( SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:130 Svensk kod för bolagsstyrning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Förtroendekommissionen (SB 2002:01) [ Avslutad 2004 ] [ Expert ]
Förtroendekommissionen (SB 2002:01)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-09-05
Direktiv för kommissionen, se dir. 2002:115 och dir. 2003:115
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:46 Svensk kod för bolagsstyrning
SOU 2004:47 Näringslivet och förtroendet - Sammanfattning
Medverkande :
Ordförande : Erik Åsbrink, f.d. finansminister, fr.o.m. 2002-09-06 t.o.m. 2004-04-30
Ledamot : PO Edin, f.d. chefsekonom, fr.o.m. 2002-09-06 t.o.m. 2004-04-30
Ledamot : Bodil Hulgaard, regeringsråd, fr.o.m. 2002-09-06 t.o.m. 2004-01-19
Ledamot : Marianne Nivert, f.d. koncernchef, fr.o.m. 2002-09-06 t.o.m. 2004-04-30
Ledamot : Bengt Rydén, f.d. börschef, fr.o.m. 2002-09-06 t.o.m. 2004-04-30
Ledamot : Lena Torell, professor, fr.o.m. 2004-01-20 t.o.m. 2004-04-30
Expert : Rune Brandinger, fr.o.m. 2003-05-19 t.o.m. 2004-04-30
Expert : Jens Wieslander, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-12-16 t.o.m. 2004-04-30
Huvudsekreterare : Per Lekvall, fr.o.m. 2003-10-13 t.o.m. 2004-05-31
Huvudsekreterare : Olle Rossander, fr.o.m. 2002-11-11 t.o.m. 2004-01-31
Sekreterare : Hans Bäckström, fr.o.m. 2004-02-09 t.o.m. 2004-04-08
Sekreterare : Rolf Skog, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Olle Stångberg, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-04-30
Sekreterare : Kristian Viidas, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2004-03-31
Bitr. sekreterare : Monika Byléhn, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-30
Bitr. sekreterare : Peter Danielsson, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2004-04-30
Bitr. sekreterare : Björn Kristiansson, fr.o.m. 2003-12-08 t.o.m. 2004-04-07
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:46 Svensk kod för bolagsstyrning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:47 Näringslivet och förtroendet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman