: : :

Förtroendekommissionen (SB 2002:01)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet (tillsatt av Statsrådsberedningen)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Förtroendekommissionen (SB 2002:01) [ Avslutad 2004 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet (tillsatt av Statsrådsberedningen)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:46 Svensk kod för bolagsstyrning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2004:47 Näringslivet och förtroendet [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 17 st. ♀ 4 ♂ 13 ) :

Erik Åsbrink  []  ( Ordförande )
Bodil Hulgaard  []  ( Ledamot )
Marianne Nivert  []  ( Ledamot )
Bengt Rydén  []  ( Ledamot )
Lena Torell  []  ( Ledamot )
Rune Brandinger  []  ( Expert )
Jens Wieslander  []  ( Expert )
Per Lekvall  []  ( Huvudsekreterare )
Olle Rossander  []  ( Huvudsekreterare )
Hans Bäckström  []  ( Sekreterare )
Rolf Skog  []  ( Sekreterare )
Olle Stångberg  []  ( Sekreterare )
Kristian Viidas  []  ( Sekreterare )
Monika Byléhn  []  ( Bitr. sekreterare )
Peter Danielsson  []  ( Bitr. sekreterare )
Björn Kristiansson  []  ( Bitr. sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Förtroendekommissionen (SB 2002:01)


Beteckning : SB 2002:01
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2005-02-25
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-09-05
Direktiv för kommissionen, se dir. 2002:115 och dir. 2003:115
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Åsbrink, Erik, fr.o.m. 2002-09-06 t.o.m. 2004-04-30
Ledamot : Edin, PO, fr.o.m. 2002-09-06 t.o.m. 2004-04-30
Ledamot : Hulgaard, Bodil, fr.o.m. 2002-09-06 t.o.m. 2004-01-19
Ledamot : Nivert, Marianne, fr.o.m. 2002-09-06 t.o.m. 2004-04-30
Ledamot : Rydén, Bengt, fr.o.m. 2002-09-06 t.o.m. 2004-04-30
Ledamot : Torell, Lena, fr.o.m. 2004-01-20 t.o.m. 2004-04-30
Expert : Brandinger, Rune, fr.o.m. 2003-05-19 t.o.m. 2004-04-30
Expert : Wieslander, Jens, fr.o.m. 2003-12-16 t.o.m. 2004-04-30
Huvudsekreterare : Lekvall, Per, fr.o.m. 2003-10-13 t.o.m. 2004-05-31
Huvudsekreterare : Rossander, Olle, fr.o.m. 2002-11-11 t.o.m. 2004-01-31
Sekreterare : Bäckström, Hans, fr.o.m. 2004-02-09 t.o.m. 2004-04-08
Sekreterare : Skog, Rolf, fr.o.m. 2004-02-01 t.o.m. 2004-03-31
Sekreterare : Stångberg, Olle, fr.o.m. 2003-11-01 t.o.m. 2004-04-30
Sekreterare : Viidas, Kristian, fr.o.m. 2004-02-06 t.o.m. 2004-03-31
Bitr. sekreterare : Byléhn, Monika, fr.o.m. 2002-12-09 t.o.m. 2004-04-30
Bitr. sekreterare : Danielsson, Peter, fr.o.m. 2003-01-07 t.o.m. 2004-04-30
Bitr. sekreterare : Kristiansson, Björn, fr.o.m. 2003-12-08 t.o.m. 2004-04-07

Rapporter

SOU 2004:46Svensk kod för bolagsstyrning
SOU 2004:47Näringslivet och förtroendet – Sammanfattning

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman