Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Pia Nyman

Sök kontaktuppgifter till Pia Nyman på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Pia Nyman

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Pia Nyman medverkat i:

EU 96-kommittén (UD 1995:02) [ Avslutad 1996 ]
EU 96-kommittén (UD 1995:02)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 1996
Direktiv för se dir. 1995:15.
Utredningen har avgett :
SOU 1995:77 - EU om regeringskonferensen 1996-institutioneras rapporter och synpunkter i övriga medlemsländer
SOU 1995:80 - EU-kandidater-12 länder som kan bli EU:s nya
SOU 1995:83 - Ett utvidgat EU-möjligheter och problem. Sammanfattning av en hearing i augusti 1995
SOU 1995:101 - Medborgarnas EU-frihet och säkerhet? Frågor om unionens tredje pelare inför regeringskonferensen
SOU 1995:102 - Omvärld, säkerhet, försvar. Frågor om EU:s andra pelare inför regeringskonferensen 1996
SOU 1995:111 "Sverige i EU-makt öppenhet, kontroll. Sammanfattning av ett seminarium i september
SOU 1995:130
Skriftserie Sammanställningar av hearings Sammanställning av EU-institutionernas rapporter om IGC 96 Rapport om den utländska debatten Ytterligare ett tiotal rapporter om olika frågor i samband med IGC 96 (varje rapport ca 30-40 s.) Uppdraget avslutat i juni 1996.
Medverkande :
Ordförande : Berit Löfstedt, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-03-22 t.o.m. 1996-06-30
Ordförande : Björn von, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1996-03-21
Ledamot : Georg Andersson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-08-21
Ledamot : Berit Andnor, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-08-22 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Birgit Friggebo, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-06-22 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Siv Holma, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Bo Könberg, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1995-06-21
Ledamot : Göran Lennmarker, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Berit Löfstedt, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Helena Nilsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Mats Odell, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Marianne Samuelsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Yvonne Sandberg-Fries, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1996-05-31
Ledamot : Sten Tolgfors, led. av riksdagen, fr.o.m. 1995-03-09 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Magnus Isberg, kanslichef, t.o.m. 1996-05-31
Expert : Cecilia Nordenfelt, kanslichef, t.o.m. 1996-05-31
Expert : Thomas Hörberg, kanslichef, t.o.m. 1996-05-31
Expert : Hans Regner, kanslichef, t.o.m. 1996-05-31
Expert : Staffan Carlsson, departementsråd, t.o.m. 1996-05-31
Expert : Per Departementsråd Anderman, t.o.m. 1996-05-31
Expert : Jan Knutsson, kansliråd, t.o.m. 1996-05-31
Expert : Anders Hagelberg, departementssekreterare, t.o.m. 1996-05-31
Expert : Jens Odlander, departementssekreterare, t.o.m. 1996-05-31
Expert : Anders Olander, ambassadör, t.o.m. 1996-05-31
Expert : Sten Ask, departementsråd, t.o.m. 1996-05-31
Expert : Thomas Belius, kansliråd, t.o.m. 1996-05-31
Expert : Ninna Rösiö, kansliråd, t.o.m. 1995-12-03
Expert : Jan Olsson, kammarrättsassessor, t.o.m. 1996-05-31
Expert : Sven-Olof Petersson, ambassadör, t.o.m. 1996-05-31
Expert : Göran Schäder, rättschef, t.o.m. 1996-05-31
Expert : Lena Stenwall, kansliråd, fr.o.m. 1996-01-08 t.o.m. 1996-01-16
Expert : Ulf Svidén, direktör, fr.o.m. 1995-10-01 t.o.m. 1996-05-31
Expert : Hans Frennered, departementsråd, t.o.m. 1996-05-31
Expert : Sören Finansråd Häggroth, t.o.m. 1996-05-31
Huvudsekreterare : Ingrid Larén, departementsråd, fr.o.m. 1995-04-18 t.o.m. 1996-06-30
Sekreterare : Gullan Gidlund, docent, fr.o.m. 1995-04-24 t.o.m. 1996-03-31
Eva Sterndal, fil.kand., fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1996-12-09
Pia Nyman, fr.o.m. 1995-10-20 t.o.m. 1996-06-30
Anders Bolling, redaktionschef, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1996-06-06
Sang Nyman, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1996-06-30
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 26 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:77 Röster om EU:s regeringskonferens – hearing med organisationsföreträdare, debattörer och forskare [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:80 EU om regeringskonferensen 1996 – institutionernas rapporter – synpunkter i övriga medlemsländer [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:83 EU-kandidater – 12 länder som kan bli EU:s nya medlemmar [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:101 Ett utvidgat EU-möjligheter och problem – Sammanfattning av en hearing i augusti 1995 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:102 Medborgarnas EU-frihet och säkerhet? Frågor om unionens tredje pelare inför regeringskonferensen 1996 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:111 Omvärld, säkerhet, försvar – Frågor om EU:s andra pelare inför regeringskonferensen 1996 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:123 Subsidiaritetsprincipen i EU [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:130 Sverige i EU – makt, öppenhet, kontroll – Sammanfattning av ett seminarium i september 1995 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:131 Enklare och effektivare – Om EU:s komplexitet och maktbalanser [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1995:132 Utvidgning och samspel – EU:s östintegration ur historiskt och ekonomiskt perspektiv – Förhållandet småstat-stormakt – svenskt identitetsbyte [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:4 Vem bestämmer vad? EU:s interna spelregler inför regeringskonferensen 1996 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:5 Politikområden under lupp – Frågor om EU:s första pelare inför regeringskonferensen 1996 [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:6 Ett år med EU – Svenska statstjänstemäns erfarenheter av arbetet i EU [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:7 Av vitalt intresse – EU:s utrikes- och säkerhetspolitik inför regeringskonferensen [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:15 Union för både öst och väst – Politiska, rättsliga och ekonomiska aspekter av EU:s sjätte utvidgning [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:16 Förankring och rättigheter – Om folkomröstningar, utträdesrätt, medborgarskap och mänskliga rättigheter i EU [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:19 Sverige, EU och framtiden – EU 96-kommitténs bedömningar inför regeringskonferensen 1996 [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:24 Från Maastricht till Turin – Bakgrund och övriga EU-länders förslag och debatt inför regeringskonferensen 1996 [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:42 Demokrati och öppenhet – Om folkvalda parlament och offentlighet i EU [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:43 Jämställdheten i EU – Spelregler och verklighetsbilder [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:59 Europapolitikens kunskapsgrund – En principdiskussion utifrån EU 96-kommitténs erfarenheter [ pdf |Paragraftecken ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:60 Miljö och jordbruk – Om EU:s miljöregler och utvidgningens effekter på den gemensamma jordbrukspolitiken [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:61 0lika länder – olika takt – Om flexibel integration och förhållandet mellan stora och små stater i EU [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:76 EU:s regeringskonferens – procedurer, aktörer, formalia – Sammanfattning av ett seminarium i april 1996 [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:106 EU och Sverige – från Kiruna till Malmö – Sammanfattning av fyra regionala möten 1995-96 [ pdf ]
Omslaget till betänkandet
SOU 1996:107 Union utan gränser – konsekvenser, möjligheter, problem – Sammanfattning av ett seminarium i november 1995 [ pdf ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman