Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Per-Ola Cullin

Sök kontaktuppgifter till Per-Ola Cullin på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Per-Ola Cullin

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredning som Per-Ola Cullin medverkat i:

Utredningen om förstärkt skydd för demokratin och domstolarnas oberoende (Ju 2020:04) [ Pågående ] [ Sekreterare ]
Utredningen om förstärkt skydd för demokratin och domstolarnas oberoende (Ju 2020:04)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Pågående
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2020-02-13
Direktiv för kommittén, se dir. 2020:11
Lokal : Garnisonen, Karlavägen 100, 103 33 Stockholm
Uppdraget att utreda behovet av ytterligare begränsningar av föreningsfriheten ska redovisas senast den 15 mars 2021. Övriga delar ska redovisas senast den 15 februari 2023.
Medverkande :
Ordförande : Anders Eka, justitieråd, fr.o.m. 2020-02-13
Ledamot : Bo Broman, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Hans Ekström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Karin Enström, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Camilla Hansén, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Gustaf Lantz, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Cecilia Malmström, fd. EU-kommissionär, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Linda Modig, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Azadeh Rojhan Gustafsson, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Tuve Skånberg, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Gunnar Strömmer, partisekreterare, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Mia Sydow Mölleby, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Ledamot : Per Söderlund, riksdagsledamot, fr.o.m. 2020-03-18
Sakkunnig : Johan Hirschfeldt, fd. hovrättspresident, fr.o.m. 2020-03-18
Sakkunnig : Emma Pleiner, kansliråd, fr.o.m. 2020-03-18
Sakkunnig : David Törngren, ämnesråd, fr.o.m. 2020-03-18
Expert : Percy Bratt, advokat, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-03-15
Expert : Thomas Bull, justitieråd, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-03-15
Expert : Anna Cornell Jonsson, professor, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-03-15
Expert : Therese Thorblad, kansliråd, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 2021-03-15
Expert : Karolina Wieslander, kammaråklagare, fr.o.m. 2020-05-01 t.o.m. 0221-03-15
Huvudsekreterare : Daniel Gustavsson, hovrättsråd, fr.o.m. 2020-03-16
Sekreterare : Jens Andersson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2020-04-06 t.o.m. 2021-04-05
Sekreterare : Viktoria Börstell, verksjurist, fr.o.m. 2020-04-14
Sekreterare : Per-Ola Cullin, hovrättsassessor, fr.o.m. 2020-04-06
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen

Första sidan av utredningsdirektiven
Dir. 2020:11 Förstärkt skydd för demokratin och domstolarnas oberoende [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman