Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Per Mosseby

Sök kontaktuppgifter till Per Mosseby på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Per Mosseby

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Per Mosseby medverkat i ( 3 st. ):

Utredningen om effektiv styrning av nationella digitala tjänster i en samverkande förvaltning (N 2016:01) [ Avslutad 2018 ] [ Expert ]
Utredningen om effektiv styrning av nationella digitala tjänster i en samverkande förvaltning (N 2016:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2018
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2016-05-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2016:39 och dir. 2016:97
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2017:23 digitalforvaltning.nu
2017:114 reboot - omstart för den digitala förvaltningen
Medverkande :
Särskild utredare : Hans-Eric Holmqvist, fr.o.m. 2016-05-19 t.o.m. 2018-01-10
Expert : Karina Aldén, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Marcus Bill, fr.o.m. 2017-02-10
Expert : Emma Bohman, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Lena Carlsson, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Lena Carlsson, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Veronica Eckerby, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Eva Ekenberg, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Anna Forss, fr.o.m. 2016-10-24 t.o.m. 2017-02-09
Expert : Ulrica Gani, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Anders Granström, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Peter Göransson, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Anneli Hagdahl, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Gabriella Jansson, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Gustaf Johnssén, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Anna Kelly, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Eva Lindblom, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Eva Lundbäck, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Peter Mannerhagen, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Per Mosseby, fr.o.m. 2016-10-24 t.o.m. 2017-04-30
Expert : Valter Nordh, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Björn Scharin, fr.o.m. 2017-02-10
Expert : Peder Sjölander, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Åke Strandberg, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Magnus Wallström, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Lena Warstrand, fr.o.m. 2016-10-24 t.o.m. 2017-11-26
Expert : Åsa Zetterberg, fr.o.m. 2017-05-01
Expert : Carl Önne, fr.o.m. 2016-10-24
Expert : Mikael Österlund, fr.o.m. 2016-10-24
Huvudsekreterare : Christine Annemalm, fr.o.m. 2016-07-01 t.o.m. 2018-01-19
Sekreterare : Sofia Larsdotter Carlsson, fr.o.m. 2016-06-12 t.o.m. 2018-01-10
Sekreterare : Michiko Muto, fr.o.m. 2016-10-10 t.o.m. 2018-01-10
Sekreterare : Hanna Nilo, fr.o.m. 2016-11-01
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Digitaliseringskommissionen (N 2012:04) [ Avslutad 2016 ] [ Expert ]
Digitaliseringskommissionen (N 2012:04)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2016
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2012-06-07
Direktiv för kommissionen, se dir. 2012:61, dir. 2012:122, dir. 2013:108, dir. 2015:18 och dir. 2015:123
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2013:31 En digital agenda i människans tjänst - Sveriges digitala ekosystem, dess aktörer och drivkrafter
SOU 2014:13 En digital agenda i människans tjänst - en ljusnande framtid kan bli vår
SOU 2015:28 Gör Sverige i framtiden - digital kompetens
SOU 2015:65 Om Sverige i framtiden - en antologi om digitaliseringens möjligheter
SOU 2015:91 Digitaliseringens tranformerande kraft - vägval för framtiden
Temarapport Digitalisering för ett hållbart klimat
SOU 2016:85 Digitaliseringens effekter på individ och samhälla - fyra temarapporter
SOU 2016:89 För digitalisering i tiden
Temarapport 2016:01 Det datadrivna samhället
Temarapport 2016:02 Det sociala kontraktet i en digitaltid
Temarapport 2016:04 Den högre utbildningens roll i en digitaltid
Medverkande :
Särskild utredare : Jan Gulliksen, fr.o.m. 2012-06-07 t.o.m. 2016-12-31
Expert : Kristina Alexandersson, chef, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Johanna Berg, projektledare, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Jenny Birkestad, chef, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Karin Bradley, biträdande lektor, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Maja Brisvall, verkst. direktör, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Niklas Derouche, verkst. direktör, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Anne-Marie Eklund-Löwinder, säkerhetschef, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Anna Felländer, chefsekonom, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Daniel Forslund, chefsstrateg, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Mikael Hansson, kommunikatör, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Stefan Henningsson, klimat- och innovationsrådgivare, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Jan Hylén, konsult, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Shahyan Khan, strategikonsult, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Kerstin Lindvall, hållbarhetschef, fr.o.m. 2015-03-25 t.o.m. 2015-12-30
Expert : Cecilia Marlow, civilekonom, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Paulina Modlitba Söderlund, konsult, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Per Mosseby, chef, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Karl Palmås, docent, fr.o.m. 2016-02-09
Expert : Rene Summer, rådgivare, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Sofia Svantesson, verkst. direktör, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Fredrik Söderqvist, ekonom, fr.o.m. 2015-03-25
Expert : Daniel Westman, doktorand, fr.o.m. 2013-01-30 t.o.m. 2015-03-24
Expert : Åsa Zetterberg, sektionschef, fr.o.m. 2015-03-25
Tf. huvudsekreterare : Erik Borälv, fr.o.m. 2014-01-22 t.o.m. 2015-12-31
Huvudsekreterare : Lena Carlsson, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2016-03-20
Huvudsekreterare : Loth Hammar, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2014-04-30
Huvudsekreterare : AnnSofi Persson-Stenborg, fr.o.m. 2016-03-21 t.o.m. 2017-01-20
Sekreterare : Anna Backlund, fr.o.m. 2015-05-04 t.o.m. 2015-09-30
Sekreterare : Anna Backlund, fr.o.m. 2016-04-01 t.o.m. 2016-12-31
Sekreterare : Susanne Bergman, fr.o.m. 2014-05-05 t.o.m. 2015-11-03
Sekreterare : Erik Borälv, fr.o.m. 2012-07-02 t.o.m. 2014-01-21
Sekreterare : Erik Borälv, fr.o.m. 2014-05-08 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Janne Elvelid, fr.o.m. 2012-12-01 t.o.m. 2014-02-28
Sekreterare : Isobel Hadley-Kamptz, fr.o.m. 2012-11-19 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Jeanette Krusell, fr.o.m. 2012-12-03 t.o.m. 2015-12-31
Sekreterare : Nicklas Liss Larsson, fr.o.m. 2012-10-03 t.o.m. 2014-02-28
Sekreterare : AnnSofi Persson-Stenborg, fr.o.m. 2014-04-28 t.o.m. 2016-03-20
Sekreterare : Andreas Richter, fr.o.m. 2014-05-02 t.o.m. 2015-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

E-delegationen (Fi 2009:01) [ Avslutad 2015 ] [ Ledamot ]
E-delegationen (Fi 2009:01)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2015
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2009-03-26
Direktiv för delegationen, se dir. 2009:19, dir. 2010:32, dir. 2013:40, dir. 2013:116 och dir. 2014:131
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2009:86 Strategi för myndigheternas arbete med e-förvaltning
SOU 2010:20 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - Från strategi till handling för e-förvaltning
SOU 2010:62 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt. Under konstruktion - framtidens e-förvaltning
SOU 2011:27 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - En bit på väg
SOU 2011:67 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - vägen till effektivare e-förvaltning
SOU 2012:18 Så enkel som möjligt för så många som möjligt - den mjuka infrastrukturen på väg
SOU 2012:68 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - förstärkt samordning av förvaltningsgemensamma tjänster
SOU 2013:22 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - samordning och digital samverkan
SOU 2013:75 Organisering av framtidens e-förvaltning
SOU 2013:77 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - IT-standardisering inom socialtjänsten
SOU 2014:39 Så enkelt som möjligt för så många som möjligt - Bättre juridiska förutsättningar för samverkan och service
SOU 2014:75 Automatiserade beslut - färre regler ger tydligare reglering
SOU 2015:66 En förvaltning som håller ihop
Medverkande :
Ordförande : Annika Bränström, fr.o.m. 2011-08-01 t.o.m. 2015-06-30
Ordförande : Mats Sjöstrand, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2011-07-31
Ledamot : Angeles Bermudez-Svankvist, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2013-09-02
Ledamot : Kerstin Borg Wallin, generaldirektör, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2011-03-02
Ledamot : Annika Brännström, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2011-07-31
Ledamot : Anders Danielsson, generaldirektör, fr.o.m. 2012-04-23 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Leif Denneberg, generaldirektör, fr.o.m. 2012-09-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Dan Eliasson, generaldirektör, fr.o.m. 2009-09-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Ingemar Hansson, generaldirektör, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Christina Gellerbrant Hagberg, generaldirektör, fr.o.m. 2011-03-03 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Lennart Jonasson, projektchef, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2012-12-31
Ledamot : Björn Jordell, fr.o.m. 2010-05-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Stig Jönsson, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2011-04-30
Ledamot : Bengt Kjellson, generaldirektör, fr.o.m. 2011-08-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Adriana Lender, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2011-09-30
Ledamot : Thomas Lidman, riksarkivarie, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2010-04-30
Ledamot : Helena Lindberg, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Claes Ljungh, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Christina Lugnet, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2012-09-17
Ledamot : Therese Mattsson, generaldirektör, fr.o.m. 2011-08-15 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Per Mosseby, direktör, fr.o.m. 2013-01-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Gunilla Nordlöf, generaldirektör, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Clas Olsson, tf. generaldirektör, fr.o.m. 2014-01-01 t.o.m. 2014-04-28
Ledamot : Mats Persson, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2012-08-31
Ledamot : Mikael Sjöberg, generaldirektör, fr.o.m. 2014-04-29 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Bengt Svenson, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Karin Starrin, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2010-12-31
Ledamot : Håkan Sörman, verkst. direktör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2011-12-31
Ledamot : Staffan Widlert, generaldirektör, fr.o.m. 2009-03-26 t.o.m. 2015-06-30
Ledamot : Katrin Westling Palm, generaldirektör, fr.o.m. 2010-04-20 t.o.m. 2015-06-30
Expert : Magnus Enzell, fr.o.m. 2009-04-14 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Anneli Hagdahl, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2013-09-30
Expert : Christina Henryson, ämnesråd, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-06-30
Expert : Lena Hägglöf, departementsråd, fr.o.m. 2013-10-01 t.o.m. 2015-06-30
Expert : Roland Höglund, fr.o.m. 2009-04-14 t.o.m. 2010-05-09
Tf. huvudsekreterare : Cecilia Bredenwall, fr.o.m. 2012-04-01 t.o.m. 2012-11-11
Huvudsekreterare : Ewa Carlsson, fr.o.m. 2012-11-12 t.o.m. 2015-07-15
Huvudsekreterare : Claes Thagemark, fr.o.m. 2009-12-07 t.o.m. 2012-03-31
Sekreterare : Homa Abdolrasouli, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2013-03-31
Sekreterare : Maximilian Amormet, fr.o.m. 2009-05-01 t.o.m. 2012-08-07
Sekreterare : Cecilia Bredenwall, fr.o.m. 2011-09-01 t.o.m. 2014-09-07
Sekreterare : Johan Bålman, fr.o.m. 2010-03-08 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Karolina Brogan, fr.o.m. 2012-10-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Anneli Hagdahl, fr.o.m. 2010-03-01 t.o.m. 2011-08-31
Sekreterare : Viktoria Hagelstedt, fr.o.m. 2014-01-02 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Björn Hagström, fr.o.m. 2011-11-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Roland Höglund, fr.o.m. 2010-05-10 t.o.m. 2010-12-31
Sekreterare : Mårten Janerud, fr.o.m. 2010-08-16 t.o.m. 2013-10-31
Sekreterare : Peter Krantz, fr.o.m. 2009-11-16 t.o.m. 2011-11-24
Sekreterare : Catharina Nyström, fr.o.m. 2012-10-15 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Anna Pegelow, fr.o.m. 2012-05-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Eva Sartorius, fr.o.m. 2010-01-01 t.o.m. 2011-04-30
Sekreterare : Odd Sivertzen, fr.o.m. 2013-01-07 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Jan Sjösten, fr.o.m. 2012-01-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Lena Warstrand, fr.o.m. 2010-02-01 t.o.m. 2015-06-30
Sekreterare : Patrik Åkesson, fr.o.m. 2012-11-01 t.o.m. 2013-03-31
Biträdande sekreterare : Jakob Dozzi, fr.o.m. 2012-05-14 t.o.m. 2012-08-31
Biträdande sekreterare : Marit Dozzi, fr.o.m. 2009-10-01 t.o.m. 2015-06-30
Lars Danneman, fr.o.m. 2013-03-01 t.o.m. 2015-06-30
Margareta Eriksson, fr.o.m. 2013-02-15 t.o.m. 2015-06-30
Arne Granholm, fr.o.m. 2013-06-01 t.o.m. 2013-10-31
Gunnel Gustafsson, fr.o.m. 2014-08-11 t.o.m. 2014-12-31
Daniel Jafari, fr.o.m. 2014-02-17 t.o.m. 2014-09-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 13 st. SOU ) :

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman