Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Medverkande i utredning : Per Hollander

Sök kontaktuppgifter till Per Hollander på :

eniro.se | hitta.se | merinfo.se | mrkoll.se | ratsit.se

Sören Öman har troligen inte kontaktuppgifter till personen.

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Sök andra medverkande i offentliga utredningar :

Medverkande i utredning : Per Hollander

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnet kanske inte är helt perfekt.
Sören Öman har förmodligen inte medverkat i utredning med personen, men väl med många andra. » Medverkande i utredningar med Sören Öman

Utredningar som Per Hollander medverkat i ( 2 st. ):

Välfärdsutredningen (Fi 2015:01) [ Avslutad 2017 ] [ Expert ]
Välfärdsutredningen (Fi 2015:01)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2017
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2015-03-05
Direktiv för utredningen, se dir. 2015:22, dir. 2015:100 och dir. 2015:108
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2016:78 Ordning och reda i välfärden
SOU 2017:38 Kvalitet i välfärden - bättre upphandling och uppföljning
Medverkande :
Särskild utredare : Ilmar Reepalu, fr.o.m. 2015-03-05 t.o.m. 2017-05-09
Sakkunnig : Malin Bohlin, fr.o.m. 2015-09-16
Sakkunnig : Helen Forslind, fr.o.m. 2016-02-16
Sakkunnig : Lotta Karle, fr.o.m. 2015-09-17 t.o.m. 2016-02-15
Sakkunnig : Niklas Ridoff, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2015-09-16
Sakkunnig : Sara Westerlund, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Anna Barklund, fr.o.m. 2015-05-25
Expert : Henrik Bengtsson, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Anna Brooks, fr.o.m. 2017-01-10
Expert : Thomas Edling, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Elisabeth Fahlin, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Tove Gemzell, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Anna Gralberg, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2017-01-09
Expert : Eva Hagbjer, fr.o.m. 2015-05-25
Expert : Therese Hellman, fr.o.m. 2016-08-15
Expert : Per Hollander, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-05-02
Expert : Martin Jansson, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Sara Johansson S, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2017-01-09
Expert : Stefan Jönsson, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Johan Kylenfelt, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-01-11
Expert : Jonathan Larkeus, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Björn Larsson, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Kristina Lundström, fr.o.m. 2016-12-06
Expert : Lena Ljungberg, fr.o.m. 2016-05-03 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Eva Ljungbert, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Johan Ndure, fr.o.m. 2015-05-25
Expert : Gunnar Persson, fr.o.m. 2015-08-10
Expert : Thord Redman, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Emma Regnér, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Annica Runsten, fr.o.m. 2016-01-12 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Alicia Selmanovic, fr.o.m. 2017-01-10
Expert : Martin Sparr, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Lena Svensson, fr.o.m. 2015-05-25
Expert : Mats Wagndal, fr.o.m. 2017-01-10
Expert : Maria Wiberg, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-12-05
Expert : Daniel Wohlgemuth, fr.o.m. 2015-05-25
Expert : Elisabeth Åkerkrantz, fr.o.m. 2015-05-25 t.o.m. 2016-08-14
Huvudsekreterare : Johan Höök, fr.o.m. 2015-03-24 t.o.m. 2017-05-09
Sekreterare : Marianne Bergqvist, fr.o.m. 2015-04-21 t.o.m. 2017-05-21
Sekreterare : Peter Ehn, fr.o.m. 2017-01-16 t.o.m. 2017-04-30
Sekreterare : Johan Lantto, fr.o.m. 2015-08-03 t.o.m. 2017-01-15
Sekreterare : Lina Lundblad, fr.o.m. 2016-08-04 t.o.m. 2017-05-09
Sekreterare : Elin Sundberg, fr.o.m. 2015-04-11 t.o.m. 2017-05-09
Sekreterare : Frida Widmalm, fr.o.m. 2015-09-01 t.o.m. 2016-06-16
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2016:78 Ordning och reda i välfärden [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2017:38 Kvalitet i välfärden – bättre upphandling och uppföljning [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Utredningen om obligatorisk arbetslöshetsförsäkring (A 2007:02) [ Avslutad 2008 ] [ Expert ]
Utredningen om obligatorisk arbetslöshetsförsäkring (A 2007:02)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:100 och dir. 2008:9
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:77 Förbättrade och förenklade villkor i arbetslöshetsförsäkringen
SOU 2008:83 Avgifter inom arbetslöshetsförsäkringen
Medverkande :
Särskild utredare : Sören Öman, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2008-09-30
Expert : Johanna Dunér, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-10 t.o.m. 2008-09-30
Expert : Maria Ek Oldsjö, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-10-10 t.o.m. 2008-09-30
Expert : Sofie Hellström-Rückert, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-10 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Per Hollander, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-07 t.o.m. 2008-09-30
Expert : Jasmina Hopstadius, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-09-30
Expert : Ulrika Nydevik, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2008-09-30
Expert : Jenny Oretun, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-10 t.o.m. 2007-11-06
Expert : Uno Ströberg, enhetschef, fr.o.m. 2007-10-10 t.o.m. 2008-09-30
Sekreterare : Kerstin Claesson, fr.o.m. 2007-07-09 t.o.m. 2008-01-31
Sekreterare : Petra Ebbing, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-09-30
Sekreterare : Dan Ljungberg, fr.o.m. 2007-10-22 t.o.m. 2008-09-30
Sekreterare : Jenny Oretun, fr.o.m. 2008-02-12 t.o.m. 2008-05-15
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. SOU ) :

Omslaget till betänkandet
SOU 2008:54 Obligatorisk arbetslöshetsförsäkring [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Omslaget till betänkandet
SOU 2008:83 Avgifter inom arbetslöshetsförsäkringen [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman