Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om obligatorisk arbetslöshetsförsäkring (A 2007:02)

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om obligatorisk arbetslöshetsförsäkring (A 2007:02) [ Avslutad 2008 ]

Offentlig utredning under Arbetsmarknadsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 8 ♂ 4 ) :

Sören Öman ( Särskild utredare )
Johanna Dunér  []  ( Expert )
Maria Ek Oldsjö  []  ( Expert )
Per Hollander  []  ( Expert )
Jasmina Hopstadius  []  ( Expert )
Ulrika Nydevik  []  ( Expert )
Jenny Oretun  []  ( Sekreterare )
Uno Ströberg  []  ( Expert )
Kerstin Claesson  []  ( Sekreterare )
Petra Ebbing  []  ( Sekreterare )
Dan Ljungberg  []  ( Sekreterare )
Sofie Hellström Rückert  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om obligatorisk arbetslöshetsförsäkring (A 2007:02)
Departement : Arbetsmarknadsdepartementet
Status : Avslutad 2008
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2007-06-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2007:100 och dir. 2008:9
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2008:77 Förbättrade och förenklade villkor i arbetslöshetsförsäkringen
SOU 2008:83 Avgifter inom arbetslöshetsförsäkringen
Medverkande :
Särskild utredare : Sören Öman, fr.o.m. 2007-06-28 t.o.m. 2008-09-30
Expert : Johanna Dunér, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-10 t.o.m. 2008-09-30
Expert : Maria Ek Oldsjö, rättssakkunnig, fr.o.m. 2007-10-10 t.o.m. 2008-09-30
Expert : Sofie Hellström-Rückert, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-10 t.o.m. 2007-12-31
Expert : Per Hollander, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-11-07 t.o.m. 2008-09-30
Expert : Jasmina Hopstadius, departementssekreterare, fr.o.m. 2008-01-01 t.o.m. 2008-09-30
Expert : Ulrika Nydevik, rättssakkunnig, fr.o.m. 2008-04-01 t.o.m. 2008-09-30
Expert : Jenny Oretun, departementssekreterare, fr.o.m. 2007-10-10 t.o.m. 2007-11-06
Expert : Uno Ströberg, enhetschef, fr.o.m. 2007-10-10 t.o.m. 2008-09-30
Sekreterare : Kerstin Claesson, fr.o.m. 2007-07-09 t.o.m. 2008-01-31
Sekreterare : Petra Ebbing, fr.o.m. 2007-10-01 t.o.m. 2008-09-30
Sekreterare : Dan Ljungberg, fr.o.m. 2007-10-22 t.o.m. 2008-09-30
Sekreterare : Jenny Oretun, fr.o.m. 2008-02-12 t.o.m. 2008-05-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman